kansanedustajain eläkkeet

tuli keskiviikkona A-studiossa kansanedustajain eläkkeistä kun ovat muutamanvuoden arkadianmäellä niin on kovat eläkket valmiina kuitattavaksi hautaanasti jos kehtaavat ja nuo paskiaisethan kyllä kehtaa kansa maksaa kun herrat rellestää elävät kuin siat pellossa ja sitten on muka niin raskasta voi Vittu eivät nuissa hommissa tiedä työnteosta mitään.Karpela ja Lindenkin,Frostell jo täydellä eläkkeellä kyllä ovat ainakin omat edut laittaneet kohdalleen..Kansa Maksaa koittakaa painaa et saadaan nuille syöpäläisille edut maksettua ja kansalle suolivyötä tiukemmallle,ois kirveellä töitä
692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

katainen on paska jätkä, ei löytänyt 2 miljoonaaa reumasairaalalle mutta ulkomaille löytyy miljardeja, saatanan paskiainen.

Äänestä

Espanjassa 47 miljoona asukasta.Suomessa 5 ja puoli miljoonaa asukasta.Suhteellisuuden taju.MISSÄ?:

Äänestä

Minusta tämä kansanedustajien sopeuttamisraha on järjetön, nuoret ihmiset jäävät pois ja moni omasta tahdostaan, ei sitä mitään sopeuttamisrahaa makseta missään muuallakaan, on vain työttömyysraha.
Tuo sopeuttamisrahan on vielä niin hiivatin suuri, että moni näistä ei edes hakeudu töihin koskaan, koska kerää tällä rahalla paljon enemmän eläkettä ja palkkanakin on enemmän kuin saisi siviitoimensa palkkaa.

Niitä tuntui olevan jo aika paljon käytössä ja lisääntymään päin ovat, Kuitenkin nämä edustajt ovat monissa luottamustoimissa, joista nostavat vielä lisää liksaa.

Eiköhän asian pitäis olla niin, että kun luottamus on lopuunut ja enää ei eduskuntaan valita, on aika jäädä työttömyyseläkkeelle tai palata siviilipuolen koulutukseen omaavaan toimeen, ihan kuten joutuvat kaikki muutkin ihmiset elämässä tekemään.

Kun kerran kuntavaalien jälkeen eräs entinen valtuutettu keksi syitä, miksi ei tullut enää valituksi, niitä riitti, oli huono esite ja toiset puoluetoverit syynä.
Mutta totuushan asiassa oli, että kuntalaisten luottamus ei enää riittänyt, aikaansaannokset eivät olleet näkyneet.
Eli nämä paikathan ovat vain kerrallaan kauden ja sitten äänestäjät päättävät asiasta.
Pitäisi kestää myös putoaminen.

Sitten se kaikki liehittely pois, ei enää ruokailuja, ei pullakahveja tai mitään keinotekoista tapaa päästä edustajaksi.

Vain tieto ja taito saavat olla kriteereinä. Sen tiedon pitää sisältää ainakin kansantalouden tutkinto, lisäksi eduksi on talouden alalta tutkinto ja sitten erialisten alojen speliaalia, joita valtion varoin kansalaille kustannetaan.
Vankkan asiantuntemus koulutuksen ja sosiaalotoimen ja sairaanhoidon puolelta.
Sekä asintuntijat, kuinka hoidetaan kaikki jotka eivät voi itse vaikuttaa elinoloihinsa, lapset, vanhukset, huono-osaiset ja sairaat.

Äänestä

Puheet tavallisenkansan eläkeiän nostamisesta ovat valmisteluja eläkevarojen kaappaukseen. Eläkerahastot ovat viimeisiä paikkoja jonne Kokoomuksen suojeluksessa olevien pörssihuijareiden on ollut vaikea päästä. Ketkä laulattavat ja palkitsevat Kokoomusministereitä nostamaan eläkeikää?

Äänestä
  • niillä maksaa sun maksamat eläkesäästöt takasin.
    eipä ole ja siksihän sitä eläkeikää nostetaan että duunari kuolee työnsä ääreen ja eläkesäästöjä tulee tuon myötä...........
    no.kunhan aikasa aukovat päätänsä niin jää seuraamukset vaan nähtäväksi,,
    työnteko sentään perustuu vapaaehtosuuteen eikä velvoita mihinkään.

    Äänestä

Ei työnsä jättävät kansanedustajat eläkkeelle jää muuta kuin poikkeustapauksissa. Muoti näyttää olevan lähteä pätevimillä kavereilla rahakkaimpiin töihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peekasti kirjoitti:

tuli keskiviikkona A-studiossa kansanedustajain eläkkeistä kun ovat muutamanvuoden arkadianmäellä niin on kovat eläkket valmiina kuitattavaksi hautaanasti jos kehtaavat ja nuo paskiaisethan kyllä kehtaa kansa maksaa kun herrat rellestää elävät kuin siat pellossa ja sitten on muka niin raskasta voi Vittu eivät nuissa hommissa tiedä työnteosta mitään.Karpela ja Lindenkin,Frostell jo täydellä eläkkeellä kyllä ovat ainakin omat edut laittaneet kohdalleen..Kansa Maksaa koittakaa painaa et saadaan nuille syöpäläisille edut maksettua ja kansalle suolivyötä tiukemmallle,ois kirveellä töitä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu