jos ei jaksa? Vai oliko lastensuojelun päätös pitää viaton ja avuton lapsi väkivallan keskellä kärsimässä, ja ainaisen pelon vallassa?
Mistähän se oikea syyllinen asioiden kulkuun löytyy? Jos lastensuojeluviranomaiset on katsoneet isän huoltajuuden asialliseksi, kaikista aikaisemmista näytöistä huolimatta, niin eiköhän silloin pidä viranmaisvalvonnallekkin antaa joku vastuu kanettavaksi.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012083016021414_uu.shtml
Mistähän se oikea syyllinen asioiden kulkuun löytyy? Jos lastensuojeluviranomaiset on katsoneet isän huoltajuuden asialliseksi, kaikista aikaisemmista näytöistä huolimatta, niin eiköhän silloin pidä viranmaisvalvonnallekkin antaa joku vastuu kanettavaksi.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012083016021414_uu.shtml
Vastaukset 16
Vanhimmat
Isä,naisystävä ja lastensuojelun viranomaiset laitettava vastuuseen..Siinä joukko aikuisia lapsen ympärillä, eikä oikeasti kukaan välittänyt pienen hädästä !! Sadismia ja heitteillejättöä kotosalla...Viranomaisten huostassa..selkeä heitteillejättö ja hoitovirhe. Tapahtunutta ei voi puolustella millään..ei mitenkään inhimillistää!
Tänään on viha ja kiukku noussut maksimaaliinsa hyvin hyvin monissa suomalaisissa sieluissa ja miksi ei ulkomaillakin jos tapauksesta on uutisoitu laajemmin.
Vihan tunteet ovat olleet oikeutettujakin ja onhan tuolla palstoilla näkynyt, mitä ovat mieltä. Ei ole pään silittelyjen ja silottelujen aika. Ankarasti pitäisi jo puuttua kun sentään asia on mennyt perille politiikoillakin, eivät vääntäneet pelkkää budjettia.
Vaihtoehdot:
1. Suomen lainsäädäntö estää ajoissa puuttumisen. Vasta pahimman tapahduttua ja julkisuuden paineessa toimitaan, vaikka kaikilla asianosaisilla riskit ovat tiedossa entuudestaan.
2. Kokematon tai välinpitämätön viranomainen.
3. Persoonallisuushäiriöinen, manipuloiva "asiakas".
4. Asia kuitataan kultturieroilla tai vähemmistökansalaisuudella.
5. Sosiaali- ja terveysalan säästöt, joissa venytetään niin työntekijät kuin asiakkaat äärirajoille.
Ikävä kyllä, kaikki edelliset yhdessä ovat arkipäivää nyky-yhteiskunnassamme.
Tämä karsea tapaus oli ihan kantasuomalaisten ongelma-asiakkaiden aikaan saama. Omituista että todetut päihdeongelmat ja tuomio pedofiliasta eivät pysäyttäneet lastensuojeluviranomaisia arvioimaan asia uudelleen, puhumattakaan olleista lähestymiskielloista et cetera et cetera.
Minun mokani. Olisi varmaan pitänyt mainita, että aivan yleisellä tasolla ongelmaa pyrin käsittelemään. En juuri tätä nimenomaista tapausta koska en ole siihen tutustunut sen syvemmin.
On tämä niin hirveä tarina...ettei voi kuvitella sitä kärsimystä...minkä tämä pikkutyttö on joutunut kestämään...
Toisaalta sitten puhutaan että huostaanotot ovat usein turhia...ja väärinperustein tehtyjä...
Niin ristiriitaistahan se on. Aiheellisia ja melkein aihettomia on.
Kuulin tästä ns. muoti ilmiöstä varhaisteinien keskuudessa....he haluavat huostaanotetuksi....silloin on "kovajätkä" ....mutta silloin on yleensä jo päihteet...tai muuta mukana..
Mutta on näitä väärin perusteinkin lastensuojelunpiiriin otettuja...
Itse asiassa mietin pitäisikö naurahtaa vai puristaa huulet suppuun.
Siis että tuollaisiakin "muotiasioita" nykyään, kun mitataan mainetta nuorten kesken.
Kaikkea sitä on-kin. Entistä tyytyväisempi olen, että oma teini on päässyt kellumaan aalloilla yli ja hipoo piakkoinkin aikuisiän kriteerit. Ei hän ulkonäöltään ja mieleltään vaikuta aikuiselta, paremminkin teini tytöltä edelleen. Mutta alkaa olla kypsät näkemykset ja perusajattelutapa ok.
On se myrskyisää aikaa...se lapsuudesta siihen alkavaan aikuisuuteen....nuoret kehittyvät ulkoisesti niin varhain ....mutta se sisin on sitä vuoristorataa pitkän aikaa vielä....
Saadaan olla helpottuneita kun kaikki on ok.....nyt
eikä otettu selviä merkkejä pahoinpitelyistä huomioon! Eipä voi oikeastaan muuhun tulokseen tulla, kun siihen, jotta viranomaisvalvonta on vastuussa.
8-vuotiaan surma: Isä soitti hyytävän puhelun
Perjantai 31.8.2012 klo 06.32
8-vuotias tyttö oli ollut huostaan otettuna Herttoniemen Meripihan perhetukikeskuksessa, mutta vain kolmen kuukauden jälkeen hänet palautettiin isälleen hänen vastustuksestaan huolimatta.
Pian kotiinpaluun jälkeen tytön koulussa pantiin merkille, että hänessä alkoi taas näkyä mustelmia ja raapimisjälkiä. Vaikka koulusta otettiin useita kertoja yhteyttä tytön tapausta hoitaneeseen sosiaalityöntekijään, eivät lastensuojeluviranomaiset ryhtyneet toimenpiteisiin.
Viime äitienpäivänä tyttö kuoli pahoinpitelyyn ja tukehduttamiseen. Hänen isäänsä ja tämän naisystävää syytetään nyt murhasta.
Toivottavasti nuo molemmat murhaajat kidutetaan hitaasti kuoliaaksi kahdeksassa vuodessa.
hätäkeskukseen. Varmasti jo huomanneet että tyttö oli kuollut. Yrittivätkö pelastaa omaa nahkaansa?
Kukahan tuo mies on? Laulaja kuitenkin ammatiltaan. Oli nimikin jossain en vain muista enää.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288495982198.html?pos=ok-nln
se lapsensa tappaja! Touko Tarkki, tuo ensimmäinen kuvatus! Muistaako kukaan laulajanuraa tehneenä, vai oliko omaa mielikuvituksen tuotetta koko laulajan ura?
http://www.google.fi/search?q=touko tarkki&hl=fi&prmd=imvnso&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=EB5CULnLI-im4gTju4GQBw&sqi=2&ved=0CCYQsAQ&biw=1280&bih=717
Olihan se ollut joku kapakka hoilaaja yhtyeessä duo juopot, isoin esiintyminen keskari pubit yleisöennätys jotain 22 pultsaria.
Koska muuta keikkakalenteria ja raideria ei hänen jäljiltään löydy. Kaikki esiintymiset pubeissa, ja todella harvoin. Viimeisin esiintyminen jossain AA kerhon vuosijuhlassa.
pitäs nylkeä elävältä, 8 senttiä kerralla, siis vuosi vuotta vastaan, mutta ilman taukoa!
Facessa ollu tuo tieto, en löytäny googlettamalla muuta kun tuon kuvakalkaadin.
Vankila kostaa, siellähän nuo lasten ja naisten pahoinpitelijät ja tappajat on alinta kastia! Toivon tuolle sialle kivuliasta loppuelämää.