Lidlissä hookoon sininen yhtenä esimerkkinä maksaa vähemmän kuin näissä suomalaisketjujen kaupoissa. Olenko epäisänmaallinen, kun ostan Lidlistä? Aina sieltä tarttuu mukaan myös ulkomaisia elintarvikkeita, ei hinnalla pilattuja nekään. Vienkö minä nyt suomalaistuottajilta leivän suusta, kun ostan ulkomaistakin? Se kun on halvempaa ylipäätään muuallakin. Miten minua tulisi rankaista? Laittaa jalkapuuhun kadun varteen tosi patrioottien toimesta?
Onko epäisänmaallista?
Huono omatunto
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hinta ja laatusuhde on edelleen paras kriteeri peruselintarvikkeiden ostoissa.
Matkat kauppoihin kannattaa myös huomioida ja siihen käytetty aika.
....Mutta koska podet huonoa omaatuntoa ulkomaisista ostoksista suosittelen myös suoramyynti tuotteiden hankintaa mikäli se on mahdollista;)
Hintoja voi vertailla helposti. Mutta entä laatu? Suomalaisten elintarvikkeiden on väitetty olevan laadultaan erinomaisia. Eikö ulkomaiset sitten ole? Miten näitä laatuja määritellään? Ulkomailla reissanneet ihmiset kertovat syöneensä ulkomailla ihan kelpo ruokaa. Onko tämä kotimaisen ruoan hyvä laatu pelkkää mainoskikkailua? Joissain tutkimuksissa muistaakseni kotimaiset elintarvikkeet ei kovin kummoista arvosanaa laadustaan saaneet. Sitäpaitsi kaikilla ei ole varaa ostaa sitä kotimaista kalliimpaa ruokaa, olkoon se sitten hyvää tai huonoa.
Grillattu maisteri on kuullut, että LIDL on saksalaisten mustalaisten kauppa. Sieltä kuitenkin saa huomattavasti halvemmalla elintarvikkeita kuin HOK:lta. Arvioisin, että HOK kassi-LIDL 1,5 kassia suhdeluku ei mene kovin pahasti pieleen, jos ei sitten osta esim. vessapaperia. Mutta suomalaiset ovat isänmaallisia, LIDL:ssä on lähinnä ulkomaalaisen oloisia ja näköisiä ihmisiä. Sinänsä huolestuttavaa, jos he JOUTUVAT käyttämään LIDLiä ja HOKia SAA käyttää. Itse ostan taattua laatua vain LIDListä joskus lihanhimoineni.