Helewetti kun pännii

Ala-asteella olin melko koulukiusattu aina yhdeksännelle luokalle saakka, en saanut oikein kavereita ja kaverit joita sain, lakkasivat pitämästä yhteyttä. Minä olin aktiivinen koko peruskouluajan, mutta kun tällainen nyky-yhteiskunta lopettaa kyläkoulut ja aloittaa massa-koulujen tuotannot on loppu monelle suoraan sanottuna täyttä helvettiä.
Ja sitten kun nuori kertoo asiasta kuraattorille tai opettajalle, siirtyvät kiusaajat sanomaan: "Hemmetin kantelija!" Mistäköhän tämä johtuu? Ei ainakaan koulusta vaan suurrimmalta osalta kasvatuksesta. Katsotaanpa hieman aikaa taaksepäin; kasvatus kahdeksankymmentä-luvulla oli helppoa, lapset leikkivät ulkona ja iloisesti ryhtyivät kaikkeen, mikä tuntui elämässä jännittävältä tai hauskalta tai jotakin vastaavaa.
He hakivat jännitystä hipasta, kuuru-piilosta tms. Nämä ovatkin harrastuksia jotka saattoivat olla yleisimpiä maatalouksissa tai pienissä kylissä. Kaupungissa sen sijaan piti olla kunnolla, ei syljeskelyjä kadulle, ei roskaamista. Kaikki tuntui silloin paremmalta.
Jos siirrytään tuosta ajasta kymmenen vuotta eteenpäin, tulee vastaan teknologian yleistymistä; jos katsoit 80-luvun asuntoa, et huomaa tietokonetta, pelikonsoleita, kännyköita jne. . Huomaat television, radion ja muutaman kattovalon.
Suurin keksintö hieman myöhemmin oli tiiliskivi, jolla alettiin soittelemaan ympäri eteläsuomea.No nykyään nämä "Tiiliskivet" ovat kehittyneet järjettömän herkiksi kuin lantio ja ohuiksi kuin haavanlehdet. Jos katsot nyky-yhteiskuntaa, jonka pohjana on tekniikan kehittyminen lyhyellä ajalla melko massiiviseksi, voisit kohta kutsua sitä tekno-kunnaksi.
Nuoret.
Rikkaimmilla on melkein kaikki; Taulutelevisio, kotiteatteri kaiuttimet, älypuhelimet, pelikonsolit, tietokoneet, kamerat, sun muut hilavitkuttimet, jos sallitte minun tällä termillä niitä kutsuvan. Onko ihminen onnellinen jos on tämä kaikki? Vaikka joku sanoisikin, niin silti siitä tulee psyykkinen vaikutus ja omatunto vielä joskus kolkuttaa; tässä on mun elämä, aika p**ka elämä onkin. Yhteiskunta suorastaan mässää melkoista PA:ta televisiossa, lehdissä, tietokoneissa, tms. Lopuksi koulukiusaaminen on yhteiskunnan kaaokseen aiheuttamaa syytä. Kuunnelkaapa uutisia, aluksi terrori-iskut WTC-torneihin, tämän jälkeen sota Afganistanissa, talouden heikkemeninen, sissällissodat.
Ikuisesti. Ihminen on tuhonnut maailman, missä tunnettiin rauha.

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • j k

      niinkö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      125
      2058
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1460
    3. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1161
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      11
      1079
    5. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      10
      1047
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      942
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      80
      819
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      807
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      731
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      671
    Aihe