Ilomantsissa tarve hyvälle kiinteistövälitysyritykselle

Jos palvelupalettiisi kuuluu
- ylimielisyys
- sovittujen asioiden hoitamattomuus
- palvelujen markkinoinnissa perusasioiden osaamattomuus tai haluttomuus palvella asikasta häntä kuunnellen, tämä ei ole sinulle.

Nyt olisi tarve asikaslähtöisen markkinoinnin ja palvelukonseptin osaajalle, jolla on peruskäyttäytymisen ja sosiaalisen kanssakäymisen valmiudet - edes jollain hyväksyttävällä tasolla - olemassa. Tutustu allaolevaan ja tee johtopäätökset onko sinusta asiakapalvelijaksi kiinteistöalalla.

http://www.aedu.sakky.fi/opinnet/markkinointi/1palvelut.htm
http://www.aedu.sakky.fi/opinnet/markkinointi/1aspalve.htm
24539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Montakohan mökkiä tälläkin kylällä on myynnissä?ei taia olla leipä leviä kiinteistönvälittäjälläkään.

Äänestä

etteikö sitä voisi tehdä hyvin - jopa paremmin.

Äänestä

Isännöitsijänäkin olisi hyvä olla osaava yritys tai henkilö joka edes tervehtii iloisena ja vastaa viivyttelemättä tehtyihin kysymyksiin.

Äänestä

Antakaa kiinteistön välitystoimeksianto alan ammattilaiselle.
Oman kokemuksen mukaan suosittelen Jouko Kärnän välitystoimistoa.
Omat kokemukset olivat myönteisiä.

Äänestä
  • kepulaiset ovat kepulaisia ja ne pettää aina....

    Äänestä

  • Kysypä JK:n sukulaisilta!

    Äänestä

Ilomantsissa on kiinteistönvälittäjä!

Äänestä

Taitaa olla tiilenpäitä kirjaamassa kun ei näy ei kuulu.

Äänestä

Suku on pahin. Paras kun pysyy suvusta kaukana.

Äänestä

hyvää ja ahkeraa, asikasta huomioivaa kiinteistönvälittäjää, isännöitsijää ja tilitoimistoa.
Tervetuloa, nämä "markkinat" on helppo vallata!

Äänestä

Tuntuu tarvetta tosiaan olevan. Kansalaiset ovat kyllästyneet huonoon palveluun.

Äänestä

Ilomantsi on hyvä maa elää. Mutta yksi kiinteistonvälitystilitoimisto ei saa tuhota kylämme muita hyvin palvelevia yrittäjiä ja yrityksiä. Leijoniksi kelpaa kuka tahansa.

Äänestä

"ETUPENKILTÄ LÖYTYI YSTÄVÄ

Olin lentänyt Ouluun tavatakseni erään asiakkaan. Aika oli kortilla ja suunnitelmiini kuului pikainen pyrähdys lentoasemalta kaupunkiin ja takaisin.

Taksijonossa ensimmäisenä ollut taksi oli tahrattoman puhdas. Kuljettaja kiiruhti avaamaan minulle oven. Istuuduttuani hän halusi vielä varmistaa, että kaikki oli hyvin. Vasta sitten hän sulki oven. Asetuttuaan kuljettajan paikalle hän mainitsi, että vieressäni takapenkillä siististi taitettuna olevat päivän lehdet olivat käytettävissäni. Sitten hän kysyi minkälaisesta musiikista pidin. Jopas nyt jotakin! En voinut uskoa saavani näin hyvää palvelua taksissa. Käytin tilaisuutta hyväkseni ja sanoin: ”Te aivan selvästi olette ylpeä työstänne. Teillä on varmasti tarina kerrottavana.”

”Kyllä”, hän vastasi. ”Olin aikaisemmin erään suuryrityksen palveluksessa. Kyllästyin kuitenkin ajatukseen, että vaikka tein parhaani, se ei koskaan riittänyt – ainakaan kukaan ei koskaan sanonut niin. Päätin löytää oman paikkani elämässä, paikan jossa voisin olla ylpeä siitä, että olin niin hyvä kuin pystyin olemaan. Arvostan omia taitojani ja … kas vain! Minusta tuli taksiautoilija.

Yhden asian tiedän varmasti: Ollakseni hyvä ammatissani minun on täytettävä asiakkaitteni odotukset. Ollakseni erinomainen ammatissani minun on kohdeltava asiakasta kuin parasta ystävääni". "

Äänestä
  • Tuo sepustus on varmaan kopsattu Sarasvuon pyramidi -myyntikurssin aineistosta!

    Äänestä

Kiinteistönvälitystoimistolle on vielä tilausta. Ja etenkin asiakaspalvelun osaavalle. Mielellään poliittisiesti sitoutumattomalle.

Äänestä

Jos ei mene kiinteistösi kaupaksi, niin älä syytä välittäjää, vaan syytä itseäsi, koska olet päästänyt omaisuutesi/perintösi rappiolle ja se ei kelpaa enää kenellekään!

Äänestä

palvelussa. Hyvä kiinteistönvälittäjä osaa arvioida kohteen hinnan kohalleen ja kaikki käy kaupaksi hinnallaan ja ajallaan. Mutta se vaatii jo palvelua.
Tervetuloa osaava kiinteistönvälittäjä tänne Ilomantsiin ja palvelua ei voi ainakaan helposti pistää huonommaksi.

Äänestä

Onko Ilomantsissa LKV henkilöitä?

Äänestä

Jokainen osaa kyllä nykyaikana myydä huoneistonsa ja kiinteistönsä - kun vaan aikaa on käytettävissä.
Netistä saa hyvät ohjeet tarvittaessa. Toimii vaan sen mukaisesti.
http://www.maanmittauslaitos.fi/kiinteistot/kiinteistokauppa-kirjaamisasiat/kiinteiston-ostajan-myyjan-muistilista
http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/kiinteiston_kauppakirja/
http://www.nettiasunto.com/viewArticle.php?id=2
http://www.lakiopas.com/asiakirjamallit/asunto-osakkeen_kauppakirja/
http://www.openmarket.fi/fin/?page_id=3035

LKV-tutkinto on verrattain helppo suorittaa ja siihen ei vaadita mitään pohjakoulutusta.
http://kauppakamari.fi/koulutus-tutkinnot-kokeet/lkv-ja-lvv-koe/
Kyllä Ilomantsista löytyy potentiaalia vaikka kuinka LKV -pätevyyden hankkimiseksi.
Ja asiakaspalvelukykyisiä, ystävällisiä kuntalaisia - meitähän piisaa.

Äänestä

Kyllä noilla nykyisilläkin välittäjillä saatte myytyä Itä-Suomen Venäläisille
ja ainahan voi myydä itse, niin kohteliaasti kuin haluaa, tuskin kannattaa olla
kateellinen vähääkään niille, jotka yrittävät tyhjää myydä tyhjätaskuille.

Äänestä

Rukouksemme on kuultu. Uusi tilitoimistoyrittäjä on jo saatu.
Nyt vielä kun hyvään asiakaspalveluun kykenevä ja osaava kiinteistön välittäjä saadaan, niin on taas kiittämisen aihetta.

Äänestä

toivomuskirje. Lappalaiset Lappiin. Ilomantsilaiset Joensuuhun. Uusi kiinteistönvälittäjä välittämään ilomantsilaisista asiakkaista.

Äänestä

Tiukka totuushan on, että kotikuntamme on kohta osa Joensuuta. Meidän on hyväksyttävä se - ja näin ajatuksena - se ei ole yhtään huonompi idea. Teitä aurataan Joensuun sään mukaan - kunhan aurataan, vaihdetaan tila- tai maasto-autoja - ja perille päästään. Johtommekin muuttuu - mutta ei välttämättä huonompaan. Ja pyrkikäämme yhteistuumin pois täältä korvettumasta. Maaseudun autioitumista voivat estää - kuka - en tiedä - eikä ehkä tarvitsekaan. Eteenpäin on elävän mieli - ja ne, ketkä haluavat kärvistellä ja kervistellä, siihenkin on oikeus.

Äänestä

Onko kunnollista yrittäjää saatu jo?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palvelua tarvitseva kirjoitti:

Jos palvelupalettiisi kuuluu
- ylimielisyys
- sovittujen asioiden hoitamattomuus
- palvelujen markkinoinnissa perusasioiden osaamattomuus tai haluttomuus palvella asikasta häntä kuunnellen, tämä ei ole sinulle.

Nyt olisi tarve asikaslähtöisen markkinoinnin ja palvelukonseptin osaajalle, jolla on peruskäyttäytymisen ja sosiaalisen kanssakäymisen valmiudet - edes jollain hyväksyttävällä tasolla - olemassa. Tutustu allaolevaan ja tee johtopäätökset onko sinusta asiakapalvelijaksi kiinteistöalalla.

http://www.aedu.sakky.fi/opinnet/markkinointi/1palvelut.htm
http://www.aedu.sakky.fi/opinnet/markkinointi/1aspalve.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu