Valheveljen harhautus

jaakobista

"Valhe-veljen" harhautus
Kirjoittaja -seuraaja- » 16.08.2012 23:09

_ Jumalan pojat / jumalien pojat 1Mos.6:4 kR.-92 / Tosi Jumalan pojat UMK , - "Saatana heidän joukossaan", kuten Jobin kirjassa ilmaistaan._

Raamatun perusteella voimme tehdä sen johtopäätöksen että "paholainen" on Sanan veli, hän kadehti tuota Sanan asemaa esikoisena ja halusi ihmiskunnan itselleen, hän onnistuikin saamaan ihmisen osallistumaan kapinaan Jumalaa vastaan ja hän sai lisäksi myös muita taivaallisia "jumalien poikia" mukaansa "kaupankäynnillään".

Kun Jeesus paastosi erämaassa 40 -päivää, kiusasi Saatana häntä sanomalla mm. Matteus 4:

-Jos olet Jumalan poika, niin käske näiden kivien muuttua leiviksi...
-Jos olet Jumalan poika, niin heittäydy alas, sillä on kirjoitettu...
-8 Taas Panettelija otti hänet mukaansa tavallista korkeammalle vuorelle ja näytti hänelle kaikki maailman valtakunnat ja niiden loiston 9 ja sanoi hänelle: ”Nämä kaikki minä annan sinulle, jos lankeat maahan ja teet minulle palvontateon.” 10 Silloin Jeesus sanoi hänelle: ”Mene pois, Saatana! Sillä on kirjoitettu: ’Jehovaa, Jumalaasi, sinun on palvottava, ja yksin hänelle sinun on suoritettava pyhää palvelusta.’” 11 Silloin Panettelija jätti hänet, ja katso, tuli enkeleitä, ja he alkoivat palvella häntä.

- Saatana ei saanut valtaansa Jeesusta eikä hän saanut Jeesusta jakamaan valtaa, - tämän jälkeen Saatana tuli vakuuttuneeksi ettei hänellä ole valtaa Jeesukseen ihmisenä ja Adamina ja hän jätti Jeesuksen "rauhaan".

Saatana on tutkinut tarkoin ne kysymykset Raamatusta, mitä hän käyttäisi Jeesusta kiusatessaan, ja varmistuakseen hänen Messiaanisuudestaan Jumalan poikana ja nyt hän on varma tästä.
- niimpä häne täytyykin aloittaa kiireellinen suunnitelma Jeesuksen murhaamiseksi ja poistamiseksi ihmis-kuninkaan asemasta, sillä saatana tietää että Jeesus on kuolevainen, kuten oli ensimmäinen ihminen Adamkin.
- Saatana todellakin otaksuu että nyt hänen "tämän maailman ruhtinaallisuutensa" aika on tulossa pikaiseen päätökseen ja että Jumalan valtakunta alkaa todellisuudessa hallita myös maanpäällä, hän ei voi ymmärtää niitä Jeesuksen toistamia sanoja; " ettei minun valtakuntani ole maanpäällä" , sillä jos hän tosiasiassa ymmärtäisi Jeesuksen sanat, hän koettaisi kaikinkeinoin pitää Jeesuksen elävänä ihmisenä maanpäällä, todellakin "määräämättömän ajan".

- Nyt saatana toimi niin että hän käytti kaikki keinot saadakseen Jeesuksen, esikoisveljensä, -toimitettua tapettavaksi, ja siten osoittaen täydellisen ymmärtämättömyytensä Jumalan suunnitelmaa ja Jeesuksen 'Lunastus-työtä' kohtaan. Näin saatana antoi harhauttaa itsensä oman "nokkeluutensa" kautta!

- - ja nyt "valhe-veli" tietääkin käytettävissään olevan, ei määräämätöntä aikaa vaan; "lyhyt aika"...

Jumala voi siis käyttää omia vastustajiaankin tarkoitustensa mukaisella tavalla, ei niin että Jumala valehtelisi, vaan antaen "valheen pettää itsensä".

- Onko esittämäni liian uskaliasta tulkintaa?

6

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • berzerk666

      "Onko esittämäni liian uskaliasta tulkintaa?"

      Ei, vaan liian harhaista.
      Miksi jumala tarvitsisi palveluksia vastustajiltaan? Miksei kaikkivaltias itse hoitaisi hommaa kotiin? Toi on niin kaukaa haettua satuilua, että ihan naurattaa.

    • ei mitään järkeä

      Jos kerran Jeesus ja saatana molemmat tiesivät miten homma etenee tulevaisuudessa, miksi yleensä koko dialogi?

    • Valheveljistä varoitettiin jo aikana, kun luopumus alkoi tulla kristilliseen seurakuntaan. Apostoli Johannes oli viimeinen apostoli. Hän kirjoitti mm.
      1 Johanneksen kirje 3:10:" Jumalan lapset ja Panettelijan lapset käyvät ilmi tästä: kukaan, joka ei harjoita vanhurskautta, ei ole Jumalasta, eikä sekään joka ei rakasta veljeään. 11 Sillä tämä on se sanoma, jonka olette kuulleet alusta asti, että meidän tulee rakastaa toisiamme 12 eikä olla Kainin kaltaisia, joka oli
      paholaisesta ja tappoi veljensä. Ja minkä takia hän tappoi hänet? Koska hänen omat tekonsa olivat pahat, mutta hänen veljensä teot vanhurskaat.
      Vielä 1. Johanneksen kirje 4:1:" Rakkaat, älkää uskoko jokaista henkeytettyä ilmausta, vaan koetelkaa henkeytetyt ilmaukset nähdäksenne,
      ovatko ne Jumalasta, koska monta väärää profeettaa on lähtenyt
      maailmaan."

    • Sana voima

      Ei suinkaan liian uskaliasta,vaan totuuden mukaista.Saatanahan oli Jumalan Eedenissä ja ilmeisesti juuri pahan ja hyvän tiedon puuna,josta aikaisemmin kirjoititkin palstalle.Kuka oli Kainin isä?Kainhan luokitetaan ensimmäiseksi VELJEN TAPPAJAKSI.1.Moos.4:1-16.Tavallaan Kain sai saman osan kuin saatana.Tosin Kain katui tekoaan,toisin kuin saatana,jolle katumus on mahdotonta.Saatanaa voidaan pitää valhe veljenä Jeesusta vastaan.Raamatunkohdat valaisevat asiaa paremmin.Joh.10:10..,2.korintt.11:13-15.valheveljiä ajan loppuessa nousee jatkuvasti.esim.luopiot..saatana,ennen ja jälkeen lankeemuksen.Hes.28:12-19..Oikeastaan saatana halusi myös isä aseman,ja se annettiin.Kutsuuhan Jeesus häntä valheen isäksi.Joh.8:44

    • MarkkuP

      Se on tosi, että S--tana on yksi Jumalan seitsemästä pojasta.

      • MP-arkku

        }Se on tosi, että S--tana on yksi Jumalan seitsemästä pojasta. {

        Tarkennetaampa mikä oli (tämä) joksi hänet oli luotu (luotu ei saatanaa)?
        "tämä" julistautui itse sellaiseksi jota kutsutaan myös saatanaksi!
        Itse on hän saatanaksi tullut Jumala ei ole saatanaa luonut eikä halunnut!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7266
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      496
      5408
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3335
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2641
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      49
      2350
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1288
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1282
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1252
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1169
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1143
    Aihe