Äänestäjät syyllisiä

Miksi aina demokraattisilla vaaleilla valittuja poliitikkoja syytetään huonoista päätöksistä? Hehän vain edustavat kansaa. Oikeasti pitäisi syyttää niitä ihmisiä jotka heitä ovat äänestäneet.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei se noin mene,jos ennen vaaleja jotain luvataan ja vaalien jälkeen takki käännetääkin alle aikayksikön.Ei äänestäjiä voida syyttää jos ehdokkaat ovat epäluotettavia ja muiden kuin äänestäjien ohjailtavissa.Siis eri eturyhmät lobbaavat omia etujaan ja äänestäjä jää siinä pelkäksi mandaatin myöntäjän rooliin ilman mitään oikeuksia.Toimitaan kuin savolaiset,elikkä vastuu siirtyy kuulijalle.Onhan se erikoista jos äänestäjällä on pienempi valta kuin eri etujärjestöillä,vaikka heillä ei pitäisi olla mitään tekemistä vaalien tai ehdokkaiden kanssa.Ei meidän systeemissä olla ainakaan virallisesti annettu yhdellekään etujärjestölle äänestysoikeutta osakeyhtiöiden tapaan.

Äänestä
  • Onneksi olkoon, ehdit vastata juuri ennen minua, enkä saanut minun egomasturbaatiosessiotani. Tapu tapu *peukku pystyssä*

    Äänestä

  • Ilman kompromisseja ei ole politiikkaa. Jos jokainen pitäisi vaalien jälkeen kiinni omista kannoistaan, ei saataisi tehdyksi mitään. Itsepetoksemme perinteeseen kuuluu uskotella, että me suomalaiset olemme maailman rehellisin kansa. Siihen nähden on erikoista, että onnistumme kerta toisensa jälkeen äänestämään edustajiksi niin monia epärehellisiä. Jospa vaan myönnettäisiin, että kansanedustuslaitoksemme on kansan näköinen.

    Äänestä

  • 15181815 kirjoitti:

    Ilman kompromisseja ei ole politiikkaa. Jos jokainen pitäisi vaalien jälkeen kiinni omista kannoistaan, ei saataisi tehdyksi mitään. Itsepetoksemme perinteeseen kuuluu uskotella, että me suomalaiset olemme maailman rehellisin kansa. Siihen nähden on erikoista, että onnistumme kerta toisensa jälkeen äänestämään edustajiksi niin monia epärehellisiä. Jospa vaan myönnettäisiin, että kansanedustuslaitoksemme on kansan näköinen.

    Kompromissi, ja valehteleminen, harhaanjohtaminen, epätoden puhuminen, jne eivät ole sama asia. Kompromissejä joutuu tietysti tekemään joissain asioisssa, mutta jos kompromissi kääntää koko ajatuksen päälaelleen ja on vahingollinen esim. Suomen kansalle, rikkoo (kiertää) tehtyjä sopimuksia jne. kyse ei ole enää kompromissistä, vaan valehtelusta ja harhaanjohtamisesta. Kuten nykyhallitus on äänestäjilleen tehnyt. Kuten tekivät Kokoomus ja Kepu edellisessä hallituksessa eläke"uudistuksen kanssa", kuten tekivät Kokoomus, SDP ja apupuolueet vanhuspalvelulain"sopimuksen" kanssa, jne jne. muutamia esimerkkejä kansan kusetksesta mainitakseni :)

    Ero on siis kompromissilla ja velehtelulla niin suuri, että rehellinen niiden eron ymmärtää.

    Äänestä

  • Kyllä se pitäisi jo tietää, että poliitikot pettävät aina vaalilupauksensa. Itseasiassa nykyään pidetään sitä pahana jos ei riko vaalilupausta kuten Perussuomalaisten tapauksessa viime edukuntavaalien jälkeen.

    Äänestä

Äänestäjätollot ne syylliset on!

Äänestä

Puolueet tekevät väärin kun asettavat kynnyskysymyksiä, media on niitä
aina tiukkaamassa, pitäisi kertoa tavoitteet, kaikki ymmärtävät ettei niitä
saa aina läpi, mutta kynnykysymykset pitäisi pitää jos semmoisia on.

Ei tavallinen kansalainen seuraa niin tarkasti politiikkaa, että pystyisi
määrittämään mikä on totta ja mikä vain äänten kalastelua.
Milloin sitä kiireinen ihminen niitä verorahoja tienaa jos on koko ajan
tarkasti seurattava politiikkaa, politiikot saavat maksun työstään, ja heidän
tehtävänsä on kertoa totuus kansalle, emme me muuten voi tietää
missä mennään.
Nytkin olisi aika kertoa, että olemme niin paljon velkaa, että vöitä on
kiristettävä ja aloittaa se omia tuloja leikkaamalla, mutta aina ne leikkaukset
aloitetaan pienituloisilta.
Esim, IMF määräsi avustuspakettien ehdoksi, että minimipalkkoja on
leikattava,eihän siitä tule mitään rahaa valtiolle, mutta kansan se ajaa
kurjuuteen ja ostovoima katoaa, sieltä ne mellakat ja sodat sitten saavat
alkunsa, lieneekö se tarkoituskin?

Äänestä
  • IMF on todella vaarallinen natsiporukka, jolla tuntuu olevan taloudesta todella heikko tietämys, kuten tuo kuvailemasi esimerkkikin osoittaa, ja tuollainen on vain jäävuoren huippua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuus kirjoitti:

Miksi aina demokraattisilla vaaleilla valittuja poliitikkoja syytetään huonoista päätöksistä? Hehän vain edustavat kansaa. Oikeasti pitäisi syyttää niitä ihmisiä jotka heitä ovat äänestäneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu