mitäköhän teen pieleen. en saa serverille laitettuani .jpg:tä näkyviin tällä rivillä:
omalla koneella suostuu näyttämään.
tämä taas näkyy nätisti kuten ennenkin
olen tarkistanut että pitäisi olla varmasti tuolla ja tuolla nimellä kuin rimpsussani, kaikki serverin lisäkilkkeet pitäisi olla päällä.
omalla koneella suostuu näyttämään.
tämä taas näkyy nätisti kuten ennenkin
olen tarkistanut että pitäisi olla varmasti tuolla ja tuolla nimellä kuin rimpsussani, kaikki serverin lisäkilkkeet pitäisi olla päällä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sulla on varmaankin kenoviiva vinoviivan paikalla siinä koodissa, jonka Suomi24 söi pois.
Vinkki: URLeja edes Suomi24 ei (vielä) riko, ainakaan pahasti.
Veikkaan että siinä oli img-tagit html koodeineen ja ne suomi24 söi pois :) \\\ /// mutta onhan tuo yksi hyvä asia varmistaa kuitenkin.
Tällä tiedolla ei nyt voi aloittajaa paljon auttaa :/
Tietysti oli jotain tägejä, mutta minä siis kerroin, mikä oli vikana: kuvan URLissa img-tägin src-määritteessä oli ”\” kun pitää olla ”/”. Siis esimerkiksi src=”foo\bar.jpg”, kun pitää olla src=”foo/bar.jpg”.
Tai no voi se olla jotain muutakin. Palvelin lähettää väärän Content-Type-otsakkeen? Tiedosto on siirretty ns. Ascii-moodissa? Tiedosto meni sittenkin väärään paikkaan? Suojaukset on väärät, maailma ei näe? Mainostensuodatin suodattaa kuvan pois? Arvaillaan lisää, tää on kivaa!
Minun arvaus on että kuvan polku oli c:\users\foo\documents\ eli viitattiin paikalliselle koneelle.
Vinkki: kannattaa käyttää suhteellisia polkuja jos et kuvia laita erilliselle mediapalvelimelle