Ehdotus demareiden vaalimainokseksi

Tässä olisi ehdotus demareiden vaalimainokseksi:

Äänestä Rikastumisen puolesta ja sosialidemokratian puolesta

Oikeassa sosialismissa - jokaiselle ansionsa mukaan - tuplaantuu palkkataso heti ja moninkertaistuu muutamassa vuodessa. Kun inflaatio estetään hintasäännöstelyllä nousevat kulutuskysyntä ja tuotanto räjähdysmäisesti, mikä takaa täystyöllisyyden.

Kun valtio ohjaa työpaikkoja jokaiseen kuntaan, voivat kaikki asua synnyinseudullaan omakotitalossa rantatontilla ja ajella töihin mersulla tai bemarilla.

Oikeas sosialismi on kansan valtavalle enemmistölle ennenäkemätön rikastumisen järjestelmä!

Ei paljon tästä poikkea demareiden tyypilliset vaalimainokset. Työpaikkoja luvattiin lisätä ilman tekoja 100.000 henkilöllä, Kreikalle ja muille maille ei annettu lainoja ja velkaantumista pidettiin tosi pahana.

Tämän vaalimainoksen saa ottaa vapaasti käyttöön. Se on tosin jo ollut erään kommunistin vaalimainos, mutta mitä siitä. Kaikki mikä on sinun on minun ja kaikki mikä on minun on minun.

14

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PAREMPI tämä

      Ennen vaaleja lupaamme ihan kaiken ja linjamme on selkeä, vaihdamme linjamme ja unohdamme lupaukset vasta vaalien jälkeen. Jo vuosikymmenten kokemuksella.

      • Valitettavasti olet hyvin lähellä totuutta. Oppositiossa ei ole vastuuta eikä valtaa ja siellä luvataan kaikkea mitä ei useinkaan pidetä kun päästään valtaan.

        Poliittiset virkanimitykset ovat yksi iljettävä esimerkki politiikan mädännäisyydestä. Itse asiassa jokainen puolue vastustaa poliittisia virkanimityksiä jos niillä ei itsellään ole siihen mahdollisuutta. Kun mikä tahansa puolue pääsee valtaan, sen ei kannata olla käyttämättä tilaisuutta hyväkseen eli se tekee poliittisia virkanimityksiä. Näin on käynyt aina. Viimeksi tästä jäi kiinni Kristillisdemokraatit.

        Minun mielestäni demarit ovat kuitenkin tässä poliittisten virkanimitysten sarjassakin ihan omaa luokkaansa. On ymmärrettävää, että valtiosihteerin nimitys on poliittinen virkanimitys. Sekin on ymmärrettävää että erityisavustaja on poliittinen virkanimitys. On sen sijaan jo vähän epätavallista, että erityisavustajan konekirjoittaja/apulainenkin on poliittinen nimitys.

        Yritän katsella ja tutkia maailmaa avoimin silmin. Maaseudulla kunnallishallinnossa kepu-valtaisilla alueilla poliittisia nimityksiä suhmuroi Keskustapuolue. Ei ole kuitenkaan mitään epäilystä, että jos Perussuomalaiset saisivat saman vallan, myös he käyttäytyisivät samalla tavoin. Valtionhallinnossa poliittisten virkanimitysten ykkönen on SDP. Poliittisten nimitysten lonkerot ulottuvat valtion osaksi tai kokonaan omistamiin yrityksiin ja laitoksiin asti, joissa hyvä-veli ja sisar demarit petaavat toisilleen palkkiovirkoja ja vakansseja.

        Pitäisi tehdä laki, jossa poliittiset virkanimitykset kiellettäisiin muissa kuin erikseen määritellyissä asioissa.


    • freshi ukki

      Noilla kepulaisilla on oikeasti tuolla peräkylien periferioilla ”maan tapaa” sekoittaa kunnallispolitiikassa kaupungin asioidenhoito ja
      kepun vaalityö keskenään. Nyt on ilmassa sellaisia tuulia, että tälle kepulaisten "maan tavalla" taitaa käydä köpelösti. Persut ovat kovassa nosteessa ja kepulaisten kuninkuus ja sanelupolitiikka monessa kunnissa päättymässä.

      Kepulaisia johtaa oikea pohattojen pohatta rahamiljonääri ja raha sanelee hänen ajatusmaailmansa ja politiikan tekemisensä. Tietysti moni maajussi elää rikasta mersuelämää, kun noita tukiaisia virtaa jo pellolle pieraisustakin, niin rahamieshän pitää silloin olla heidän veturinaan.

      Jos kerta rikastumisen puolesta pitää kirjoittaa, niin tässä muutama rivi tälläisesta kepulaisesta rikastumisesta.

    • vaalivale!

      Vaalivale = demari!

    • Metsän puut

      Sosiaalidemokratia on näennäisdemokratiaa. Sosialidemokratia toimii näin: Kaikki asiat, myös pohjimmiltaan hyvin yksinkertaiset ja selkeät, tehdään mahdollisimman mutkikkaiksi ja vaikeiksi. Tällä tavoin vaikeiksi tehtyjä asioita hoitelemaan tarvitaan valtava määrä lisää työntekijöitä, jotka työllistyvät pääasiassa julkiselle sektorille. Näin puoluetoverit saavat töitä ja ovat tyytyväisiä ja puolueuskollisia äänestäjiä. Kasvatettu julkinen sektori rahoitetaan riistoverottamalla rikkaita ahkeria työn orjia, kuten tavallisia duunareita ja pienyrittäjiä.

      Sosialidemokraatit ovat olleet johdonmukaisesti rauhan asialla silloin, kun sillä on saanut ääniä. Saksan valtapuolueena ollessaan sosiaalidemokraatit veivät maansa ensimmäiseen maailmansotaan, mikä johti ennenkuulumattomaan menestykseen.

      • Demokratiaapas

        "Sosialidemokratia toimii näin: Kaikki asiat, myös pohjimmiltaan hyvin yksinkertaiset ja selkeät, tehdään mahdollisimman mutkikkaiksi ja vaikeiksi."

        Se ei ole pelkkää sosiaalidemokratiaa, vaan demokratiaa yleensä. Demokratia on luonteeltaan kollektivisoivaa, olkoonkin, että astetta lievempää kuin kommunismi.

        Yhteiskunnassamme olevat yksilönvapaudet ovat, toisin kuin yleisesti luullaan, olemassa demokratiasta huolimatta, ei demokratian vuoksi. Ne ovat jäänne ajalta, jolloin klassinen liberalismi vallitsi.

        Benjamin Franklin kuvasi ehkä parhaiten demokratian tosi olemusta:

        "Demokratia on kaksi sutta ja yksi lammas äänestämässä, mitä syödään lounaaksi. Vapaus on hyvin aseistautunut lammas, joka esittää eriävän mielipiteen."

        Sosiaalidemokraatit ovat ehkä erityisen paha ilmentymä demokratiasta, mutta demokratia on kuten Skynet Terminaattori kolmosessa: Viirus, joka esiintyy viiruksentorjujana.


    • Lisääs

      Älä unohda pistää alkuun:

      "Demarit: Me tuomme loisvirtaa Suomen Keloihin."

    • demokratia esiin

      Ei niin, vaan parempana ehdotuksena pitää kaivaa se vaalimainos esille, jossa SDP:n jäsen ja Vareman hallituksen jäsen Jouko Ahonen syö rasvaista ruokaa porvarin pöydässä.Tämä on sitä parasta sossudemokratiaa!

    • demarille = veroille

      Paremminkin: äänestä demareita, jos rakastat veroja. Mitä enemmän demareita kunnan valtuustossa on, sitä varmimmin veröäyri nousee.

      • Totta, koska demarit pyrkivät joka suhteessa kasvattamaan julkista sektoria. Sekä kunnallishallintoa että valtionhallintoa.

        Ehkä nämä periaatteessa hyvin toimeentulevat virkamiehet ovat niitä Urpilaisen tarkoittamia uusia SDP:n toivomia äänestäjäryhmiä. Urpilainenhan lupasi virkaanastujaisissaan kohdentaa SDP:tä uusille äänestäjäryhmille.

        Kuulin jokin aika sitten hyvän esimerkin Tuusulan väestömäärän lisäyksestä ja kunnan virkamiesten lisäyksestä. 1950-luvulta nykypäivään on tainnut virkamiesten määrä 50-kertaistua (tai jotain), väestömäärä on 2-4 kertaistunut tai jotain sellaista. En ole ihan varma näistä luvuista, koska lukujen kuulemisesta on jo aikaa, mutta kuitenkin virkamiesten määrä on monikymmennkertaistunut väestömäärän lisäykseen nähden.

        Virkamiehiä pitää olla ja hallintoa sekä valvontaa, mutta demarit edustavat siinäkin asiassa byrokraatin ruumiillistumaa. Rahaa palaa tavanomaisesti toiminnan pyörittämiseen enemmän kuin siitä saadaan ulos.


      • ei hätää!
        pundit kirjoitti:

        Totta, koska demarit pyrkivät joka suhteessa kasvattamaan julkista sektoria. Sekä kunnallishallintoa että valtionhallintoa.

        Ehkä nämä periaatteessa hyvin toimeentulevat virkamiehet ovat niitä Urpilaisen tarkoittamia uusia SDP:n toivomia äänestäjäryhmiä. Urpilainenhan lupasi virkaanastujaisissaan kohdentaa SDP:tä uusille äänestäjäryhmille.

        Kuulin jokin aika sitten hyvän esimerkin Tuusulan väestömäärän lisäyksestä ja kunnan virkamiesten lisäyksestä. 1950-luvulta nykypäivään on tainnut virkamiesten määrä 50-kertaistua (tai jotain), väestömäärä on 2-4 kertaistunut tai jotain sellaista. En ole ihan varma näistä luvuista, koska lukujen kuulemisesta on jo aikaa, mutta kuitenkin virkamiesten määrä on monikymmennkertaistunut väestömäärän lisäykseen nähden.

        Virkamiehiä pitää olla ja hallintoa sekä valvontaa, mutta demarit edustavat siinäkin asiassa byrokraatin ruumiillistumaa. Rahaa palaa tavanomaisesti toiminnan pyörittämiseen enemmän kuin siitä saadaan ulos.

        http://hannakaisalahde.puheenvuoro.uusisuomi.fi/69357-sdp-ay-liike-ja-arvelluttava-vaalimainonta

        Rahaa tulee ay-maksuista!


      • ei hätää! kirjoitti:

        http://hannakaisalahde.puheenvuoro.uusisuomi.fi/69357-sdp-ay-liike-ja-arvelluttava-vaalimainonta

        Rahaa tulee ay-maksuista!

        Totta. Ay-jäsenmaksujen verovähennyksiin menee vuosittain 210 miljoonaa euroa. Kaikki tuo on tukea suurelta osin sille linnakkeella, joka rahoitttaa SDP:n toimintaa vuosittain.

        Minusta pitäisi harkita sitä, että sekä ay-jäsenmaksujen että työnantajien jäsenmaksujen vähennyskelpoisuudet poistettaisiin. Ainakin Ruotsissa on poistettu Ay-jäsenmaksujen vähennyskelpoisuus.

        Olen kirjoittanut aikaisemmin asiasta tarkemmin mm. tässä http://keskustelu.suomi24.fi/node/8499186/flat


    • temujen mainos
    • tytön tyllerö

      On tämä politiikka mennyt liian vakavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2885
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      118
      1177
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      941
    4. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      917
    5. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      895
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      877
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      830
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      824
    9. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      153
      789
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      754
    Aihe