Tukiaisten todellinen tarve...

872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pekkarinen vaati tukiaisten lopettamista. On syytä alkaa suurmaanomistajien vastikkeettomien maataloustukiaisten lakkauttamisella.

Äänestä

Fingerporissa loistava oivallus pummauksen luonteesta...

Äänestä
  • Tukiaisilla ylläpidetään kepu-humalaa valtion varoin.

    Äänestä

jotain reaalietta, me maksamme eniten kansallista tukea EU;ssa.siis jokaisen työntekijän palkasta veltto maabönde imuroi tulon.

Äänestä
  • Niin kauan kun ette halua maksaa ruoastanne täyttä hintaa tukia tarvitaan.

    Nyt, vaikka tuet maksetaan niin valitatte kalliista ruoasta.

    Ensin Teidän täytyy lopettaa marina nykyisestä ruoan hinnasta. Sen jälkeen voi harkita tukien lopettamista. Mutta Tiedoksi. Nykyisen kaltaista puoli-ilmaista ruokaa ette sen jälkeen saa!!!

    Äänestä

"Niin kauan kun ette halua maksaa ruoastanne täyttä hintaa tukia tarvitaan.

Nyt, vaikka tuet maksetaan niin valitatte kalliista ruoasta.

Ensin Teidän täytyy lopettaa marina nykyisestä ruoan hinnasta. Sen jälkeen voi harkita tukien lopettamista. Mutta Tiedoksi. Nykyisen kaltaista puoli-ilmaista ruokaa ette sen jälkeen saa!!! "

Kauheeta uhoa... Otetaas ensin muutama realiteetti. Meillä maatilojen liikevaihdosta on keskimäärin 45% tukia. Ja siitä tosiaan vielä EU rahoittaa vain 40% ja loppu 60% (1,1 miljardia) on sitten suoraan omilta veronmaksajilta. Maksamme tukia 1,9 miljardia joilla sitten saadaan markkina-arvoltaan 2,3 miljardin arvoiset tuotteet.

https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/mtt/mtt/ajankohtaista/Uutisarkisto/2010/Maataloustuloon%20pudotus%20-%20alam%C3%A4ke%C3%A4%20l%C3%A4hes%20kolmannes%20kolmessa%20vuodessa

Mites vertailuna vaikkapa Tanskassa. Tuolta
https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/taloustohtori
kun vähän näkee vaivaa niin selviää että tanskalaistiloilla tuet ovat alle 10% liikevaihdosta ja yleisesti EUssa välillä 10-20% liikevaihdosta keskiarvon ollessa noin 15. Eli siis vaikkapa Tanskassa saadaan 2,3 miljardin arvoiset tuotteet kun makseteen tukia 0,23 miljardia, meillä siis tukia samaan 1,9 miljardia.

Mutta että jos kohdennetaan ne tuet oikein niin nykyisen kaltaista puoli-ilmaista ruoka riittää edelleen...

Äänestä
  • Todelliset tukiaiset ovat paljon virallisia MMM:n ilmoittami lukuja suuremmat. maataloustukiaisten todellinen määrä on valtiosalaisuua. Parhaita ovat OECD:n arviot. Nekään eivät ota huomioon vapaan saastuttamismahdollisuuden muodossa jaettua tukea eivätkä ne tunnista suomalaiseen järjestelmään 70 vuoden mittaan rakennettuja suurmaanomistuksen tukiaisjärjestelmiä.

    Suurmaanomistajien välitön ja rakenteellinen tukiainen on kansantalouden ja yhteiskunnan syöpä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elo tukiaiskuplassa kirjoitti:

http://www.hs.fi/fingerpori/1329104741824

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu