Z junat EI keravalaisille

Z junissa hiki virtaa ja on ahdasta vaikka ovat kulkeneet vasta muutaman vuoden. Alun perin junat tehtiin Haarajoen Mäntsälän käyttäjille mutta aina ei mahdu edes istumaan kun keravalaiset tunkevat mukaan vaikka heille on omat junat.

Ymmärtäkää jo että käytätte muita junia ettei olla kun sillit suolessa.
8157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Lahti-Helsinki oikoradan ja junavuorojen suunnittelussa on tapahtunut ikävä kyllä erehdys. Mäntsälän ja Haarajoen seisakkeet olisi pitänyt alunperinkin jättää suunnitelmasta pois niin kyseistä ongelmaa ei olisi. Lisäksi olisi myöskin säästetty kustannnuksissa.

Äänestä

YTV-alue päättyy Keravalle, ja konnari tarkastaa matkaliput vasta Keravan jälkeen. Keravalle pääsee ilmaiseksi, Haarajoelta eteenpäin pitää olla lippu.

Äänestä
  • YTV? Mikä se on? Onko se joku HSL:n edeltäjä??

    Äänestä

  • tröller kirjoitti:

    YTV? Mikä se on? Onko se joku HSL:n edeltäjä??

    No, YTV oli siihen aikaan kun sillä seudulla asustin, en enää tilaa hesariakaan.

    Äänestä

Käytän sitä junaa mitä haluan. Tästä aiheesta on myös valitettu aiemminki miksi käytämme r ja h junaa. Siksi koska N on hidas.

Äänestä
  • joo ja rovaniemen pikajunaa ei saa käyttää kuin ne jotka ovat napapiirin pohjoispuolella kirjoilla. Ja z junaa vain mäntsälän ja lahden porukka ei muut.

    Äänestä

  • junailija kirjoitti:

    joo ja rovaniemen pikajunaa ei saa käyttää kuin ne jotka ovat napapiirin pohjoispuolella kirjoilla. Ja z junaa vain mäntsälän ja lahden porukka ei muut.

    Rovaniemi ei ole napapiirin pohjoispuolella.

    Äänestä

ja miksi aina mollataan keravalaisia , käyttää sitä junaa tikkurilaisetkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anne Mäntsälästä kirjoitti:

Z junissa hiki virtaa ja on ahdasta vaikka ovat kulkeneet vasta muutaman vuoden. Alun perin junat tehtiin Haarajoen Mäntsälän käyttäjille mutta aina ei mahdu edes istumaan kun keravalaiset tunkevat mukaan vaikka heille on omat junat.

Ymmärtäkää jo että käytätte muita junia ettei olla kun sillit suolessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu