Kalliolämpövarasto

10x10=100

Oulun Energialla on kalliolämpövarasto, joka perustettaessaan oli Euroopan suurin. Sen voidaan ajatella olevan akku, jonka tilavuus on noin 190 000 m³, kapasiteetti 10GWh ja sitä voidaan ladata tai purkaa 80 MW:n teholla.
http://www.oulunenergia.fi/energiatuotanto/kalliolampovarasto
Kalliolämpövarastoja on myös Ruotsissa ja Tanskassa. Kalliolämpövarasto vaatii suuren investoinnin, mutta ovat kannattavia suuremmilla energiamäärillä, tai, jos energian hinta nousee tarpeeksi, myös pienemmissä taloissa. Kokonaan ei lämmitystä kannata kalliolämmön varaan jättää, koska sen lämpöenergia on ns. matalalämpöä, ja vaatii kylmillä ilmoilla lisälämpöä.

3

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helsinskissäkin

      On niitä lämpövarastoja muuallakin suomessa kuin oulussa.

    • Auringosta kiveen

      Tuo on siis vesivarasto, joka on louhittu kallion sisään. Se vuotaa kohtuullisen paljon lämpöä kallioon, joten sen hyötysuhde on aika pieni. Kun halutaan parempi hyötysuhde, kannattaa tehdä eristys. Silloin voidaan käyttää mitä hyvänsä vesiallasta energian säilömiseen. Ja se voidaan lämmittää peittämällä altaan pinta tupla tai tripla tyhjiölasilla, jolloin altaan vesi kuumenee automaattisesti kun aurinko paistaa. Ja syksyllä polyuretaanipeitto päälle niin lämpö ei karkaa talvella, vaan on käytettävissä kaukolämmön tuottamiseen.

      Vielä parempi on hybridi, jossa aurinkoenergia kerätään peileillä polttopisteeseen, jossa se lämmittää lämmönsiirtoainetta (sulasuola), joka siirtää lämmön eristettyyn kallioon. Kalliossa olevaa kuumuutta (150 - 600 astetta) voidaan käyttää suoraan hyörytubiinin pyörittämiseen ja siitä generaattorilla sähköä ja hukkalämpö sitten vesialtaaseen kaukolämpöä varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1785
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1278
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      708
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe