Kalliolämpövarasto

10x10=100

Oulun Energialla on kalliolämpövarasto, joka perustettaessaan oli Euroopan suurin. Sen voidaan ajatella olevan akku, jonka tilavuus on noin 190 000 m³, kapasiteetti 10GWh ja sitä voidaan ladata tai purkaa 80 MW:n teholla.
http://www.oulunenergia.fi/energiatuotanto/kalliolampovarasto
Kalliolämpövarastoja on myös Ruotsissa ja Tanskassa. Kalliolämpövarasto vaatii suuren investoinnin, mutta ovat kannattavia suuremmilla energiamäärillä, tai, jos energian hinta nousee tarpeeksi, myös pienemmissä taloissa. Kokonaan ei lämmitystä kannata kalliolämmön varaan jättää, koska sen lämpöenergia on ns. matalalämpöä, ja vaatii kylmillä ilmoilla lisälämpöä.

3

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helsinskissäkin

      On niitä lämpövarastoja muuallakin suomessa kuin oulussa.

    • Auringosta kiveen

      Tuo on siis vesivarasto, joka on louhittu kallion sisään. Se vuotaa kohtuullisen paljon lämpöä kallioon, joten sen hyötysuhde on aika pieni. Kun halutaan parempi hyötysuhde, kannattaa tehdä eristys. Silloin voidaan käyttää mitä hyvänsä vesiallasta energian säilömiseen. Ja se voidaan lämmittää peittämällä altaan pinta tupla tai tripla tyhjiölasilla, jolloin altaan vesi kuumenee automaattisesti kun aurinko paistaa. Ja syksyllä polyuretaanipeitto päälle niin lämpö ei karkaa talvella, vaan on käytettävissä kaukolämmön tuottamiseen.

      Vielä parempi on hybridi, jossa aurinkoenergia kerätään peileillä polttopisteeseen, jossa se lämmittää lämmönsiirtoainetta (sulasuola), joka siirtää lämmön eristettyyn kallioon. Kalliossa olevaa kuumuutta (150 - 600 astetta) voidaan käyttää suoraan hyörytubiinin pyörittämiseen ja siitä generaattorilla sähköä ja hukkalämpö sitten vesialtaaseen kaukolämpöä varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8213
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      921
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      800
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe