Oulun Energialla on kalliolämpövarasto, joka perustettaessaan oli Euroopan suurin. Sen voidaan ajatella olevan akku, jonka tilavuus on noin 190 000 m³, kapasiteetti 10GWh ja sitä voidaan ladata tai purkaa 80 MW:n teholla.
http://www.oulunenergia.fi/energiatuotanto/kalliolampovarasto
Kalliolämpövarastoja on myös Ruotsissa ja Tanskassa. Kalliolämpövarasto vaatii suuren investoinnin, mutta ovat kannattavia suuremmilla energiamäärillä, tai, jos energian hinta nousee tarpeeksi, myös pienemmissä taloissa. Kokonaan ei lämmitystä kannata kalliolämmön varaan jättää, koska sen lämpöenergia on ns. matalalämpöä, ja vaatii kylmillä ilmoilla lisälämpöä.
Kalliolämpövarasto
3
511
Vastaukset 3
- helsinskissäkin
On niitä lämpövarastoja muuallakin suomessa kuin oulussa.
- stadin arska
Hesassa sitä käytetään kaukokylmänkin tekoon ja se onkin palkittu systeemi
http://www.helen.fi/pdf/Kaukojaahdytys_esite2.pdf
- Auringosta kiveen
Tuo on siis vesivarasto, joka on louhittu kallion sisään. Se vuotaa kohtuullisen paljon lämpöä kallioon, joten sen hyötysuhde on aika pieni. Kun halutaan parempi hyötysuhde, kannattaa tehdä eristys. Silloin voidaan käyttää mitä hyvänsä vesiallasta energian säilömiseen. Ja se voidaan lämmittää peittämällä altaan pinta tupla tai tripla tyhjiölasilla, jolloin altaan vesi kuumenee automaattisesti kun aurinko paistaa. Ja syksyllä polyuretaanipeitto päälle niin lämpö ei karkaa talvella, vaan on käytettävissä kaukolämmön tuottamiseen.
Vielä parempi on hybridi, jossa aurinkoenergia kerätään peileillä polttopisteeseen, jossa se lämmittää lämmönsiirtoainetta (sulasuola), joka siirtää lämmön eristettyyn kallioon. Kalliossa olevaa kuumuutta (150 - 600 astetta) voidaan käyttää suoraan hyörytubiinin pyörittämiseen ja siitä generaattorilla sähköä ja hukkalämpö sitten vesialtaaseen kaukolämpöä varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1531353Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1221085Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä33862Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216829En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58792- 64762
- 143754
- 47696
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57632Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss63593