Tuo Yle se vaan toitotti ministerien yms. varallisuutta kateellisen kaunaisesti. On kai se hyvä joku palkka olla uurastuksesta yhteiseksi hyväksi, eihän sitä ole motivaatiotakaan tehdä duunia muuten. Joku taiteilija on usein köyhä, kun elää taiteestaan ja niistä elämyksistä, mutta kaikilla ei ole tätä honouria. Onko meillä malttia vaurastua?
Malttia vaurastua
Siberia
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
On monelaista vaurastumista, yksi on tällainen Sipilämäinen keinottelu jossa yritys myydään ns. laitettavaksi lihoiksi, eli siten että yritys myydään ulkomaille toiminta suomesta lopettaen sekä henkilökunta irtisanoen.
Toivittavasti Sipilä ei aja tällaista riistokapitalismia Suomeen, se kun on ainoastaan omistajien eti ei yhteiskunnan tai työntekijöiden.
ps. Sipilän sijoitusyhtiön muutkin omistuksessa olevat firmat ovat kehittäneet tuotteitaan yhteiskunnan tuilla, siis Suomalaisten veronmaksajien rahoilla mutta eivät ole perustateet Suomeen toimintaa kuin sen verran että Sipilä saa nostettua osinkoja, yritysten toiminta- ja verotusmaa onkin sitten esim. Kiina. Eli Sipilä on oikein loistava ja kova riistokapitalisti, tuolla tyylillä kyllä menestyy.