Iltalehti pyysi torstaina Räsäseltä kommenttia siihen, että valitulla ei ole päivääkään kokemusta sisäisen turvallisuuden ja maahanmuuton kysymyksistä.
- Minullakaan ei ollut vuosi sitten minkäänlaista tuntumaa mihinkään näistä hallinnonaloista. Kyllä ne asiat oppii, Räsänen sanoi.
Ruohonen-Lerner hämmästelee Räsäsen kommenttia.
- Kansliapäällikkö on valtion virkamies, hän ei ole poliitikko, ministeri. Hänellä pitäisi olla se vahva osaaminen, mikä usein ministeriltä saattaa puuttua. Onko siellä (ministeriön johdossa) nyt kaksi opiskelijaa?
- Minullakaan ei ollut vuosi sitten minkäänlaista tuntumaa mihinkään näistä hallinnonaloista. Kyllä ne asiat oppii, Räsänen sanoi.
Ruohonen-Lerner hämmästelee Räsäsen kommenttia.
- Kansliapäällikkö on valtion virkamies, hän ei ole poliitikko, ministeri. Hänellä pitäisi olla se vahva osaaminen, mikä usein ministeriltä saattaa puuttua. Onko siellä (ministeriön johdossa) nyt kaksi opiskelijaa?
Vastaukset 12
Vanhimmat
kuldyyriministerui on kans opiskelija ja vieläpä kommunistipaska, hyi.
Viher kommari homo jalkapalloilija ja idiootti joka sietäisi saada selkäänsä vanhemmiltaan.
Sellainen pentu tarvitsee kuritusta niin alkaa oppia käyttäytymään mokoma lusmu.
kyllä nyt oopperan kermaper'seitä vit'uttaa.
Räsäsen toiminta on MALLIESIMERKKI siitä miten päättäjät suhtautuvat kansan asioiden hoitoon. On ihan sama kuinka suuria vahinkoja kansalle aiheutuu kunhan oma "hyväsisko" saa huippupalkkaisen viran.
Miksi meillä koulutetaan ihmisiä ammatteihin,, koska sen voi oppia työtä tekemällä niiku Päivi sanoo..Siinähän on todellinen valopää.
Täs näkee nämä TODELLISET uskovaiset, miten viilataan linssiin muita ihmisiä.
Päivi tytsyn olis aika katsoa peiliin.
Tää hallitus onki ollut suomen historian ahnein ja itsekkäin.
Huudat vain kitarisat pitkällä suurta vääryyttä. Kun ministerit ja presidentti eivät kelpaa niin kerro kuka olisi se joka osaisi nimittää kaikille kelpaavat johtavat virkamiehet.
Mutta mehän säästämme, koska harjoittelijoille pitää maksaa vain 9 eur päivässä!
on varattu taviksille ei ne koske hyväveli paikkoja.
Sisäministeriössä ei ole ollut yhtään pätevää Kari Rajamäen jälkeen.Edellinen yo merkonomi ,läskip'erse Holmlund oli kaiken yilveto ! Nyt on palavasilmäinen hihhuli "vastaamassa" maamme turvallisuudesta,palkkaamalla agronomin ja metsänhoitajan huolehtimaan poliisi-ja rajavartioiden asioista. Hyi vi'ttu sentään.
En ole taas tätäkään tapausta kovin tarkoin seurannut, mutta olen yleisesti kyllä sitä mieltä, että Räsänen on oikeassa. On hommia ja hommia. Rutiinihommissa pitäisi olla mielellään aiempaa kokemusta kun taas näkemyksellisissä hommissa sen homman kyllä oppii, tärkeämpää on kaikki muu. Monissa esim. neuvotteluhommissa olisi hyvä että olisi ollut aiemmin vastapuolen leivissä. Oman puolen leivissä kyllä kerkiää olemaan siinä hommassa sitten. Eri asia on, että itse olen kyllä törmännyt siihen, että kaikkia hommia tupataan käsittelemään rutiinihommina ja Räsäsen näkemys (ja minun myös) näyttää olevan pahasti vähemmistössä. Ja toinen eri asia on se, onko Räsänen lausunnossaan rehellinen vai onko kyseessä todella poliittinen virkanimitys. Siihen en ota kantaa.
Joskos ne uudet tilatut yo-todistukset ovat tulleet? Vai onko IT-Ella sössinyt?
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/116944-rankka-syytos-guzenina-richardsonille-–-joutui-tilaamaan-yo-todistuksen
hallitus jossa jää toiseksi niin Ahon kuin Holkerinkin hallitukset.