Saako kaikki rikolliset,murhaajat,raiskarit,hyväksikäyttäjät syntinsä anteeksi jos oat lopettaneet pahan teon ja katuutekojaa?
olen van kuullut että moni rikollinen alkaa uskoon pahojen tekojensa takia.
pääseekö maanpäällisen elämän jälkeen virheitä tehneet ihmiset lopulliseen onnen valtakuntaan?
Miten he osoittavat ja saavat synnit anteeksi?
olen van kuullut että moni rikollinen alkaa uskoon pahojen tekojensa takia.
pääseekö maanpäällisen elämän jälkeen virheitä tehneet ihmiset lopulliseen onnen valtakuntaan?
Miten he osoittavat ja saavat synnit anteeksi?
Vastaukset 20
Vanhimmat
juu kyllä saa
Syy ja seuraus ei armahda sillä on niin että; 'sen saa mitä tilaa' ja 'niin makaa kuin petaa', eli 'niittää mitä kylvää'.
Näin on luvattu:
"Joka rikkomuksensa salaa, ei menesty, joka ne tunnustaa ja hylkää, saa armon." Sananl 28:13
"Jos me tunnustamme syntimme, niin Jumala, joka on uskollinen ja vanhurskas, antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä." 1 Joh 1:9
Lainaus:
Virhe ei ole sama kuin synti. Synnin perusolemus on epäluottamus Jumalaa kohtaan, hänen hyvyytensä ja tarjoamansa avun torjuminen.
Jokainen joutuu kuolemansa jälkeen tekemään tiliä elämästään eli katsomaan elämänsä tapahtumat kuin nauhalta. Siitä ei kukaan voi paeta! Se on se kaikkein vaikein tapahtuma kuomemme jälkeen, sillä siinä ymmärrämme omat vikamme ja heikkoutemme ja miten olemme vaikuttaneet kanssaihmisiemme elämään. Monelle se on todella tuskallista, koska he joutuvat kokemaan omassa sielussaan aiheuttamansa tuskan. Vaikka ihminen olisi parantanut tapansa jo elämänsä aikana ja katunut tekojaan, niiden vaikutus ei kuitenkaan häviä siitä olemattomiin. Kaikki ne on viimein kohdattava kuitenkin siinä kuoleman jälkeissä tarkastelussa.
Kaikki me olemme tehneet jotain sellaista, mitä aivan varmasti kadumme ennemmin tai myöhemmin. Kukaan tänne syntynyt ei ole täydellinen. Me saamme kuitenkin aina ennen pitkää uuden tilaisuuden tulla tänne oppimaan; saamaan uusia kokemuksia ja niiden ansiosta parantamaan tapojamme eli kasvamaan tietoisuudessamme ja ymmärryksessämme siitä, keitä me todella olemme ja mikä on elämän tarkoitus. Lopullinen onnen valtakunta tulee vasta sitten kun olemme saavuttaneet ns. valaistumisen eli 'kristustietoisuuden' johon Jeesus viittasi sanomalla "tulkaa täydellisiksi niin kuin teidän Taivaallinen Isänne on"!
Karman lain mukaan kaikki teot heijastuvat takaisin tai ne on hyvitettävä.
Jopåa seitsemän elämän karmaa voi sielupolo vetää perässään.
Mutta pikkuhiljaa elämä alämältä olosuhteemme täällä ajassa ja tuonilmaisissa muuttuvat ihanmmiksi.
Kaikki synnit voi saada anteeksi, on vain uskottava. On oletettava saavansa mitä haluaa. Jos joku sanoo olet niin paha ettet voi tulla uskoon, hän on väärässä.
Jos sanoo itsestään: minä olen suuri pahantekijä, se on lapsellista ja ylimielistä.
Jollei todella ole tehnyt mitään niin isoa.
Tavallaan oman velkansa voi Jeesuksen sovitustyön jälkeen käyttää toisten hyödyksi, joka selvisi ongelmastaan voi auttaa muita samantapaisissa.
Hengellisessä mielessä voi antaa anteeksi raiskauksen, mutta ketään ei voi vaatia olemaan tekemisissä tällaisen kanssa.
Kyllä kai parannuksen tehnyt on aidompi uskossaan kuin hurskaat, jotka eivät miellä olevansa syntisiä.
Ihana ja vapauttava Raamatun sana: Minä tahdon tälle viimeisellekin antaa saman kuin sinulle. Voidaan olettaa armo on pohjaton.
Brina
Jokainen joutuu kuolemansa jälkeen tekemään tiliä elämästään eli katsomaan elämänsä tapahtumat kuin nauhalta. Siitä ei kukaan voi paeta! Se on se kaikkein vaikein tapahtuma kuomemme jälkeen, /////
EI joudu,, jos Jeesus on sinut verellaan pessyt,niin sinun KAIKKI syntisi on heitetty pois eika niita haudota enaa..
tuo juttusi on huu-haata,eika Raamatun mukaista..
ketaan ei karvenneta enaa jos olet armahdettu syntinen
l-h, valitettavasti olet itse väärään/vääristettyyn tietoon uskova! Tulet sen kyllä vielä joskus huomaamaan. Raamattu ei ole täydellisen tiedon kirja! Se kertoo vain ihmisten uskomuksista, joihin tietenkin sinulla ja laillasi uskovilla on täysi vapaus uskoa. Minulle se kirja on jo menettänyt merkityksensä!
Armolla on ehdot. Pelkkä usko ei riitä. Tässä on evankeliumi tiiviisti:
Ap.t. 2
37 Kuullessaan tämän kaikki tunsivat piston sydämessään, ja he sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Veljet, mitä meidän pitää tehdä?" [Hepr. 4:12]
38 Pietari vastasi: "Kääntykää ja ottakaa itse kukin kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen, jotta syntinne annettaisiin anteeksi. Silloin te saatte lahjaksi Pyhän Hengen. [Matt. 3:11 ]
Pelastumme armosta parhaammekin tehtyämme, mutta emme ilman parannusta (kääntymystä) ja uskovana tehtyä kasteen liittoa (upotuskaste oikealla valtuudella). Lisäksi meidän on otettava vastaan Pyhä Henki kätten päällepanon kautta kuten alkukirkon aikanakin tehtiin:
Ap.t. 8
14 Kun Jerusalemissa olevat apostolit kuulivat samarialaisten ottaneen vastaan Jumalan sanan, he lähettivät Pietarin ja Johanneksen heidän luokseen.
15 Perille tultuaan nämä rukoilivat Samarian uskovien puolesta, että he saisivat Pyhän Hengen.
16 Henki näet ei ollut vielä laskeutunut kehenkään heistä; heidät oli ainoastaan kastettu Herran Jeesuksen nimeen. [Ap. t. 19:2]
17 Pietari ja Johannes panivat kätensä heidän päälleen, ja he saivat Pyhän Hengen. [Ap. t. 19:6]
1. OMATUNTO
1.2 Synnintunto
Kun ihminen on tehnyt oikein pahoin, hänelle voi tulla kauhea synnintunto. Tuo tunne ei jätä ihmistä rauhaan missään.
1.2.1 Lääke synnintuntoon
Ainoa "lääke" tuolloin on juuri Jeesus ja hänen Golgatalla vuodatettu sovintoverensä. Vain siten ihminen saa rauhan sisimpäänsä. Sekin, että ihminen sitten uskoo siihen, on Jumalan lahjaa.
1.2. Paatunut omatunto
Jos ihminen ei välitäkään tuosta synnintunnosta, vaan yrittää karaista itsensä ja tappaa omantuntonsa, omatunnon ääni voi pikkuhiljaa lakkaa kuulumasta ja ihminen paatuu. Mutta rauhaa ihminen ei voi koskaan sillä tavalla saavuttaa. Aivan kuin joku "paha" ajaisi ihmistä takaa uusiin ja uusiin synteihin ja rikoksiin eikä mikään riitä sille "pahalle".
3. USKO
Mutta kun ihminen uskoo, että Jeesus on kuollut hänenkin puolestaan, ihminen saa rauhan sydämeensä. Jumala antaa anteeksi, ja muut ihmisetkin EHKÄ antavat anteeksi (tuskinpa vaan), mutta voiko ihminen ITSE antaa itsellensä anteeksi? Se onkin se "kova pala".
4. SYNNIN SEURAUKSET
Sitä paitsi synnin teoilla on aina SEURAUKSET, ja ne ihmisen täytyy kestää ja kärsiä, vaikka hän saakin Jumalalta anteeksi!
5. OMATUNTO VAROITUSÄÄNENÄ
Meille ihmisille on annettu omatunto varoitusääneksi. Paholaista vastaan olemme kuitenkin täysin "kädettömiä."
6. JEESUS ON AINOA TURVA
Sen takia on parasta pysytellä mahdollisimman lähellä Jeesusta, rukoilla, lukea Raamattua ja käydä kokouksissa, ettei Paholainen tekisi meistä orjiaan. "Sillä jonka voittama joku on, sen orja hän on" (2. Piet. 2:19 loppuosa).
"Te olette kuulleet Jeesuksesta, nasaretilaisesta, jonka Jumala voiteli Pyhällä Hengellä ja voimalla. Hän kulki ympäri maata, teki hyvää ja paransi kaikki jotka olivat joutuneet Paholaisen valtaan, sillä Jumala oli hänen kanssaan" (Ap. t. 10:38).
tapani kuuntelehan tuon laulun sanoja-- ovatko Raamatunmukaiset,vai ei ?
http://www.youtube.com/watch?v=9S_Z_SxsoH4&feature=related
mielestani siina ei jateta mitaan ihmisen suoritettavaksi.. aivan ,kuin Jeesus
sanoi-- se on TAYTETTY.
Kaunis ja harras laulu, kiitos! Se ei merkitse, ettei lahjan saamisella olisi ehtoja. Miksi esim. kaste on tarpeen ellei se ole armon ehtoja? Usko ja parannus ovat muita ehtoja. Uskokin on lahja, mutta emme saa sitä ilman oman osuuden tekemistä.
Hengen pilkkaa ei saa kukaan anteeksi, se on elämän pilkkaamista, ja sellaisia tekevät vain kuolleet.
tapani ---Miksi esim. kaste on tarpeen ellei se ole armon ehtoja?
ei ollut..ainkaan tuolla--Luuk. 23:43
Niin Jeesus sanoi hänelle: "Totisesti minä sanon sinulle: tänä päivänä pitää sinun oleman minun kanssani paratiisissa."
siis oletko sita mielta,etta ns. viimehetkella ei ole pelastumisen mahdollisuutta?
eli ilman tekoja ,vain Armosta?kiitos vartauksestasi
Tuo ryöväri ei suinkaan mennyt Kristuksen kanssa lopulliseen taivaaseen vaan paratiiisiin, joka on väliaikainen taivas. Siellä ei ole vielä ruumiin ylösnousemusta vaan sitä odotetaan. Siellä myös saarnataan evankeliumia ja siellä olevien on otettava sijaiskaste, mikäli he ottavat evankeliumin vastaan. Kaste kuuluu erottamattomasti evankeliumiin.
Kuolleillekin on tarjolla pelastus ja armo evankeliumin ehdoin. Se on mahdollisuus niille, jotka ovat kuolleet saamatta evankeliumin pelastavia toimituksia, saada nämä toimitukset temppelissä, jossa kirkon kelvolliset elossa olevat jäsenet suorittavat ne heidän puolestaan. Kuolleille opetetaan evankeliumia henkimaailmassa, ja he voivat ottaa vastaan toimitukset, jotka suoritetaan heidän puolestaan kuolevaisuudessa.
Uskolliset kirkon jäsenet tutkivat sukuaan ja laativat sukuselvityksiä määrittääkseen esivanhempiensa nimet ja syntymäajat, niin että näiden puolesta voidaan suorittaa pelastavat toimitukset.
Sano vangituille: Lähtekää, Jes. 49:9 (Jes. 24:22). Vangituille julistetaan vapautusta, Jes. 61:1 (Luuk. 4:18). Hän kääntää isien sydämet lasten puoleen, Mal. 3:23–24. Kuolleet kuulevat Jumalan Pojan äänen, Joh. 5:25. Mitä varten sitten jotkut antavat kastaa itsensä kuolleiden puolesta? 1. Kor. 15:29. Kristus saarnasi vankeudessa oleville hengille, 1. Piet. 3:18–20. Sitä varten niillekin, jotka ovat kuolleet, on julistettu evankeliumi, 1. Piet. 4:6.
Tuhatvuotisen valtakunnan aikana saadaan kaikki tarpeellinen tehdyksi. Rajan toiselta puolen ilmoitetaan niiden tiedot, joita ei muuten löydetä.
ei tuossa puhuta mitaan siita etta//////
Kuolleillekin on tarjolla pelastus ja armo evankeliumin ehdoin. ////
Luukas 15
vaan siella ollaan ehdoitta,,eika siella muutella paikasta toiseen,vaan asiat ovat muuttumattomia ja ratkaisut puoleen ,tai toiseen on tehty jo aiemmin..
ja-1. Kor. 15:29. Kristus saarnasi vankeudessa oleville hengille, mutta missa sanotaan ,etta on muutoksen mahdollisuus?
Miksi kuolleillekin saarnataan evankeliumia, jos he eivät voisi ottaa sitä vastaan? Miksi alkukirkon aikoina tehtiin sijaiskasteita kuolleiden puolesta, ellei niillä olisi ollut mitään merkitystä? Olisiko oikein, että henkilöt, joilla ei ole ollut edes tilaisuutta kuulla evankeliumista, jätettäisiin ilman sen kautta saatavia siunauksia?
Jumala kyllä näkee sydämeen, onko sillä joka lähestyy häntä puhtaat aikeet. Eli katuuko hän syntejään, tahtooko hän uskoa tekonsa anteeksi, uskooko hän todella Jeesuksen sovittaneen teot ja kokeeko tuo ihminen todella tarvitsevansa anteeksiantoa. Jos hän kokee näin, ilmeisesti hän myös tuntee syyllisyyttä ja kautmusta. Kyllä kaikki synnit on sovitettu ja ne voi saada anteeksi. tehdyt teot ja ajatuksen tasolla haudotutkin murhat ja raiskaukset. Me ihmiset emme kuitenkaan osaa antaa anteeksi tällä tavalla ja usein emme osaa oiken iloitakaan. olemme niinkuin tuhlaajapojan veli, joka oli käyttäytynyt hyvin ja oli kateellinen siitä että huonommin käyttäytynyt veljensä sai suuremmat tekonsa anteeksi. Murhamies ja kateellinen voivat molemmat ihan vaikka yksityisesti rukoilla Jeesukselta synnit anteeksi ja sitten tietysti kannattaa lukea raamattua ja käydä seurakunnassa kuuntelemassa raamatunopetusta, sillä usko tulee sanan= raamatun kuulosta ja tuntemisesta ja siitä se vahvistuu. ihmislle ei kannata kaikkia syntejään levitellä ne leviävät sillä uskovatkin ovat vain ihmisiä ja voivat juoruta yms. Jumala iloitsee jokaisesta kadonneesta lampaasta ja tuhlaajapojasta/tytöstä, joka tulee hänen tykönsä. Eikä heitä ketään ulos, vaikka me ihmiset usein teemme niin.
tapani--Miksi alkukirkon aikoina tehtiin sijaiskasteita kuolleiden puolesta, ellei niillä olisi
missa uudessatestamentin kohdassa sanotaan noin?antaisitko paikan...itse en ole sielta sita loytanyt... kiitos
1. Kor. 15
29 Mitä varten sitten jotkut antavat kastaa itsensä kuolleiden puolesta? Ellei kuolleita lainkaan herätetä, miksi he kastattavat itsensä näiden puolesta?
Koko 15. luku käsittelee ylösnousemusta. Kaste kuolleiden puolesta mainitaan esimerkkinä uskosta ylösnousemukseen. Katolinen kirkko korvasi sen sielunmessulla. http://fi.wikipedia.org/wiki/Sielunmessu