En tahdo päästä syyneistä..

S1l4kk4

Okei, elikkä olen 19 - vuotias mies, ja halusin aloittaa palvelukseni tämän vuoden heinäkuussa.
Ja kyllä, haluan suorittaa palveluksen, en hakea vapautusta, enkä suorittaa mitään sivaripalvelusta.
Haaveena on myös päästä YK-joukkoihin / rauhanturvaajaksi.
Muutkin suvussa palveluksensa hoitaneet, niin miksen minäkin?

Eipä syynneissä kato hyvällä, koska minulla on väliaikaisesti määrätty masennuslääke.
Lääkäri ei suostunut kertomaan että millon sen voisi mahdollisesti lopettaa.
"No emmä tiiä.. Se voi olla noin.. kai se puolesvuodes tai.. no emmä tiijä." -asenteella.

Olen muuten ihan palveluskelpoisessa kunnossa, jätkien kans juostaa ja pyöräillää paljon, vuoden alusta asti treenattiin vaan kovemmin että jaksetaan n. vuosi siellä.

Mutta ei tämäkään käy että vuosi toisensa jälkeen käyn hakemas kutsunnoista ne E-paperit, ei vaan käy. On kumma jos ei fyysisesti hyvässä kunnossa oleva henkilö kelpaa MINKÄÄNLAISEEN palvelukseen. Toisaalta enhän minä asu loppuelämääni Suomessa, niin kaipa sitä voisi palvella toista maata?

Siis, lääkekkin on vain sellainen että 1 päivässä, ja sil potkii sen 24h, sitten rupee taas huippaa ja hikoiluttaa niin maan himputisti jos ei sitä ota. Mut, yöllähän tuon ottaisi ennenkuin on tämä hiljaisuus ja vedetää hirsiä.

Anyway:
"Hyvä Suomi, I'm still at your service!"

T. Wnb silakka.

1

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pårnä

      Vain tyhmä menee armeijaan ja vielä tyhmepi menee armeijaan töihin ja toinen tyhmä käy ylipäätään töissä:

      Olen vuonna 79- syntynyt mies, jota ei kiinnosta työnteko. Tosin olen ollut töissä mut hankin itselleni potkut, monesta erisyystä mm.
      - Töihin pitää mennä ajallaan, herätä aikaisin tai jos tekee vuorotyötä niin on iltaa aamua ja yötä. EI KIITOS
      - Töistä aiheutuu stressiä, voi olla että jotkin asiat alkavat töissä hiertämään ja joutuu istumaan palavereissa.
      - Pomo sanoo rumasti on ilkeä ja käyttää valtaa. Tai on vaikeea tulla toimeen työtovereiden kanssa.
      - Miksi turhaan myisin sen parhaan ajan päivästäni ja parhaat vuodet elämästäni hukkaan?
      - työstä saa yllättävän pientä palkaa, siihen nähden että on päivässä 8h sidottuna työntekoon.
      - armeijan vältin ottamaani kutsuntoihin homopornolehden mukaan, vapautus tuli.

      Aatemaailmaltani olen anarkisti-kommunisti. Kieltäydyn työnteosta nostan työttömyyskorvasya, mikäli en sitä saa haen saman rahan sossusta.
      Harrastan myös dyykkausta. Minulla ei ole omaa asuntoa, vaan asun kaupungin vuokraasunnossa. Autoa ja tv:tä minulla ei ole. Ainoastaan tämä 2/2m netti mukä asenneettiin koko taloomme ja kuuluu näin jokamiehen oikeuksiin.

      Menen nukkumaan kun nukuttaa ja valvon kun valvottaa. Joskus voin olla pitkiäkin valveilla ja mennä seuraavana päivänä nukkuumaan esim klo 13.00. Minulle jää kuussa käyttörahaa n 600 e. Ihan hyvin kun ei tarvitse tehdä mitään mitä ei halua. Olen työtön - ONNELLINEN JA YLPEÄ SIITÄ!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      127
      5289
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      189
      4986
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3474
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      108
      2998
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      25
      2341
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      239
      1789
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      3
      1410
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1364
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1345
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1065
    Aihe