En tahdo päästä syyneistä..

S1l4kk4

Okei, elikkä olen 19 - vuotias mies, ja halusin aloittaa palvelukseni tämän vuoden heinäkuussa.
Ja kyllä, haluan suorittaa palveluksen, en hakea vapautusta, enkä suorittaa mitään sivaripalvelusta.
Haaveena on myös päästä YK-joukkoihin / rauhanturvaajaksi.
Muutkin suvussa palveluksensa hoitaneet, niin miksen minäkin?

Eipä syynneissä kato hyvällä, koska minulla on väliaikaisesti määrätty masennuslääke.
Lääkäri ei suostunut kertomaan että millon sen voisi mahdollisesti lopettaa.
"No emmä tiiä.. Se voi olla noin.. kai se puolesvuodes tai.. no emmä tiijä." -asenteella.

Olen muuten ihan palveluskelpoisessa kunnossa, jätkien kans juostaa ja pyöräillää paljon, vuoden alusta asti treenattiin vaan kovemmin että jaksetaan n. vuosi siellä.

Mutta ei tämäkään käy että vuosi toisensa jälkeen käyn hakemas kutsunnoista ne E-paperit, ei vaan käy. On kumma jos ei fyysisesti hyvässä kunnossa oleva henkilö kelpaa MINKÄÄNLAISEEN palvelukseen. Toisaalta enhän minä asu loppuelämääni Suomessa, niin kaipa sitä voisi palvella toista maata?

Siis, lääkekkin on vain sellainen että 1 päivässä, ja sil potkii sen 24h, sitten rupee taas huippaa ja hikoiluttaa niin maan himputisti jos ei sitä ota. Mut, yöllähän tuon ottaisi ennenkuin on tämä hiljaisuus ja vedetää hirsiä.

Anyway:
"Hyvä Suomi, I'm still at your service!"

T. Wnb silakka.

1

256

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pårnä

      Vain tyhmä menee armeijaan ja vielä tyhmepi menee armeijaan töihin ja toinen tyhmä käy ylipäätään töissä:

      Olen vuonna 79- syntynyt mies, jota ei kiinnosta työnteko. Tosin olen ollut töissä mut hankin itselleni potkut, monesta erisyystä mm.
      - Töihin pitää mennä ajallaan, herätä aikaisin tai jos tekee vuorotyötä niin on iltaa aamua ja yötä. EI KIITOS
      - Töistä aiheutuu stressiä, voi olla että jotkin asiat alkavat töissä hiertämään ja joutuu istumaan palavereissa.
      - Pomo sanoo rumasti on ilkeä ja käyttää valtaa. Tai on vaikeea tulla toimeen työtovereiden kanssa.
      - Miksi turhaan myisin sen parhaan ajan päivästäni ja parhaat vuodet elämästäni hukkaan?
      - työstä saa yllättävän pientä palkaa, siihen nähden että on päivässä 8h sidottuna työntekoon.
      - armeijan vältin ottamaani kutsuntoihin homopornolehden mukaan, vapautus tuli.

      Aatemaailmaltani olen anarkisti-kommunisti. Kieltäydyn työnteosta nostan työttömyyskorvasya, mikäli en sitä saa haen saman rahan sossusta.
      Harrastan myös dyykkausta. Minulla ei ole omaa asuntoa, vaan asun kaupungin vuokraasunnossa. Autoa ja tv:tä minulla ei ole. Ainoastaan tämä 2/2m netti mukä asenneettiin koko taloomme ja kuuluu näin jokamiehen oikeuksiin.

      Menen nukkumaan kun nukuttaa ja valvon kun valvottaa. Joskus voin olla pitkiäkin valveilla ja mennä seuraavana päivänä nukkuumaan esim klo 13.00. Minulle jää kuussa käyttörahaa n 600 e. Ihan hyvin kun ei tarvitse tehdä mitään mitä ei halua. Olen työtön - ONNELLINEN JA YLPEÄ SIITÄ!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe