En tahdo päästä syyneistä..

S1l4kk4

Okei, elikkä olen 19 - vuotias mies, ja halusin aloittaa palvelukseni tämän vuoden heinäkuussa.
Ja kyllä, haluan suorittaa palveluksen, en hakea vapautusta, enkä suorittaa mitään sivaripalvelusta.
Haaveena on myös päästä YK-joukkoihin / rauhanturvaajaksi.
Muutkin suvussa palveluksensa hoitaneet, niin miksen minäkin?

Eipä syynneissä kato hyvällä, koska minulla on väliaikaisesti määrätty masennuslääke.
Lääkäri ei suostunut kertomaan että millon sen voisi mahdollisesti lopettaa.
"No emmä tiiä.. Se voi olla noin.. kai se puolesvuodes tai.. no emmä tiijä." -asenteella.

Olen muuten ihan palveluskelpoisessa kunnossa, jätkien kans juostaa ja pyöräillää paljon, vuoden alusta asti treenattiin vaan kovemmin että jaksetaan n. vuosi siellä.

Mutta ei tämäkään käy että vuosi toisensa jälkeen käyn hakemas kutsunnoista ne E-paperit, ei vaan käy. On kumma jos ei fyysisesti hyvässä kunnossa oleva henkilö kelpaa MINKÄÄNLAISEEN palvelukseen. Toisaalta enhän minä asu loppuelämääni Suomessa, niin kaipa sitä voisi palvella toista maata?

Siis, lääkekkin on vain sellainen että 1 päivässä, ja sil potkii sen 24h, sitten rupee taas huippaa ja hikoiluttaa niin maan himputisti jos ei sitä ota. Mut, yöllähän tuon ottaisi ennenkuin on tämä hiljaisuus ja vedetää hirsiä.

Anyway:
"Hyvä Suomi, I'm still at your service!"

T. Wnb silakka.

1

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pårnä

      Vain tyhmä menee armeijaan ja vielä tyhmepi menee armeijaan töihin ja toinen tyhmä käy ylipäätään töissä:

      Olen vuonna 79- syntynyt mies, jota ei kiinnosta työnteko. Tosin olen ollut töissä mut hankin itselleni potkut, monesta erisyystä mm.
      - Töihin pitää mennä ajallaan, herätä aikaisin tai jos tekee vuorotyötä niin on iltaa aamua ja yötä. EI KIITOS
      - Töistä aiheutuu stressiä, voi olla että jotkin asiat alkavat töissä hiertämään ja joutuu istumaan palavereissa.
      - Pomo sanoo rumasti on ilkeä ja käyttää valtaa. Tai on vaikeea tulla toimeen työtovereiden kanssa.
      - Miksi turhaan myisin sen parhaan ajan päivästäni ja parhaat vuodet elämästäni hukkaan?
      - työstä saa yllättävän pientä palkaa, siihen nähden että on päivässä 8h sidottuna työntekoon.
      - armeijan vältin ottamaani kutsuntoihin homopornolehden mukaan, vapautus tuli.

      Aatemaailmaltani olen anarkisti-kommunisti. Kieltäydyn työnteosta nostan työttömyyskorvasya, mikäli en sitä saa haen saman rahan sossusta.
      Harrastan myös dyykkausta. Minulla ei ole omaa asuntoa, vaan asun kaupungin vuokraasunnossa. Autoa ja tv:tä minulla ei ole. Ainoastaan tämä 2/2m netti mukä asenneettiin koko taloomme ja kuuluu näin jokamiehen oikeuksiin.

      Menen nukkumaan kun nukuttaa ja valvon kun valvottaa. Joskus voin olla pitkiäkin valveilla ja mennä seuraavana päivänä nukkuumaan esim klo 13.00. Minulle jää kuussa käyttörahaa n 600 e. Ihan hyvin kun ei tarvitse tehdä mitään mitä ei halua. Olen työtön - ONNELLINEN JA YLPEÄ SIITÄ!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1410
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1312
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1096
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1078
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      785
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      747
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      718
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      701
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe