Ryhmähenkivakuutus

Apuakiitos

Hain ryhmähenkivakuutuskorvausta, sillä kuuluin korvauksen kattavaan piiriin (vakuutetun alle 22-vuotiaat lapset). Hakemukseen piti liittää mukaan maistraatista saatava virkatodistus, josta ilmenee huoltajani kun olin alle 18-vuotias.

Kävin hakemassa kyseistä todistusta, mutta ilmeni että koska olen täysi-ikäinen niin virkatodistuksessa ei lue huoltajan kohdalla mitään, vaan ainoastaan äidin ja isän nimet. Mainitsin virkailijalle, että tarvitsen lapun jossa lukee nimenomaan huoltajani kun OLIN alle 18-vuotias, en lappua jossa lukee vanhemmat tällä hetkellä ja se, ettei huoltajaa ole. Virkailija sanoi ettei tällaista todistusta ole mahdollista saada ja tulosti minulle vain tuon normaalin virkatodistuksen.

Lähetin sitten ryhmähenkivakuutuskorvaushakemuksen käyttäen tuota virkatodistusta jossa huoltajaksi ei enää täysi-ikäisyyden vuoksi mitään ole merkattu ja sain takaisin vastaukseksi selvityspyynnön. Selvityspyynnössä vaaditaan lähettämään heille lisäselvityksenä virkatodistus tai vastaava selvitys, josta selviää huoltajani ollessani alaikäinen.

Koska tällaista virkatodistusta ei ilmeisesti ole mahdollista saada, niin mitä ovat nämä "vastaavat selvitykset", joilla tuon asian voisi todistaa. Mistä saan lapun jossa lukee huoltajani kun olin alaikäinen?

Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apuakiitos

      Kelpaako todistukseksi avioeropäätös vanhempieni erotessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3496
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2737
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe