Onko kellään kokemuksia reserviläisille kohdennetusta kurssista? - taitaa olla järjetysnumerolla 9. joka alkaa seuraavaksi.
Aliupseerista upseeriksi kurssi.
9
2608
Vastaukset
- kadettikoulun mänty
Aivan turhaa touhua. Koko RUK on täysin yliarvostettu "johtajakoulutus".
Nykyisiä res.upseereita kun katselee, niin sen 3 kk olisi voinut käyttää hyödyllisemmin. Ei siinä ajassa johtajaksi opita. - kurssilainen myös
Täällä toinen ensi viikolla kyseisen kurssin aloittava. Hieman alkaa tuntua jo, että kurssin alku on lähellä ja ens viikolla pitäisi olla cooper-tikissä.. :)
- Lataa ja varmista
Onhan Mirva Brolan blogi jo tuttu?
http://www.reservilainen.fi/index.php/blogi/838-aamuja-nolla-aamuja-nolla
Taannoin juttelin kurssin 40 ikäisenä suorittaneen kanssa. Kertoi, että suoraan aloitettiin komppania-tasosta ja perusteet saatiin myös pataljoona- ja prikaatitasoille. Selvästikin Pv aikoo saada sijoituksestaan mahdollisimman paljon irti sijoittamalla täydennyskurssitetut ressut jatkossa vielä esikuntiin.
Opiskeluintoa ja kirjoitelkaahan tunnelmia sieltä Haminasta.- telaketjufemari
Löytyykö kurssilaisten joukosta naisia? Aiemmilla kursseilla edustus on ollut suht aneemista.
- kurssilainen 9/242
telaketjufemari kirjoitti:
Löytyykö kurssilaisten joukosta naisia? Aiemmilla kursseilla edustus on ollut suht aneemista.
Aloitti muistaakseen viisi, nyt joukossa vähemmän. Hienoja naisia.
- Kiintiönaisia?
kurssilainen 9/242 kirjoitti:
Aloitti muistaakseen viisi, nyt joukossa vähemmän. Hienoja naisia.
Onko kuntotestejä helpotettu paljonkin?
- kurssilainen 9/242
Karsiva testiraja kurssille on Cooper, 2300 m, kaikille sama. Coopperin jälkeisenä päivänä on lihaskuntotesti . Testi juostaan alussa ja toisen kerran n. 5 kuukauden päästä tästä tulee yksi osa liikuntanumeroa (lihaskunto Cooper), joka kerrotaan jollain kertoimella, mistä saa paremman tuloksen mitä enemmän on tulokset parantunut.
Sitten on muita testejjä joista saa koulunumeron 1-5, (lihaskunto, uinti, ammunta jne.)- kurssilainen 7/238
Tytöt päästetään täydennyskursillakin vähemmällä.
- kurssilainen 9/242
kurssilainen 7/238 kirjoitti:
Tytöt päästetään täydennyskursillakin vähemmällä.
Semmosta en ole huomannut meidän kurssilla. Liikuntasuorituksissa tyttöjä on ehkä jopa niistetty, kun uinnissa ja suunnistuksessa on otettu pelkkä aika arvioitavaksi. Vaativuustaso lienee jotain lukiokurssin tasoa - on tuntunut että siinä tytöt on vahvempia tälläisessä teoriapainoitteisessa kurssissa.
Suosittelen hakeutumaan.
Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2027364Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611922Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 731449