mikä on tämän Kokoomuksen pienimmän apupuolueen kohtalo, huonolta näytää.
Saa nähdä
18
65140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Löytyykö vielä joku lahopää äänestämään?Työeläkeläisen lisäksi!
Jos minua tarkoitat tuolla Työeläkeläisellä niin en tosiaankaan ole enkä tule äänestämään vasureita. Puolustelen heitä täällä vain koska se arvostelu joka heihin kohdistuu ei ole tosiasioiden mukaista vaan pelkkää ajattelemattomuutta ja ymmärtämättömyyttä. Minä en pidä vääryydestä joka heihin täällä kohdistetaan, on väitettä jos jonkinlaista vaan kukaan ei perustele eikä kerro miten aisa olisi pitänyt hoitaa eikä sitä mikä olisi ollut lopputulemien ero.
Ei ole teidänkään analyyttiset kykynne oikein toimivia vaan tehdään pikaheittoja pimeään. Suosittelen ajattelua vaikka se sattuisikin.
Paavo on pahimmanluokan petturi! Vaalilupaukset syötiin jotta Audin takapenkille päästiin! Tuhosi koko puolueen,koska lähes 40% puolueväestä EI olisi halunnut mennä mukaan porvarihallitukseen!
Kaksi selkärankaista tyyppiä sentään puolueesta löytyi,he seisoivat vaalilupauksien takana,ja heidät heitettiin ulos eduskuntaryhmästä!
Vaikka ei Vasureilla valtaa olekaan,mitätön puolue kun ovat,niin pitäisi olla senvertaa vasemmistolaisuutta jäljellä että sanoisi kiitos ei porvareille!
Tämä hallitus on ottanut jo lähes 20Mrdia uutta velkaa,eikä siitä ole jäänyt meille centtiäkään! Yksi vaalilupaus oli että velkaa pienennetään tai ainakin pysäytetään!
Viime vuoden tammi-elokuussa irtisanottiin 5900 henkilöä ja Yt-piirissä oli 23000henkilöä... tänä vuonna samalla aikavälillä luvut on 12000 irtisanottua ja 47000 yt-neuvotteluiden piirissä! Joten porvari-politiikka rupee puremaan!
Hallitukseen meno oli ja on ainoa keino päästä vaikuttamaan, ne pari hemmoa jotka eivät sopeutuneet demokratiaan ovat oikeassa paikassa erossa muista.
Meillä on ollut jo pitkään varsin suuri ei sosialistinen enemmistö eikä sen kasvu ole uhattuna joten jos aikoo edes hieman vaikuttaa omaan suuntaansa niin on parempi olla hallituksessa kuin opposition penkillä.
Mihin veikkaat ne väittämäsi 20 miljardia käytetyn muualle kuin valtion ja kuntien budjettien tilkkeeksi? Epäilen silti tuota summaakin koska hallitus on ollut toimessaan vajaan 1,5 vuotta ja otamme velkaa vuodessa alle 10 miljardia, tänä vuonna muistaakseni luokkaa 7. Se on liikaa ja siksi olisikin syytä supistaa menoja ja nostaa veroja koska paras tapa säilyttää itsenäisyys on olla olematta velkaa kenellekään, silloin kukaan ei pääse sanomaan mitä pitää tehdä. Näet sen muutamasta etelän maasta jotka joutunevat kovan paiukan eteen vaikka miten kiukuttelevat.
Irtisanomiset ovat pitkälti ammattiliittojen ansiota, ne ovat nostaneet kustannustasomme liian korkeaksi eli tienestimme ei oikeasti oikeuta nykyisen suuruiseen ansiotasoon. Nyt tarvitsemme sisäistä devalvaatiota Saksan malliin jotta pääsemme taas jaloillemme.
Porvarillinen politiikkahan vain korostaa työn tärkeyttä koska vain sen avulla voimme mennä taloudessa eteenpäin. Tulkintasi on siis peräpäästä, suoraan sanoen. Se on tyypillistä komupropagandaa!
Ryömien kuuliaiseksi napinpainajaksi. Mahdollisti nykyisen Suomelle tuhoisan tukipakettien jaon. Kansa äänesti niitä vastaa,. Demarit/vasurit söi vaalilupauksesa ja ryömi Jykän käskyläiseksi. Häpeisvät. Sinä aina ihailet luikureita ja sanansyöjiä. Hallitus olisi nyt toinen, ilman luopioita!
Oletko luikurisavolainen, kun petos on suurin ihanteesi?
Taitaa se suurin luopio olla soini. Hänelle annettiin mandaatti ja hän päättikin olla siitä välittämättä ja luikki oppositioon. Taitaa olla suomen suurin poliittinen kusetus. Vasemmisto kantoi vastuunsa ja toteutti tavoitteensa. Hieno ja rohkea teko,siksi vasemmisto.
Soini piti sanansa, eikä ryöminyt tukipakettien taakse. Kuten valaehtelevat lusmut, vasurit ja demarit, petti änestäjänsä. Olet vasuriksikin harvinaisen hölmö!
Harmittaako,kun soini petti sinut? Äänesi meni hukkaan,yhtään vaalilupausta ei lunastettu. Kaikki lupaukset petettiin. Taitaa olla suurin huijaus,ikinä. Otan osaa..
Vasemmisto petti ja siitähän tässä on kysymys !
Vasuritollo? Miten sentin otsalla väität satua. Häpeä tyhmyyttäsi ja sitä, että isukkisi halpahallin kortsu petti!
Vasuritollot voi väittää vaikka palloa kuutioksi..
Työeläkeläisen ja ex...:n mielestä demokratia on sitä että pitää valehdella että päästään valtaan!
Jos ne 20Mrdia on käytetty meihin niin se vaan kertoo vielä enemmän miten surkea tämä hallitus on,koska mitään muuta kun kurjuutta niillä ei ole saatu aikaan! Velan voit tarkastaa valtiovelan kehityksestä googlettamalla! Hallituskauden lopussa ennuste on 115Mrdia,mutta se ei taida edes riittää kun katsoo tän luuserihallituksen toilailuja!
Tänään saatiin taas lukea että hallitusohjelmassa olevat leikkaukset ja veronkiristykset ei riitä,tarvitaan samanlainen mokoma lisää! Tämä taas johtaa siihen että keskiluokka joka Suomea pyörittää ei pysty kuluttamaan ja se taas lisää taas työttömyyttä kun palveluiden ja tavaroiden kysyntä vähenee!
Veroja pitäisi todellakin nostaa... mutta vain rikkailta! Ansio-ja pääomaveroitus yhteen,niinkuin oli ennen,ja siihen kunnon progressio,ei mitään 0,01% solidaarisuusvero pelleilyä! Varallisuusvero takaisin,yli 20.000e huviveneille haittavero,jokaisesta Suomessa ansaitusta eurosta vero Suomeen eikä veroparatiiseihin... siinä alkuun muutama kohde mistä saadaan valtionkassaan ropoja,ilman että pien- ja keskituloiset kärsisivät enemmän!
Et sitten "hallitukseen meno??" pystynyt kommentoimaan esittämiäni asioita edellisessä kommentissani, niinhän keskustelu etenee ja perään voit sitten lisätä uuden ajatuksen jos sellainen löytyy.
Nuo ajatukset joita esität on jo kerrottu tällä palstalla satoja kertoja joten niissä ei ole uutta. Onko oma ajattelu sinulle vaikeaa? Kärsitkö ajatuksenpuutostaudista?
Kansa ei äänestänyt asioista eduskuntavaaleissa vaan edustajista joiden se toivoo tekevän heille edullisia päätöksiä. Jos haluat päästä päättämään suoraan on ryhdyttävä ehdokkaaksi ja saatava kannatusta.
Vaalilupaukset eivät muuttuvassa maailmassa voi sitoa ketään vaan niillä ilmoitetaan se suunta johon toivotaan maailman menevän. Olosuhteiden muutos voi kuitenkin johtaa eri suuntaan. Demokratiassa on lisäksi oltava valmius kompromisseihin jos puolueella ei ole määräenemmistöä yksinään ja sekin on otettava huomioon jotta edustaja ei ole yhden asian vanki kuten Timo. Yhden asian vankia ei kannata äänestää koska hän ei pysty koskaan päättämään mistään, ellei satu olemaan yksinvaltias.
Totuuden voi Mari aina kertoa politiikassakin mutta sinäkään et näköjään ymmärrä demokratian toimintaa. Se ei perustu valehteluun vaan kompromisseihin silloin kuin yksi puolue ei pysty saamaan eduskunnan ehdotonta enemmistöä ja yksinkertainenkin (enemmistö) riittää useimmiten oman yhden puolueen hallituksen muodostamiseen. meillä ei siihen näy mahdollisuutta lähivuosina ja se on hyvä.
Valtion ja kuntien budjeteista näet mihin ne velkarahat käytetään, minä en niitä saa, valitettavasti, koska pärjään omillani mainiosti vaikka olen tyhjästä lähtenyt.
Koska velkaannumme edelleen on menoja pienennettävä ja tuloja lisättävä. Kotimainen kulutus ei koskaan riitä siihen elintasoon johon olemme tottuneet ja siksi vienti pitää saada vetämään. Siihen taas ainoa keino on kilpailukyvyn palautus, on pystyttävä kilpailemaan muiden maiden niin naapureiden kuin etäisempienkin kanssa. On pystyttävä kehittämään tuotteita joita voi myydä katteellisesti vaikka palkat olisivatkin liian suuria maailmalla maksettuihin verrattuna. Silti tarvitsemme sisäistä devalvaatiota ehkä 15 - 20% verran.
Varallisuuden hankinnasta on jo maksettu veroa, miksi sitä pitäisi verottaa uudelleen jos joku pystyy elämään tuottavasti? Pikemminkin laiskuus ja lorviminen on saatava verolle laittamalla työttömät korvauksensa eteen yleishyödylliseen toimintaan kolmannelle sektorille. Vain sairaille ja vajaakuntoisille pitää antaa elanto ilman vastiketta.
Olen maksanut jokaisesta ansaitsemastani eurosta ja aiemmin markasta verot Suomeen kuten useimmat muutkin veronmaksajat. Mahtaako tuo sinun veroparatiisi väittämäsi olla todellisuudessa suurenkaan arvoista kokonaisuudessaan. Itselläni ei ole asiasta luotettavaa kokonaiskuvaa ja epäilen jottei sinullakaan. Mutua kaikki tyyni.
Viime eduskuntavaalien suurin kysymys oli eurokriisi,annetaanko tukia vai ei... Vasemmisto oli ehdottomasti tukia vastaan... mutta äänestäjiä petettiin kun Paavolle luvattiin Audin takapenkille pääsy!
Mikään muu hallitus ei ole koskaan saanut tuhlattua 20Mrdia omaan kansaan... siis jos ne rahat olisi käytetty Suomessa,se kertoo tämän hallituksen surkeasta toiminnasta! Mutta niistä suurin osa on annettu eurokriisiin keinottelijoille!
Velkaantuminen johtuu ainoastaan siitä että verokeinottelulla hyvätuloiset ei maksa enää kunnon veroja Suomessa!
Mihin sä olet maksanut jo veroja jos saat tulosi pääomatuloina ansiotulon sijaan?
Ja mitä veroja siitä tulisi jos lorvijat pistettäisiin yleishyödyllisiin toimintaan kolmanelle sektorille?
Kyllä normaali tallaaja maksaakin veronsa kiltisti Suomeen,mutta veropakolaiset ei!
http://ariojapelto.blogspot.fi/2010/08/miten-kokoomuksen-arvot-toteutuvat.html
Ei Soini ketään pettänyt ,Vasemmistolaisista luuserista kumpuaa,pettymys ja viha ,puolue joka lähti tälle tielle ja unohti ne lupauksensa heitä äänestäneille .on tuhon oma. Nyt tätä häpeää selitellään ,kannetaan vastuuta no selitys lienee uponnut ,suureen osaan Vasemmistoa ?
Eduskuntavaaleissahan arvoisa Mari ei ole kyse asioista vaan siitä kehen luotat asioiden hoidossa seuraavat 4 vuotta. Jos valitsit väärin se on oma mokasi. Minun valintani meni kohdalleen.
Mikä hallitus on tuhlannut 20 miljardia? Taitaa olla alle 2 miljardia joilla on lainamuodossa tuettu eri maita ja loput ovat vakuuksia jotka eivät ehkä koskaan toteudu maksuun asti, kuin osin korkeintaan. Kannattaa siis pysyä realismissa. Ei jokainen asuntovelallinenkaan tee konkurssia jos olet häntä takaamassa.
On turhaa syyttää ketään verokeinottelusta, jokainenhan pyrkii pääsemään mahdollisimman pienillä menoilla, sinua ehkä lukuun ottamatta. On toimittava lakien ja sääntöjen mukaan se on pääasia. Eduskunnan jonka me yhdessä valitsemme on taas pidettävä nuo vero ja muut lait kohdallaan jotta rahoitus järjestyy ilman velkaa.
Me, aikoinaan nk. hyvinä vuosina, opimme tuhlaamaan niin yksilö kuin yhteiskunnankin taholla ja siitä me nyt maksamme. Investointien varat olisi aina pääosin säästettävä etukäteen jotta velkaantuminen olisi mahdollisimman vähäistä. Eikä pitäisi määritellä euromääräisiä tukia vaan prosentteina kansantulosta kunakin vuonna.
Kyllä pääomatulosta maksetaan veroa, muistaakseni tänään 28% verokannan mukaan joka pienten pääomatulojen osalta on varsin suuri prosentti. Jos saat vuodessa esim. 20'000€ pääomatuloina niin niiden verotus on kovempaa kuin palkasta maksettu vero joten olet heikoilla jäillä noine väitteinesi. Suurimmalla osalla pääomatulojen saajista nuo tulot ovat alle tuon määrän ja vain pienellä osalla suuremmat.
Pääomatulot ovat riskituloa ja voivat osin jäädä saamatta huonoina aikoina ja sijoitusten ajoittain nollaantuessa hävitä kokonaan. Vaikkapa konkurssin yhteydessä tai jonkun rahastosijoituksen yhteydessä kuten sillä tanssinopettajalla rahaston ongelmien kautta.
Mitä tarkoitat veropakolaisella? Yleensähän jos pakenet vaikka veroja niin et myöskään nauti meidän sosiaalisista eduistamme joten mistä pitäisi maksaa? Verotus kun ei ole jäsenmaksu Suomi kerhoon.
Ojapelto on varmasti ajatteleva henkilö mutta ei objektiivinen ollessaan varsin vasemmistolainen päätellen siitä mihin lehteen hän kirjoittaa. Hänen näkemyksensä on siis vain yksi mielipide. Nämä kriisit IT kuplineen ovat olleet, IT kupla varsinkin, näkyvissä ilman punaisia lasejakin jos vain hieman on pysähtynyt miettimään eikä ole langennut vauhtisokeuteen.
Valitettavaa on jottei ole pystytty kehittämään ihmisillä toimivaa järjestelmää jossa ei olisi heikkoja kohtia. Sosialismiakin yritettiin mutta se pissi alleen eikä siitä ole tilannetta parantamaan. Nyt näkyvissä olevana aikana on nykyisen paikkaus ja parsiminen paras vaihtoehto joskaan täydellistä ei ihmisen luomasta koskaan saa kun korkeimmankin voiman luomisen tulos ihminen on mitä on, varsin vajavainen vaikkeivät kaikki sitä itsessään näe.
Sun lässyn lässyn kirjoitusta ei jaksa muuta kommentoida kun tätä...
"Jos saat vuodessa esim. 20'000€ pääomatuloina niin niiden verotus on kovempaa kuin palkasta maksettu vero joten olet heikoilla jäillä noine väitteinesi."
Hyvätuloiset saa jokainen yli 20.000e pääomatuloja! Jos sulla on 5milj pääomatuloja niin niitä verotetaan hellvetin paljon kevyemmin kun ansiotuloja!
Kerro nicci varas mikä on hyvätuloisen raja? Keitä he ovat,mistä rahat ja minne he maksavat verot? Mikä on euroraja hyvätuloiselle..
Hyvätuloinen on sellainen johon sä et tule koskaan pääsemään,vaikka kuinka nuolisit porvareiden ahteria!
Eli veromääräytyy minun palkkatasoni ja nuolemiskykyni mukaan?Hankala ehkä veroilmoitukseen tai lainlaatimiseen jättää liikaa kysymysmerkkejä
Sinähän ne kaikki hyvätuloiset tunnet, tuosta 5 miljoonasta minulla ainakin puuttuu vielä suuri osuus vaikka lasketaan eläkekin mukaan.
Montakohan noita yli 5 miljoonaa pääomatuloja saavia löytyy, en viitsinyt alkaa tutkimaan veikkaus kuitenkin on ettei niistä montaa komppaniaa koota. Suurin osa saa korkeintaan tuhansien eurojen osinkoja/korkoja tai vuokratuloja noista pääomatulon saajista. Myös osuuskuntien OP:n tai Osuuskaupan satasen korkotulo on pääomatuloa ja sen saajia on ainakin 1,5 miljoonaa, ehkä sinäkin?
Kuka mielestäsi on hyvätuloinen? Vaatiiko se tuon 5 miljoonaa pääomatuloja vai pääseekö listallesi vaatimattomampikin ansaitsija? Onko hyvätuloinen jos tienaa kuukaudessa vaikka 3000€, 5000€ vai ihan 10 k€? Vai pitääkö olla enemmän vaikka 20 k€/kk? Tuon määritteleminen sinulta unohtui, joten hyvätuloisten ryhmä voi kutistua pelkkään Nalleen, entiseen kovaan stalinistiin. Olenkin miettinyt pitääkö alkaa stalinistiksi jotta pääsee rahan makuun?
Meillä on vale-entinen vielä monta asiaa ja käsitettä ratkottavana, sinulla vaan ei tunnu tuo nuppirustninki oikein pelaavan.
Taitaahan se olla mielestäsi lässyä jos ei hauku tai kiroile opponentilleen vai kirjoitanko liian monimutkaisesti jottet ymmärrä lukemaasi? Etkö pystynyt muita aiheita käsittelemään vaikkapa pääomatulon riskiluonnetta?
Kummasta maksat enemmän veroa,5milj pääomatuloista vai 5milj ansiotuloista... siitä on kyse!
Suomessa on 32 000henkilöä joilla on omaisuutta,vakituisen asunnon lisäksi,yli miljona euroa... näiltä kun otettaisi kertaluontoinen 10% varallisuusvero,valtion kassaan kilahtaisi 4-20Mrdia euroa! Heille jäisi pahimmassakin tapauksessa vielä 900 000e,eli ei tuntuisi missään!
Pääomatuloissa pitääkin olla riski,koska sijoittamisen tarkoitus on aina saada ansaitsematonta hyötyä ilman omaa työpanosta!
"Taitaa se suurin luopio olla soini. Hänelle annettiin mandaatti ja hän päättikin olla siitä välittämättä ja luikki oppositioon."
Minä suoraselkäisenä punikkina en persuja enkä soinia kannata pätkääkään. Mutta valehtelemisesta ei mitään hyvää seuraa. Totuus on että persut eivät lähteneet housut kintuissa kontalleen europankkiirien eteen, ja just siks heitä EI OTETTU hallitukseen.
Kuten jo varmasti olet havainnut Persujen ei edes tarvitse olla hallituksessa, riittää kun ovat sankoin joukoin olemassa.
Muilla puolueilla hallituksessa sensijaan on jatkuvasti kylmä Persurinki persauksiensa ympärillä ja tämä hillitsee kummasti ennalta sovittua hyvävelipolitiikkaa.
Arhin oleskelu mustan Audin nahkapenkeillä käy kalliiksi, sekä Suomelle että puolueelle.
Vasemmiston räksyttävästä rakkikoirasta on kehittynyt oiva palveluskoira ,kokoomksen ja demariden tarpeeseen , koulutus on todella onnistunut ,tarjotut lihapalat upposivat nälkäiseen kitaan .
Niin se vain on, loppupeleissä Arhillakin on oma etu tärkein ja muusta viis.
Eikö lienyt kaikkien etu? Kaikki vasemmiston keskeiset vaatimukset läpi. Työtä ja toimeentuloa liikenneministeriön toimesta. Arhinmäki toiminut monipuolisemman kulttuurintukemisen puolesta. Säästänyt miljoonia ampumalla eliitin haaveilemat kulttuurikapitalismi linnakkeet alas...on meillä loistavat ministerit..toiset saivat vain jytkyn,mahtaa olla kiva.
Jep, pakko-ostattamalla kansalla kaikenmaailman Orwellin yhteiskunnan seurantahärpäkkeitä.
Tämäkö on sitä oikeaa työtä ja toimeentuloa.
Mitäs olet jo joutunut hankkimaan?
Luojan kiitos kansalaisten pullikoinnin ja istuvan hallituksen persupelon, toistaisesti en mitään.
Mutta kirjoitit "pakko-ostattamalla"?Suomen kielessä ei käytetä imperfektiä jos asia on futuuri tai vielä enemmin vain pohdintaa..
Että kun asia loppuu niin näsäviisaus alkaa, sillälailla.
Persupelko on viisauden alku.
Ei vaan,valheella kun on lyhyet jäljet.
Ja perusteluja kehiin........
Pakko-ostattamalla!
Ja oma peukku nousee....
Porvari Kyllönen on esittänyt 24/7 tallentavan gps seurantalaitteen laittamista kaikkiin autoihin. Ei se oo sen oma syy, ei se ite ois keksiny sellaista. CIA/Supo on käskenyt Jyrkiä ja ja jyrki Merjaa.
laitappa linkki tästä ehdotuksesta!
Avuttomalle,ole hyvä!
http://www.hs.fi/kotimaa/Satelliittipaikannuksen käyttö tiemaksuissa toisi ehkä lainmuutoksia/a1305593799911
Tutkiminen,mahdollisuus,selvitys ja työryhmä?Missä on se Kyllösen ehdotus,en huomannut?En pyytänyt jonkun työryhmän selvitystä?Kuinka vaikeaa on ymmärtää luettua tekstiä?LAITA KYLLÖSEN EHDOTUS 24/7 VALVONNASTA JA SEURANNASTA LINKKI!!!
Eikö Kylläinen johdakaan ministeriötä enää???
HURRAAAAAAAAAAA!!!!!!
Kannattaisi pistää korkki kiinni niin ymmärtäisit taas lukemaasi!
LAITATKO SEN LINKIN MISSÄ KYLLÖNEN NÄIN EHDOTTAA,ODOTAN!!!
Oletko tyhmä,vai esitätkö vaan?
No,kaikki tietää vastauksen siihen!
"Autoliitto ei ole innoissaan liikenneministeriön suunnitelmista tuoda Suomeen autojen satelliittipaikannus" ...löytyy linkin sisältä!
Kyllösen EHDOTUS:
Liikenneministeri Merja Kyllösen (vas.) esittelemän mallin mukaan ........
http://yle.fi/uutiset/liikenneministerio_suunnittelee_kaikkien_autoilijoiden_tiemaksua/2854050
Onko YLE tarpeeksi hyvä lähde aivovammaiselle!
Kyllösen esittelemän ehdotuksen mukaisesti joka autoon asennetaan seurantalaite! Se että se ei tule menemään läpi on toinen asia!
yhä edelleen siellä sanottiin että asiaa suunnitellaan ja kehitetään ja tutkitaan.
Missä kohdassa sanottiin että Missä mainitaan tallentava gps-laitteisto,24/7 seurantajärjestelmä??Linkit näihin olen jo aika monesti sitä pyytänyt?Ei kai tämä nyt ole sittenkin liian vaikeeta?
Yhä edelleen siellä sanottiin että se on Kylläisen esittämä ehdotus,ei kenenkään muun! Jos Kylläisen esittämä asia toteutuisi,ainoa tapa toteuttaa se on joka autossa oleva seurantalaite,ja sen maksaa autoilija itse!
Linkit on monta kertaa jo tänne laitettu,jos aivovammasi estää sut löytämästä kohdat se on sun ongelma!
Miten ihmeessä jos asia on vasta tutkinnan alla ja sellaista ei vielä missään ole tiedät että se tulee olemaan seurantalaite ja sen maksaa autoilija?Mistä sait tiedot ja linkit taas,kiitoksia.Kyllönen mainitsi että tälläinen asia lienee olevan yksi tutkittavista.Joten laita yhä edelleen se linkki missä Kyllönen haluaa seurantajärjestelmän24/7 tai tallentavan valvontajärjestelmän?Ei tämän nyt pitäisi olla sinullekaan liian vaikeaa?Ei tuo että asia joku tutkii tai pohtii ole vielä fakta.
Joten koita nyt kaivaa väitteellesi edes joku fakta.
Siksi että Kylläinen on sellaisen tutkinnan käynnistänyt! Eli mitä lainmuutoksia pitää tehdä että seurantaa voi järjestää. Mitään muita keinoja ei ole olemassa jos haluaa seurata missä auto liikkuu,kai aivovammainenkin sen ymmärtää!
Soita Kylläiselle jos sulla on jotain epäselvää tästä,ei se ole mun tehtävä palvella sua,me muut osaamme lukea!
Asiaa vasta tutkitaan joka julkaisee mietintönsä ensi vuonna.Mutta sinusta asia on Kyllösen nuijan kopautusta vailla.Laita nyt se linkki missä Kyllönen ajaa suomeen GPS pohjaista 24/7 toimivaa tallentavaa seurantajärjestelmää.ei se että asia on tutkinnan alla riitä.Kun jotain höpöhöpöä esittää pitäisi se pystyä todistamaan.Kiemurtelu ja saivartelu ei nyt sitä.uuten minulla tuli useita muitakin keinoja kuin vain autoon sijoitettava järjestelmä.Mutta se että sinulle ei,ei kyllä ihmetytä.
Tällaista asiaa ei olisi pitänyt edes esittää! Luuletko että Ollilan vetämä komitea tekee työtä ilmaiseksi! Taas pannaan verorahoja aivan turhaan!
Kaikki mitä perustuu seurantaan vaatii autoon seurantalaitteen,aivovammaiselle tiedoksi! Meillä firman autoissa sellaiset on,ja sieltä pomo voi jälkeenpäinkin katsoa missä auto on liikkunut! Puomeilla toimivat tietullit on eri asia,mutta näistä ei nyt ole Kylläisen esittämästä esityksessä kyse,vaan koko Suomea koskeva seuranta!
Edelleenkin jos aivovammasi estää ymmärtämästä mitä Kylläinen on esittänyt,se on sun ongelma!
Aivovammainen mikä aivovammainen! Kylläisen käskystä Ollilan porukka tutkii seurantajärjestelmän käyttöönottoa!
Esitä linkki missä väitetään että tätä tutkintaa ei aloitettu Kylläisen takia!
Tutkiminen ei ole synonyymi hankinnalle tai järjestelmän ottaminen käyttöön.
Eli linkit missä Kyllönen on esittänyt tallentavan,asiakkaan hankkiman seurantalaitteen hankkimista.Vaikka poistat viestejäni kysyn vielä etkö tosiaan keksi muuta kuin kyseisen laitteen asentamista autoon?Joten pistä linkit ja todista väitteesi.Muuten hävisit,taas!!
Tässä pari sitaattia autoalan lehdistä:
"EU on päättänyt, että vuonna 2015 kaikissa uusissa autoissa on oltava gps- ja matkapuhelinominaisuus."
"EU kannustaa jäsenvaltioita ”käyttäjä maksaa” -periaatteen toteuttamiseen liikenteessä ja on antanut sähköisistä tiemaksujärjestelmistä direktiivin, joka tähtää järjestelmien yhteentoimivuuteen Euroopassa.
Yhdellä ajoneuvolaitteella maksut eri maissa kirjautuisivat samalle laskulle – matkapuhelinverkon kielellä puhutaan "tiemaksujen roamingista”, joka avaisi eurooppalaiset tiemaksumarkkinat."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10190758
Eli siitä vapaasta liikkuvuudesta aletaan tekemään bisnestä, samalla saadaan kattava valvonta EU-kansalaisille...
Kyseessä onkin siis EU-määräys tai siis direktiivi jota Suomi toteuttaa.
Näinhän se on mutta mari,ex,työeläkeläinen,! niccivaras ei tätä tajua.Tälläistä järjestelmää tutkitaan euroopanlaajuisesti ja ilman autonvalmistajia tutkimukseksi se jää.Nykyinen järjestelmä missä co% päästöistä maksetaan veroja on huono.Jos omistaisin suurimman mahdollisen maasturin mutta en ajaisi sillä kuin kerran vuoteen miksi maksaisin suurimman veron?Jos taas ajelen valtavasti niin km kertyvä verotus olisi oikeudenmukaisempi.Siihen pystyy itse myös vaikuttamaan.Tutkimista riittää..
Riittäisi polttoaineverokin, maksaa kulutuksen mukaan...Irti EU:sta
Saattaisi polttoainevero nostaa sen hyvin kalliiksi siis jos koko summa kerätään vain polttonesteestä.Äkkiä syntyisi pimeät löpö markkinat?Miten paljon kuluttavat transiitto tai muu kuljetus siitä selviäisi?Samaten laki kohtelisi haja-asutusalueita väärin,pitkien matkojensa takia.Mietittävää riittää.Pysytään vaan eu:ssa!
Ja artisti maksaa....................
Nyt asiaa ajaa Keskustan, Kokoomuksen ja Perussuomalaisten hallitus.
Etenee, autoihin sim-kortti. Idea on alunperin EU:sta, mutta:
"Mikäli tuo Bernerin missio yhtiöittää väylät onnistuu, niin kuljetaankohan me kohta kytky autoilla?
Liittymän mukana voi liisata auton?
Berner sanoi, että ei tarkoita yksityistämistä, eikä mahdollista myyntiä. Ja lehmät lentää ja joulupukki on olemassa..."
http://teroteukkaahtola.puheenvuoro.uusisuomi.fi/228470-kytkyautot-tulee
Minä loikkaan näissä vaaleissa vasureista kommareihin.
SKP on ihmisen asialla!
Tutustukaa heidän sanomaansa, se on meitä varten: http://www.skp.fi/
se nyt on typerästi tehty mutta ihan vapaasti!
Jos tiedät missä nykyiset tai entiset komut ovat saaneet hyvinvointia aikaan niin kerro! Eivät ohjelmat mitään kerro siitä todellisuudesta mihin joudutaan jos valta siirtyy kommunisteille. Siitä on tosin esimerkkejä eivätkä ne kovin hyviltä näytä nykyihmisen silmin.
Vielä vapaassa maassa saa tosin vapaasti äänestää vaikka kommunisteja, se on vapauden antama etu joka poistuu heti jos komut pääsevät valtaan. Silloin valinnan mahdollisuudet laskevat siihen komupuolueeseen eikä enää voi vapaasti valita.
Ei toi nykyinen SKP oikeasti ole kuin samanlainen, mitä Vasemmistoliitto oli aiemmin, se varsinaisesti mikään kommunistipuolue ole.
Se on mennyt niin, että kun Demarit hyppäsivät oikealle, Vasemmistoliitto siirtyi heidän vanhoille linjoilleen ja paikalle. SKP taas siirtyi Vasemmistoliiton paikalle. Kaikki nämä puolueet siis ottivat askeleen vasemmalta oikealle.
Ja kun aikaa kuluu lisää ovat kaikki, koko vasemmistosakki pelkkiä Kokoomuksen apupuolueita ja äänitorvia.
Kas kun vaurastuessaan ihmiset alkavat auomaattisesti äänestämään oikeistoa omaisuutta suojellakseen.