Miksi skeittaajia vihataan?

Tai ei nyt ihan vihata, mutta kovasti ihmiset vastustavat skeittaajia ja heidän harrastustaan. Sehän on ihan hyvä laji ja kuntokin siinä kasvaa sekä motoriikka ja tasapaino. Asfaltin repiminen sen taideteoksen ympäriltä oli kummallista.
3122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuo motoriikka ja tasapaino kylläkin, mutta kunto ei kyllä nouse pätkääkään. Vitsiksihän tarkoitit tuon? Vai tarkoitatko hyvää kuntoa osoittavan se, että jaksaa jopa polkaista laudan päästä sen ylös käpäliin? Kovaa kuntoa vaativa suoritus... heh-heh

Täällä on pari pitkääkin ketjua aiheesta, niin eiköhän niitä vihan syitä löydy noista.

Äänestä

Mitä skeittaaja tykkäis, jos olis vaikka pahassa korvatulehduksessa ja ei voisi nousta sängystä. Kuvitellaan, että 2 viikkoa pitäs maata ja sapuska ja weski sallittu. Sattumoisin pihalla tehtäs putkiremppaa, katua piikattas, niin et kuuluis vuoteeseen ja korvii sattuis. Tätä pärinää sitten viikko ja armollisesti vain PÄIVÄLLÄ. Toisen viikon äänet oli kolojen täyttö ja muu raskas työskentely. Kieltämättä provosoitu tilanne, mut kuvitellaan.

Tämä 2 viikkoa voisi olla HEVETTIÄ kuunnella, kun korvat kipeenä ja ei vois nappelja tunkeä ja täyttää omalla lemppari musalla. Mille se tuntuisi????

Moni skeittaaja PAKUTTAA lankkua yön läpi välittämättä pätkääkään, et tämä melu kuuluu asunnoissa sinne petiin asti ja jos ei herätä se ainakin viivästää sitä unta. Tämä toki koskee vain osaa. TOinen ääripää on baila baila viina-viina, jota ei skeittaamis meteli haittaa, jos on kossua lisään.

Asvaltilla, kun rullaa se ei kovin kova ääni ole, mut siinä hyppimällä ja tekemällä "temppuja" muodostuu PAUKETA. Kun sitten on teitä, missä laattoja ja siinä sitten rullataan, on ääni viiittumainen jo ihan ilman temppuja.

Sanoisin, et skeittaajat ON ITSE SYYLLISIÄ siihen, et porukkaa katotaan kieroon, kun ei pysy mestoissa jotka on tehty tai edes alueilla, jossa pelkkää konttoria. Jos mestoja ei ole, niin niitä pitää VAATIA oikeelta taholta, eli stadin pomoilta. Tekee itte, ei ne niin vaikeita ole rakentaa.

Nykynen stadin pomo on skedailu myönteinen, joten RAHAA vaan ruikuttaa. Pajunen lentää pallilta ja sitten voi olla joku mummo jaka polttaa kaiken skeittaamiseen liittyvän.

Äänestä

Skeittaajilla aivot kärsii ja taantuu jatkuvan tärinän ja jysähtelyn takia aivan kuten nyrkkeilijöillä. Sen takia näkee usein nuoria tutisevasti ja epävarmasti liikkuvia teinejä ja iki-teinejä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keiti ukko kirjoitti:

Tai ei nyt ihan vihata, mutta kovasti ihmiset vastustavat skeittaajia ja heidän harrastustaan. Sehän on ihan hyvä laji ja kuntokin siinä kasvaa sekä motoriikka ja tasapaino. Asfaltin repiminen sen taideteoksen ympäriltä oli kummallista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu