Adventistien suhde karismaattisuuteen

Huusi: "DARK"

Miten adventistit suhtautuvat esimerkkinä olevaan karismaattisuuteen?

Perustuu karismaatikon näkyihin, joiden välityksellä karismaatikko uskoi
saavansa neuvoja ja ohjeita suoraan Jumalalta. Näyn alkaessa karismaatikko huusi kolme kertaa ”glory” ja vajosi tajuttomuuteen.
Kuolemankaltaisen tilan jälkeen hän nousi puhumaan tai
laulamaan, ja mikäli hän sai Jumalalta jotakin salaista tietoa, hän painoi hiljaisena
sormensa huulilleen. Karismaatikon transsin kaltaisia tiloja havainnoineet lääkärit
huomasivat, että hänen elintoimintonsa heikkenivät näkyjen aikana merkittävästi.

Näyn loppuessa karismaatikko huusi ”dark” ja saattoi olla sokaistunut muutaman päivän ajan.

Karismaatikko uskoi, että hän sai viestejä Jumalalta myös profeetallisissa unissa, joissa enkeli johdatti häntä.

Onko tämä tervettä karismaattista adventismia?

8

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uteljas
      • Huomenta !

        Ollaan varmaan hirveen uteliaita kun ollaan täällä aamuyöllä ?

        Ken siellä ?

        Tänään minun pitää viimeistellä yksi hotellini kirjoitus.
        Olen ollut sieltä lomalla 6 vuotta uupumuksen vuoksi.
        Koetan yhden kirjoituksen viikossa tehdä valmiiksi asti.
        KIjroitin niitä yhteensä 200 kpl vuonna 1996 ja 40 kpl on ollut aina pöytälaakikossakin. Pitää joskus aikanaan päivittää. Lisääkin kirjoitan aikanaan.
        Jäivät viimeistä viimeistelyä vaille 1996.

        yst. jari
        http://jarinhotelli.blogspot.com


    • Hei

      Ns. profetian lahja on esiintynyt "ulkoisesti" jonkinlaisena yleismaailmallista kummallisempana tilana toki usein. Katso esim. Apt 10:10 luvusta Cornelius.
      Onhan ihminen tekemisissä voimien kanssa jotka eivät ole aivan arkipäivää jokaisella.

      Nykykielessä "karismaatisuus" tarkoittaa jotakin sellaista "johtajuutta" jossa on voimakasta tunteisiin vetoavaa.
      Se on kuitenkin väärä sana hnegellisissä asioissa sillä kaikki hengellinen kristillisyys on paremminkin nöyrää ja hiljaista rakkaudellista palvelua.
      - Ei "johtajuutta."
      Vain Kristus on johtaja jokaiselle "kummallisille karismaatikoillekin" jos kyse on hengelisyydestä ja kristillisyydestä ja Jumalaan käytännössä liittyvästä.

      Raamattu antaa neuvon joka pätee kaikkeen mitä jossakin joku väittää "profetiaksi." 1 Tess 5:20-23;
      - Pidä se minkä Sinä itse sillä hetkell' näet hyväksi ja älä vältä lopuista mitä et itse henkilökohtaisesti allekirjoita.
      Syntikin on joskus hiukan suhteellinen käsite joka on jossakin määrin aina riippuvainen ihmisen tiedon määrästä. Sen mukaan Jumala puhuttelee ihmisen omaatuntoa vasten. Kaikki sitten missä ihminen itse kokee olevansa sovussa tai epäsovussa Jumalan tahdon kanssa on sitten syntiä tai ei.
      Toiselle hiukan"toista" tietoa omaavalle joku jonkun omantunnon asia ei käy samalla tavalla synniksi. Tiedon määrä lisääntyy jos oikein tutkii ja tietää.
      Omantunnon asioita ei koskaan määrätä. Ne sisäistetään itse tietoisuuteen "sydämeen."

      Profetian lahja on esiintynyt tarvittaessa. Ei se huvin vuoksi ole koskaan ollut olemassa vaan harvemmin ja tarvittaessa. Kyse on sielloin tiedosta joka tulee Jumalalta ja seurakunnan hyväksi. Tuo ehto on toteuduttava että siitä on hyötyä seurakunnalle. Ei se kenenkään omaksi hyväksi ole profetian lahja. Ihminen voi oman uskonsa tueksi saada sitten Jumalalta suoraan mutta kyseessä ei ole enää profetian lahja.

      Vrt tässä Apt 21:9. Kaikki ei ole Raamattuun kirjoitettu mitä esim. alkuseurakunta aikanaan tarvitsi tai sitten 1800 luvun herätyksissä kun Raamattu oli ollut kansalta suljettu kirja 1300 vuoden ajan.
      Silloin tarvittiin tukea suoraan Jumalta ymmärrykseen kun raamatusta löytyi "uusia" asioita. Tietoa sitten rakentui päällekkäin ja entinen tieto käytettiin hyväksi. Etsijöitä riitti ja ryhmiä syntyi joista kasvoi kokonaisia kirkkoja joita vaikuttaa tänään meilläkin. Ns "protestanttisia" kirkkoja.

      Profetian lahja pitää siis arvostella aina itse. Jumalanpalveluksissa ei ko näy mitenkään, mutta Raamattutunnilla joissa jokainen voi puheenvuoroja saada ko kirjoituksiakin tutkitaan ja arvostellaan.

      Adventti (lat. adventus) tarkottaa Jeesuksen tuloa. Itse en käytä sanaa "adventismi" koska se tuo mieleeni lähinnä jonkun hivuttavan kammottavan taudin. Käytän esim. "adventtilaisuus" sanaa tms.

      Adventtikirkossa ei ole johtajia vaan vastuunkantajia. Ainoa pomo on Jeesus Kristus/ Pyhä Henki. Pyhän Hengen virka on sellainen. Ihmisen nöyryys, palvelu ja rakkaus kasvaa aina virkojen myötä. Ei "johtajuus" sellaisessa merkityksessä kuin maailma asiaa ajattelee.

      Proftetian lahja ei ole katsonut sukupuolta. Tuom 4:4, Apt 21:9.
      Leeviläisten pappien piti olla vanhassa liitossa miehiä. Piti olla vielä virheettömiä body- tyyppisiä että jaksoivat paiskoa kokonaisia ruhojakin alttareilla. Tuo pappisjärjestelmä päätyi kokonaan ristille.
      Papit ja pastorit ovat nykyisin ammattinimikkeitä. Evankeliumin kokoaikaisia palkkavirkoja on muitakin.

      Jatkuu heti.......................

    • jatkoa edelliseen kirjoittamaani.....................

      Ehkäpä Jumala halusi imeitäkin tapahtuvan sellaisia ihmisessä että muutkin huomaavat ettei kyseessä ole mikään arkimaanantaiaamuilmiö kun tuo nainen "glory" yms mutisi ja näki taivaallisia?
      Monin tavoin Jumalan liikuttamaksi tulleet ovat joskus reagoineet vahvasti.
      Pitää kuitenkin huomata ettei karismaattisuus ja hurmos ole asia mikä pitäisi tavoitella uskon asioissa. Ei. Sellainen kuuluu tavoiteltuna paremmin alkuasukkaiden menoihin. Pääsevät transsiin tanssimalla piirileikkejä esim.

      Uskoon kuuluu Jeesus Kristus Jumalan laki, Ilm 14:12, Hebr 12:14 ajan loppuun asti. Noissa kahdessa jakeessa minun mielestäni näkyy kaikki mitä tarvitaan ajan loppuun asti ja mistä uskossa on kyse. Ilm 12:17 voidaan lisätä.
      Kyse ei ole hurmoksista koskaan lainkaan. Jos joku reagoi sontaanisti voimakkaasti on tietysti yksilöllistä, mutta A-kirkossa näkyy paremminkin yksilötasolla pyhitystä ja vehnää ja rikkaviljaa ja hiljaista kirjoituksia tutkivaa vakautta. Ei mitään hurmoksiin perustuvaa näy.
      Ellen G Whiten kirjoittamaa siis voidaan arvostella Raamattutunneilla. Ei mitään muuta virkaa ole Ellen G Whitella koskaan ollut.

      Ellen G White oli itse hurksas nainen joka uhrasi kaikkensa Jumalan työhön. Oli hengellinen kirjailija. Profetian lahja hyödytti omia aikalaisia seurakunnassa ja vain osa millä olisi merkitystä ajan loppuun saakka. Korotti yksin Kristusta, ei itseään koskaan.
      Kristus ja Raamattu oli hänellä ensin aina.

      Ellen G White valotti mistä Raamatun erilaisissa kirjoituksissa oli kyse.
      Hän oli hyvä opettajakin. Sellaista tarvittiin aikana jolloin Raamattu oli ollut kansalta suljettu kirja.

      Ellen G White puhui Jumalan kansan vaiheista pelastushistoriassa ajan loppuun asti. Myös taistelusta Jumalan lain suhteen ja Kritsuksen ja Jumalan lain auktoriteetin varastavista voimista varoitti.
      Ennusti myös spiritismin nousun.
      Hänen terveysneuvonsa ovat sellaista ollut 1800 luvulla minkä terveystohtorit allekirjoittavat tänään tutkimustuloksina. Keskimäärin yli 10 vuotta pidempi elinikä kansassa on huikea saavutus jota jokainen tohtori kummastelee. Uranuurtaja hän oli ihmisten erilaisten terveydellisten tarpeiden hoidossa aikanaan. Perintönä kirkko omistaa maailmalla suuren määtän sairaaloita, parantoloita, kouluja, vanhainkoteja, yms humanitaarisista syistä joissa on toki kyse toiminta-ajatuksesta ihmisten hyväksi ja leipätyöstä työn tekijöille.

      Ellen G White oli uskonpuhdistaja monien muiden vastaavien joukossa joita oli useita Englannissa ja Amerikassa ja Luther Euroopassa.
      Amerikka oli ainoa uskontovapaa maa pallonpuoliskolla. Siksi sinne paettiin uskonvainoja ja herätystä ja hengellisiä liikkeitä syntyi. Luther oli katolinen munkki kokoelämänsä joka ei allekirjoittanut kirkkonsa oppia kaikessa.
      Ellen G White oli Luther fanikin.
      Luterilaisen kirkon ja A-kirkon vanhurskautusoppi on sanasta sanaan sama.

      Kaikki mitä väitetään "profetian lahjaksi" pitää jokaisen itse arvostella.
      Uskon perusta on Jeesus Kristus ja Raamattu yksin. Pyhä Henki.
      - Ei siis koskaan kukaan ihminen.

      Jumalan siunausta
      jari
      http://jarinhotelli.blogspot.com

      • ei ole Jumalasta

        Ikioma karismaatikkonne Ellen White teki astraalimatkoja avaruudessa ja otti yhteyttä vainajahenkiin.


      • EGW väärä profeetta
        ei ole Jumalasta kirjoitti:

        Ikioma karismaatikkonne Ellen White teki astraalimatkoja avaruudessa ja otti yhteyttä vainajahenkiin.

        Ellen White karismaatikkona oli väärässä hurmoshengessä jos lukee ketjun aloituksen.
        Hän myös näki sapattikäskyn loistavan kirkkaimpana Taivaassa kun teki astraalimatkojaan hurmoksen mömmöissä.


    • ## Huusi: "DARK"
      Miten adventistit suhtautuvat esimerkkinä olevaan karismaattisuuteen? ##

      EI adventistien eikä kenenkään tarvitse eikä pidä mitenkään suhtautua sinun esittämääsi karismaattisuuteen!

      Adventisteilla on raamatullista yhteydenpitoa niin karismaattisuuden kuin ekumeniankin suuntiin. Eikä siitä ole paljon aikaa, kun karismaatikko Rauno Helppi vieraili puhumassa adventistien kesäjuhlilla.

      Adventtiteologia ei aseta mitään esteitä karismaattisuudelle adv.seurakunnissa - 17. opinkohta :
      "17. Hengelliset lahjat ja palveluvirat

      Jumala lahjoittaa seurakuntansa kaikille jäsenille kaikkina aikoina hengellisiä lahjoja, joita jokaisen jäsenen tulee käyttää rakastavassa palvelutyössä seurakunnan ja ihmiskunnan yhteiseksi hyödyksi. Näihin lahjoihin, joita Pyhä Henki jakaa kullekin jäsenelle niin kuin tahtoo, kuuluvat kaikki kyvyt ja palveluvirat, joita seurakunta tarvitsee täyttääkseen Jumalalta saamansa tehtävät.

      Raamatun mukaan niihin sisältyvät lahjat uskoa, parantaa, profetoida, julistaa, opettaa, hallita; niihin kuuluu sovituksen virka, myötätunto ja itsensä uhraava rakkauden palvelus ihmisten auttamiseksi ja rohkaisemiseksi. Jotkut jäsenet Jumala kutsuu Hengen varustamina tehtäviin, jotka seurakunta tunnustaa ja jotka ovat luonteeltaan pastoraalisia, evankelioivia, apostolisia ja opetusvirkoja. Niitä tarvitaan erityisesti varustamaan jäseniä palvelukseen, kasvattamaan seurakuntaa hengelliseen kypsyyteen ja edistämään yhteyttä uskossa ja Jumalan tuntemuksessa.

      Kun jäsenet Jumalan moninaisen armon hyvinä huoneenhaltijoina käyttävät näitä hengellisiä lahjoja, seurakunta varjeltuu väärien oppien turmiolliselta vaikutukselta, saa kasvunsa Jumalalta ja rakentuu uskossa ja rakkaudessa. (Room. 12:4-8; 1. Kor. 12:9-11,27,28; Ef. 4:8,11-16; Ap. t. 6:1-7; 1. Tim. 3:1-13; 1. Piet. 4:10,11.) "

      KLIKKAA TÄÄLTÄ 17. OPINKOHTA "LAAJEMMIN" :
      http://kirjasto.adventist.fi/28-opinkohtaa

      Kyllä adventtiseurakunnissa on opilliset perusedellytykset karismaattisuudelle.

      • ketjun aloittaja

        Karismaattisuutta ei voi "opillistaa".

        Aloituksessa oleva karismaatikko oli Ellen G White..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1350
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      750
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      312
      601
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      585
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe