Kaikki Afganistanin kehitysapu kankkulan kaivoon

onko tähän varaa ?

7

193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huivipää

      Rasistit täällä eivät piittaa Aasiaan syydetyistä miljardeista, mutta motkottavat kuin pahimmat nutturapäät Afrikan ja Karibian ongelmista. Uskomattoman yksisilmäistä touhua.

      Kysynkin arvon rasisteilta miksi ette arvostele ruskeiden ihmisten älykkyyttä ja kykyä rakentaa yhteiskuntaansa samalla raivolla ja intensiteetillä kuin mustien kohdalla?

      • mies322

        Yhteiskuntien lähtötilanne on erilainen ja siksi Afrikka ei pysty "nousemaan" samalla tavalla kuin esim. Kiina. Kyseessä ei ole rotuun liittyvä piirre.


    • Ruskea ihonväriltään

      Hyvä kysymys - koska suomalaiset ovat n.eekerikammoisia.

      • tyhjän mölisijät

        En ole tiennytkään, että jos vastustaa aikapäiviä sitten lähes TÄYSIN HYÖDYTTÖMÄKSI osoittautunutta vastikkeetonta rahajakoa korruptiomaillekin olisi "hyysärin" mielestä rasisti. Mitähän ihmeen tekemistä hyödyttömällä rahanjaolla ja "rasismilla" on toistensa kanssa?


    • mies322

      Kehitysapua pitää tehostaa! Mutta kokonaisuutena nuo tuon alueen maat ovat varmaan monesti sellaisia, että lännellä ei ole varaa antaa niiden väestön voida vieläkin huonommin kuin jo nyt tapahtuu, koska jos ne alkavat radikalisoitua pahemmin, niin silloin voi käydä todella huonosti, kun ottaa huomioon sen, että esim. Pakistanilla on ydinase.

    • eräsulkomaalainen

      Olisivat euroopalaiset ja jenkit antaneet afganien olla omassa rauhassa ja missä uskossa tahansa. Mitä se meille kuuluu, miten elävät. Afganit ovat pärjäneet ilman meidän puuttumista vallan hyvin. Kabulin yliopisto oli ennen ulkovaltioden vapautusoperaatio maailmakolkan johtava laitos. Ja jos talibanit saavat kansan kannatus, väliäkö meillä siitä?

      Mutta länsimaiden puuttumisella on se yhteinen päätekijä: Afganistanissa on huomattavia luonnonvaroja. SEN takia on mielenkiinto niin suuri, ei opiumin, eikä kansan kärsimysten, eikä talibanien takia, vain pelko, että itse afganit rupeasivat hyödentämään luonnonvarojensa, tietysti ulkomaista tietotaitoa hyväksikäyttäen.

    • sfgggdgdaaf

      Kaikki lännen kehitysapu menee välikäsien kautta Usalle ja CIAlle Afganistanin oopiumiviljelyn turvaamiseen ja Usan sotakaluston voiteluun

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3760
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3433
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3174
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2869
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2618
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2340
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    8. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    9. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      0
      1570
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      136
      1410
    Aihe