Pelataan prosenttipeliä

Maailmatalous on eräänlaista prosenttipeli-monopolia. Se kuinka paljon tililläsi on rahaa on riippuvainen tulojesi määrästä. Kaikki lasketaan aina prosentteina alkupääomasta. Eniten on meitä palkansaajia, eläkeläisiä, työttmiä ja opiskelijoita. Kaikki saamme prosenttikorotuksia vuosittain ja kas vain mitä pienemmät tulot sitä pienemmät korotukset.

Verohelpotukset, ketä ne koskevat? Kaikkein vähiten köyhimpiä ja eniten rikkaita.

http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2012/09/1617879/miljardoorit-rikastuvat-entisestaan

Tasa-arvo on katoavaa kansanperinnettä.
665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei hetkauta paljoakaan suomalaisia köyhiä. Heistä suurella osalla on prosentit Alkon hyllyissä tai tuonti viinoissa. Niillä prosenteilla elävät.

Äänestä
  • Olet aika synkkisfoobikko(äärioikeistolainen). Väität että kaikki, opiskelijat, eläkeläiset ja työttömät ovat alkoholisteja. Ovatko isovanhempasi tosiaan kaikki alkoholisteja? tai esim. opiskelevat sukulaisesi?

    Äänestä

Näinhän se on tarkoituskin, niin kauan kuin köyhät eivät nouse kapinaan tämä peli sujuu.

Äänestä

Alimmasta Kelan päivärahasta menee veroa aina -20 %.

Tämän päivärahan verotus tulee muuttaa vastamaan palkkatulon verotusta. Tai sitten alimmaksi palkkatulon veroksi asetetaan 20 %.

Äänestä

Tuo korkea verotus on ovelaa, sillä kaikki muut tuet lasketaan verottomasta tulosta. Kuka laskee mitä todella jää käteen verotuksen jälkeen? kiinnostaako se ketään?

Tämän päivän uutisissa kerrotaan uudesta budjetista ja siitä kuinka tukia on korotettu, jopa noin 10-20 euroa kuukaudessa on tulonlisäys. Prosenteissa se näyttää kivalta esim. 1000 euron tuloista 20 euroa 2%. 20 euroa kuukaudessa ei peitä kuluja, jotka tulevat ruuan hinnan korotuksesta ja arvonlisäveron korotuksesta.

Vähitellen kaikkia tuensaajat mukaan lukien eläkeläisistä osa sekä työttömät opiskelijat siirtyvät yhä piteneviin leipäjonoihin.

Äänestä

0% veroa 1000 euroon saakka kaikilta. On aivan naurettavaa, että alimmat tuloluokat on jaettu verotuksen suhteen kolmeen eri luokkaan: Eniten veroa maksavat työttömyys- tai sairaspäivärahaa saavat, seuraavaksi eniten eläkeläiset ja vähiten töissä käyvät.

Näin on siksi, että sairas- tai työttömyyspäivärahasta ei saa verovähennystä. Eläkkeistä saa pienen vähennyksen ja työtuloista kaikista suurimman vähennyksen.

Verotuksen pitäisi olla progressiivinen tulojen määrän mukaan. Poliittisissa keskusteluohjelmissa TV:ssä väitetään usein etteivät pienituloiset maksa veroa kuin noin 3%. Tämä luulo tulee siitä, että 1000 euron palkkatuloista maksetaan tuo summa. Päivärahaa saavat maksavat noin 20% veroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin tämä etenee kirjoitti:

Maailmatalous on eräänlaista prosenttipeli-monopolia. Se kuinka paljon tililläsi on rahaa on riippuvainen tulojesi määrästä. Kaikki lasketaan aina prosentteina alkupääomasta. Eniten on meitä palkansaajia, eläkeläisiä, työttmiä ja opiskelijoita. Kaikki saamme prosenttikorotuksia vuosittain ja kas vain mitä pienemmät tulot sitä pienemmät korotukset.

Verohelpotukset, ketä ne koskevat? Kaikkein vähiten köyhimpiä ja eniten rikkaita.

http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2012/09/1617879/miljardoorit-rikastuvat-entisestaan

Tasa-arvo on katoavaa kansanperinnettä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu