EUROLLA PÄIVÄLLINEN !!!!

Kun ihmisillä on taloudessa tiukkaa niin kiinostuin asiasta ja testasin sen tänään ekan kerran,periaate, euro päivässä ruokaan?? Tuntuu mahdotomalta toteuttaa mutta tein tänään ekan euron aterian. Ostin 3 isoa kanankoipea ja hinnaksi tuli, 2.25€, ja lisäksi riisiä. Yhden kanankoiven hinnaksi muodostuu noin 0.75€.
Huuhdo kanankoivesta marinaadit pois kylmällä vedellä, leikkele lihat irti koivesta ja laita litra vettä kattilaan ja lisään sinne lihapalat sekä kanankoipiluut. Keittele hiljaisella lämpöllä kypsäksi, tarvii pitkän keittoajan. Laita liemeen pari desiä riisiä kypsymään ja kun riisi on kypsynyt niin keitinliemi on imeytynyt riiseihin. Mausta mielesi mukaan. Yksi kanankoipi ja pari desiä riisiä riittää raaka-aineiksi. Kustannukset noin YKSI EURO. Ruoka on ihan syötävää ja jos pitää kanasta niin aika maukasta, lisukelistalla voi laittaa vihanneksia yms. Aamulla voi syödä puuroa. Kehitän lisää euron päivällisiä kun saan tää testin tehtyä, kun asun yksin niin noi kolme koipea riittää kolmeksi päiväksi. :D :D

48

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sossupummi

      Kolme kanan koipea ei riitä kuin yhden päivän ja pitäähän sitä muutakin syödä kuin pelkkä ruoka, mä syön ainakin 4kertaa päivässä enkä muuten ole läski.

      Ei suomessa olekkaan niin köyhiä että pitäisi eurolla tai kahdella pärjätä per päivä, toimeentulotuet on sen verta isoja.

      • nuukailuja

        Joo broisku liian usein kyllästyttää, voi ostaa myös Pirkka lihapulla säilykepurkin 1,75 eur. 1 maidon tuosta riittää 2-3 päivää ja jääkin yleensä 1 henk. kastiketta johon voi ostaa sit tarjous jauhelihan. Kalapuikotkin on siihen väliin vaihteluksi aikas halpoja ym.

        Oot oikeassa 1 eur. piisaa ehkä juuri ja juuri joskus, mut on aikas yksipuolista 2-3 eur./pv, niin voi jo vähän lisätä sortimenttia, kun kahvia ja leipää on oltava kans...


      • vain_

        toimeentulotuet ehkä onkin isoja, mutta ei niitä opiskelijat saa!

        itse elän 50e/kk. eli syön yleensä vain koulussa. kerran päivässä.


      • vain_
        vain_ kirjoitti:

        toimeentulotuet ehkä onkin isoja, mutta ei niitä opiskelijat saa!

        itse elän 50e/kk. eli syön yleensä vain koulussa. kerran päivässä.

        korjaan: 42e on käytettväissä ruokaan kuukaudessa.


    • jdjaääajajaj

      Pitkä keittoaika vie helvetisti sähköä ja vesi maksaa, että ei ole nähnytkään euron sapuskaa tuo. Ja miksi pestä marinadi pois kun siitä on maksettu. Oletpas tuhlaavainen ihminen. Ei ihme jos ei rahat riitä.

      • Kuka maksaa?

        Saa vielä putket tukkoon, kun vetää kylmällä vedellä rasvat viemäriin.


    • napsuk

      Kerrostaloissa on yleensä kiinteä vesimaksu (varsinkin vanhemmissa kerrostaloissa), joten jos vedestä maksaa esim. 15 euroa/kk, niin kyllä sitä voi hyvin käyttää vettä normaalilla tavalla. Sähkönkulutuksessa kannattaa taas kiinnittää huomiota erityisesti turhan sähkönkulutuksen karsimiseen. Minusta ruoanlaitto ei ole turhaa sähkönkulutusta. Helpompaa on säästää ruoasta kuin sähkönkulutuksesta, jos haluaa saada kunnolla euroja säästöön.

      Lihoissa kannattaa muuten katsoa kilohintaa. Joskus rintafileet ovat edullisempia käytännössä, koska siitä voi syödä kaiken, kun taas koipipaloissa on aika vähän syötävää.

      Vaikka paljon puhutaan proteiinin saannista, niin sitä proteiinia pitäisi saada enemmän pavuista ja kasviksista ja vähemmän eläimistä. Esimerkiksi 400 g sika-nauta -jauhelihapaketti maksaa noin 2,50 - 3 euroa (joskus tarjouksessa ollut vain euron paketti), mutta siitä syö yksi ihminen mainiosti 3-4 päivää. Jauhelihan sekaan voi laittaa paketillisen papuja, jotka eivät maksa kuin noin 50 snt. Porkkanaraaste tai suikaloitu kaali maksaa myös vain joitakin kymmeniä senttejä. Perunoita saa alle euron kilo. Niinpä siis ihan tavallinen jauhelihapata perunoilla (suurusteeksi ruokalusikallinen jauhoa, vettä, mausteita, ehkä hieman ketsuppia) maksaa todennäköisesti vain noin 1 - 1,50 euroa/annos/henkilö.

      Hyvä aloitus AP!!! Lisää "koekeittiöstä" uutisia.

      • Ei lotrata

        Meillä vesimaksu on 24 e/kk


      • Krooninen ripuli

        Sulla on kyllä nyt nuo hinnat pahasti alakanttiin!

        Ei perunoita eikä porkkanoita saa alta euro kilo meillä päin. Kaalikin maksoi 1,49 e/kg. Jauheliha - ihan sikanauta - maksaa 8 e/kg paikkeilla.

        Pakko ostaa punaliputettua = vanhaa, vaikka jauhelihan kohdalla tuo hriveesti hirvittääkin.


      • paljon hiilarii

        Joo-o.

        Käyhät ei karppaa.


      • Helppo elämä
        Krooninen ripuli kirjoitti:

        Sulla on kyllä nyt nuo hinnat pahasti alakanttiin!

        Ei perunoita eikä porkkanoita saa alta euro kilo meillä päin. Kaalikin maksoi 1,49 e/kg. Jauheliha - ihan sikanauta - maksaa 8 e/kg paikkeilla.

        Pakko ostaa punaliputettua = vanhaa, vaikka jauhelihan kohdalla tuo hriveesti hirvittääkin.

        Missä ihmeen kaupoissa sä käyt? Kaali, peruna ja porkkanat on halpoja ostaa. Sika-nautajauheliha on tämän tästä tarjouksessa, eikä taatusti maksa 8€/kg!

        Sitä paitsi, ei nuo punaliputetut tuotteet ole mitään pilallisia, ei edes jauheliha. Jos et katkaise kylmäketjua kaupasta kotiin, niin säilyy vielä pari päivää jääkaapissa täysin syötävänä. Kalan kanssa saa olla tarkkana.


      • Just ostin kotimaist
        Krooninen ripuli kirjoitti:

        Sulla on kyllä nyt nuo hinnat pahasti alakanttiin!

        Ei perunoita eikä porkkanoita saa alta euro kilo meillä päin. Kaalikin maksoi 1,49 e/kg. Jauheliha - ihan sikanauta - maksaa 8 e/kg paikkeilla.

        Pakko ostaa punaliputettua = vanhaa, vaikka jauhelihan kohdalla tuo hriveesti hirvittääkin.

        naudan jauhelihaa k-kaupasta 5,75€/kg, eli 800g maksoi 4,60€, ostin samalla broilerin filesuikaleita useamman rasian 300g maksoi 2,09€ ja nämäkin tuotteet ostin vaan. Ihan tarjouksia kyttäämällä saa varmasti halvemmalla!


      • 13
        Ei lotrata kirjoitti:

        Meillä vesimaksu on 24 e/kk

        meillä 25 €/kk. Eikä sitä saa laskettua.
        Koitin olen vuoden kierrättänyt kaiken veden. WC meni vaihtoon on IDO 4 litraa vetoa.
        Talon vedenkulutus useana vuonna ollut 150 litraa / asukas, nyt oli 145 litraa/ asukas maksu ei laske, asukkaita on 72 henkeä.

        Parastapa säästää ruuassa, on katsoa aina kilohinnat. Tietää ruoka-aineiden, kuori- että kypsennyshävikki.. Pitää säästö/ köyhäily päivä jolloin tekee koko päivän niin halvalla kuin mahdollista.


    • typerät idiootit

      Ja vesimaksu nousee kaikilla kun yksi sitä lotraa. Köyhän on järjetöntä tehdä ruokia pienellä lämmöllä kauan keitellen. Jauheliha on halpaa ja paistuu nopeasti. Miksi hieroa tuntikausia ruoan kanssa kun nopeampaakin voi tehdä. Ajatellaan että kun on vaan aina sama kuukausimaksu niin sama paljonko kuluttaa ja sitten ulvotaan kun niitä hintoja nostellaan jatkuvasti. Pitäisi olla asuntokohtaiset mittarit että suomiapinat työttömyydessään ajankulukseen lopettaisivat tuhlaamisen. Se on ainoa ajankulu kun muuhun ei ole varaa.

    • Itse tehden

      Porkkanat 1 kg - 80 centtiä > porkkanasosekeittoa
      Punajuuret 2 kg - 80 centtiä > borssikeittoa,laatikkoa
      Jauheliha 1 kg - 3, 50 e > kastiketta,keittoa,lihapullia, laatikkoa jne
      Perunat 2 kg - 70 centtiä > muussia, paistettuna, keitettynä jne
      Nakit 1kg - 3,40 e > kastiketta, laatikkoa, keittoa jne
      Etuselkä, lapa 5 e > pataa, lihakastiketta, keittoa

      Näin Tampereella.

      • ei ulkolaista kiitos

        Ei maha olla kotimaista noin halpa jauheliha...


      • Valintakysymys
        ei ulkolaista kiitos kirjoitti:

        Ei maha olla kotimaista noin halpa jauheliha...

        Parempi ulkolaisesta jauhelihasta tehdyt lihapullat, kuin kärsiä nälästä.


      • tamperelainen''

        Ja takuulla sano tampereen plikka ja taaskin se valehteli.

        Hinnoissasi nakit jauheliha ja liha on emävale.

        Katso nyt hinnat kiloa kohti, ne pakkaukset EIVÄT OLE KILOA.


    • isot määrät

      Kyllä 1eurolla tekee päivällisen laskien että kuukaudessa 31päivää.Täytyy tehdä isompia eriä ja laittaa sitten pakastimeen.

    • hulluudessa huippu

      Onko sinusta pakastaminen ilmaista? Sehän se vasta maksaa. Ihme että sellaisia energiasyöppöjä edes sallitaan eu:ssa.

      • kuka väittää että

        Höhlä kuka väittää että pakastaminen ilmaista on täh?.Syöppö ja juoppo sinä taidat itse olla ja pähkäilet jotain utopistisia asioita.Noh kerroppa mitä valmistit tänään ruuaksi.


    • jk

      niinkö

    • kaaliaika

      Ostin kahden kilon kaalin ja 600g jauhelihaa. Niistä tulee kaalilaatikkoa vaikka viikoksi ja lasku oli alle viisi euroa.

      • 4-5 krt/vrk

        Mitenkäs muut ateriat? Missä hedelmät,marjat? Viljatuotteet? Maitotuotteista puhumattakaan..


      • nuukuus kunniaan
        4-5 krt/vrk kirjoitti:

        Mitenkäs muut ateriat? Missä hedelmät,marjat? Viljatuotteet? Maitotuotteista puhumattakaan..

        Tässä ketjussa on puhuttu euron päivällisistä.
        Kaali on ravintoarvoltaan niin monipuolinen, ettei sen kanssa hedelmiä välttämättä tarvita. Marjoja saa ilmaiseksi metsistä, ja omenoitakin lahjoitetaan monin paikoin.


      • kaaliaika
        4-5 krt/vrk kirjoitti:

        Mitenkäs muut ateriat? Missä hedelmät,marjat? Viljatuotteet? Maitotuotteista puhumattakaan..

        Marjat ja sienet metsästä. Nyt on ilmaiseksi tarjolla omenia luumuja, päärynöitä ja puutarhamarjoja (on ollut ainakin täällä kouvolassa). Ei vaan ole laiskureille kelvanneet. Monet ovat vieneet peräkärryllisiä omppuja kaatopaikalle. Mitä noihin viljatuotteisiin ja maitotaloustuotteisiin tulee, niin ne ostetaan tietenkin kaupasta. Nyt olikin kyse yhden aterian hinnasta. Itselläni menee normaalisti ruokaan noin 100 euroa kuukaudessa. Nyt on pärjännyt paljon vähemmällä, kun metsä on ruokaa täynnä.


    • Kyll eurolla rakentaa päivällisen ja jos toisenkin. On tietysti ymmärrättevä se, että euron päivälliseen ei sisälly leikkeleitä ja hienoja ruokajuomia, mutta mehua voi itse tehdä jos haluaa. Pakastaminen on oiva ratkaisu kun pakkanen on päällä, pakastaminen ei vie paljon sähköä. kiitettävän hyviä vastauksia tullut sekä kommentteja. :). Seuraava euron atria koostuu juureksista sekä pekonista. Paistetaan pekonia ja lisätään se juurespataa niin ,taas on euron päivällinen....:D :D

      • NamiNamia

        Syö sinä kilo kaalia päivässä ja voi hyvin.


      • nuukuus kunniaan
        NamiNamia kirjoitti:

        Syö sinä kilo kaalia päivässä ja voi hyvin.

        Se maksaa tänään P-alkuisessa kauppaketjussa 39 senttiä. Se on tuoretta ja kotimaista ja kukkuroillaan arvokkaita ravintoaineita. Ja ellei koko kiloakaan, niin ainakin ne kuuluisat kuusi kourallista.


      • Helppo elämä
        nuukuus kunniaan kirjoitti:

        Se maksaa tänään P-alkuisessa kauppaketjussa 39 senttiä. Se on tuoretta ja kotimaista ja kukkuroillaan arvokkaita ravintoaineita. Ja ellei koko kiloakaan, niin ainakin ne kuuluisat kuusi kourallista.

        Meillä ainakin käytetään kaalia. Hapankaalia voi tehdä itse suurenkin määrän kerralla ja se ei todellakaan maksa paljoa. Hapankaalista saa sellaisenaan hyvää salaattia lisukkeeksi ja maistuvia pataruokia talvella. Tarjouksesta halpoja marinoituja possufileitä ja hapankaalia, pari kolme sipulia ja liemeksi omenamehua, niin on maistuva ruoka.

        Ei tuo eurolla päivällinen ole mikään temppu, ei tarvitse olla kummoinenkaan "Martta", kun tuolla rahalla vääntää kunnon syötävää. Lähisukulaisiani on muutamia kotitalousopettajia (laatineet mm. keittokirjoja avuttomille) ja suurtalousemäntiä, jotka työkseen tekevät pienellä rahalla tosielämässä syötävää. Aivan samoilla periaatteilla se onnistuu keneltä hyvänsä.


    • uusi on taloudelline

      Jos pakastin on vanha sähkösyöppö kuten monilla köyhillä on jotain isosiän perujen aikoja niin kyllä vie sähköä. Mittautappa joskus ihan piruuttasi ja ylläty.

    • jaa-a.

      No sellainen mutta, että mitäs jos köyhällä on euro kauppaan kävellessään? Itse olen todennut, että eurolla saa nuudelipaketin ja nykyisin ei edes tonnikalapurkkia lisäksi, vaan korkeintaan pari sipulia. Jos köyhille vinkkejä tarjoat, älä tarjoa neljän euron broileria, vaan että jos koko ruoka ostettaisiin 1 kpl eurolla,että mitä sillä suomalaisesta ruokakaupasta saisi. Opiskelijan kokemuksella rakastan Pirkan valmiskermapastaa.;) Hyvää ja halpaa, ja kun siihen lisäksi kalapuikkoja eli jos on laittaa euro lisäää, niin nälkä taittuu, joskin vain itkeä voi tuorevihannesten perään, jos on edes se kaksi euroa. Muistan itse usein nälkää nähtyäni, kuinka rahaa ( ei tietenkään valtiolta) saatuani säntäsin hysteerisenä kauppaan, ja hamuilin kaikki tuoresalaatit ja oliivit ja fetat ja herkkusienet ja kaiken terveellisen - mulla varmaan oli vitamiini puutos. Kauheinta pienivaraisuudessa on se, että vaikka oma suku maksoi, niin koin oloni syntiseksi, kun ostin loimulohta a' 6,5 euroa tiskiltä ja mätin nälkäisenä sen koko 400 grammaa terveellistä lohta kitaani. En vaan kehtaa pyytää sukualaisilta rahaa, enkä saa valtiolta mitään, paitsi asumislisän lakisääteisen minimin. Veronmaksajaksi kyllä kelpaan,että mammukat saa synnytellä ja istua himassa vuosia ostamassa viikossa valtion piikkiin satasella ruokaa, minun nähdessä nälkää ja maksaessa sitä touhua.

      • matti kukkarossa

        Nyt osuit ytimeen!


      • nuukuus kunniaan

        Sinun ei tarvitse itkeä tuorevihannesten perään, kun käyt ostamassa tuoretta, mehevää, kotimaista keräkaalia, 39 senttiä kilo. Sitä kun syöt vaikka raakana, niin vitamiininpuutos ei uhkaa.
        Herkkusieniä sinun ei kannata kaupasta ostella nyt, kun metsät ovat täynnä sieniä. Poimi samalla puolukoita. Niitäkin on paljon.


      • turhaa puhetta

        Aivojen käyttö ei ole kielletty sinultakaan. K-ryhmän valtakunnallisessa kampanjassa atrian broilerin filesuikaleet 1 euro! Lauantaimakkara 2 pkt 1 euro. Hernekeittoa, 4 pss makaronia samoin eurolla. Eurolla saa vaikka mitä jos vaivautuu käyttämään päätään ja ostamaan sieltä missä milloinkin edullista on. Ostin viikolla lidlistä lihapullia 400g/0,69. Nakit ovat useinkin 0,99. Kaali on nyt melkein ilmaista ja muutama peruna ei paljoa maksa. Halpaakin ruokaa on.


    • pienin kukka

      viisi pussia nuudeleita oli tarjouksessa 1,50. Mä paistasin noi koivet ja irrottaisin lihat sekä jakaisin ne viiteen ateriaan nuudelien kanssa. Kuudes ja seitsemäs päivä menis keitolla, jossa ois ne broilerinjämät paistoliemineen, sekä muutama peruna ja iso kaali.

      ootko muuten ikinä laskenut mausteillekin hintaa?

      ite syön aamulla kaurapuuroa marjojen kanssa. sit meen kalaan. verkkoilla oon lähes joka päivä saanut kalaa, joista saa mahtavan aterian tiukempina päivinä ihan ilman lisukkeita. Kunhan on suolaa - perkele -.

      • Tarkka Euronen

        Mausteita voi ostaa isoissa pakkauksissa varsin sopivasti, kestää hyvin säilytettynä pitkään. Ehkä kertaostoksena kirpaisee, mutta ateriaa kohti ei maksa paljoa.

        Tuolla joku näsisteli, että pelkkä euro taskussa kauppaan, että mitä sillä saa. Eurollakin tosiaan saa paljon, kun ei osta herkkuja.

        Vaan tuo kalastaminen on kannattavaa puuhaa. Minulla itselläni on kaksi halpamarketista ostettua kokoontaiteltavaa katiskaa, eivät maksaneet kummoisia, mutta kalaa tulee ihan mahtavasti. On minulla venekin, halpa jolla, mutta en käytä sitä, pistän ne katiskat pitkällä riu´ulla veteen ja koen töistä tullessani matkani varrella. Usein on kalaa niin paljon, että annan naapurillenikin ja pistän pakkaseen. Keväällä sain lähes joka päivä pari kolme isoa haukea, joten pakastin täyttyi. Kalahan ei tosiaa juuri muuta kaipaa, kuin suolaa, niin sitä voi syödä. Tosin erilaisia pestoja ollaan käytetty kalan maustamiseen ja valkopippuria. Vaimo tekee hyviä kalapullia, lapset tykkää kovasti niistä.

        Tänään otettiin perunat ylös maasta, tuli monta laatikollista, hyvin pärjää taas. Kaalia ostan taas tarjouksesta monta kerää. Porkkanat on halpaa kans nyt syksyllä. Tontilla on kaksi omenapuuta ja omenoita riittää, tosin niitäkin saisi ilmaiseksi monesta paikkaa.


    • Samarian Lammas

      Nuudelit huonoa ruokaa..hinta on kallis verrattuna laatuun. Suomessa on hyvää lähiruokaa ja halvalla, kotimainen peruna ja muut juurekset, kaalet ja muut kasvikset....Juureksista saa hyvän keiton ilman lihaa..paistaa sipulia vaan joukkoon ja laittaa kasvis ja lihaliemi kuution...lihaa ei kannata syödä kuin keran tain kaksi per viikko. Kala on hyvä vaihto ehto.

      • pienin kukka

        Jos täällä dippaa vaikkapa sammakonreisiä, niin heti tulee kommentti, et se on huonoa ruokaa:/ JUU, voi olla, mutta nuudeleleita syö joka päivä maailmalla muutamia miljoonia ihmisiä, semmosiakin, jotka ei oo potuista edes kuullut ikinä. Joten älä sano huonoksi ruokaa, jolla ihmiset elävät päivästä toiseen.

        Kasvis- ja lihaliemikuutiot ne vasta myrkkyä ovat!


    • Solkkuri

      Mikä euro? Meillä lounas maksaa 8,20€ Missä saa eurolla?

    • ett'sill'viisiin.

      Kyllä 1-3 euroa päivänruoka, voi muutaman kerran kuukaudessa syödä.
      Aivan turha tulla vaatimaan sitä osalle kansaa, joka päiväiseksi.

      Ravinto /ruokatalous on vain yksi osuus kotitalousbudjetista. Mitä vähemmän on tuloja sen enemmän ruuanhinta korostuu.

      Suomalaisen toimeentulotuessa ruokapäivään voi ja saa kuluttaa yksinelävä 7,37 €.

      Jos itse saat nurkka kaupastasi jotain alle euron kilohinnalla, älä ole niin tyhmä että luulet niin olevan kautta suomenniemen.

      Tänään katselin hintoja K-kaupassa ja S-kaupassa sattuneesta syystä; lähi kaupat:
      Porkkanan Pirkka 1.49 €/kg
      Kaali 1,29 €/kg
      Peruna 0,69 €/kg
      Jauhelihat lähtö oli 5,95 €/kg.

      Mitä hauskuutta saatte jauhamalla muunnettua totuutta?

      Kai jokaisen tarvitsee jossain päteä ihan omanmielenterveyden vuoksi, mutta potkimalla muita?
      Menkää jonnekin keskustelu palstoille puhumaan ja lukemaan asiaa, ilman muiden alentamista.

      • korkotappio

        Tuli mieleen eräs talousalan "ammattilainen", oli työmaa ruokalassa keittiöapulaisena. Hän pulisi iloisesti joulun hankinnoista ja totesi kinkku haetaan tuurista se on siellä 2 €/kg halvempaa kuin muualla..

        No sinne on vaan matkaa peräti 170 km, aika iso kinkku on hankittava että säästöä syntyy :D

        Kaupoilla on tarjouksia hyvin maltillisesti, yleensä päivittäistavaroista vain yhdestä ja siinä rajoitus asiakasta kohden.

        Kauppias ei ole tyhmä: "Kauppa sen on joka kannattaa."
        Katsokaa ihan maalaisjärjellä kehitystä kaupan alalla..

        - Ensin oli lehtien ostos setelit todella kallista tarjoustavaraa KAUPPIAALLE, vaikka sai mainoskulut hintoihin ja veron vähennyksiin.
        - Sitten siirryttiin asiakaskortteihin jotka maksoi jo asiakas itse.. Saatiin kirjan pito asiakkaiden kulutuskäyttäytymisestä ja kulutuksesta.
        Mitä, miten paljon ja milloin on kannattavaa tarjota oli helppo organisoida asiakastiedoista..

        Pääoma kasaantuu ja kasvaa korkoa korolle, asiakas maksaa valinnan varaa ei ole. Markkinatalous opettaa kun kansakoulun opettaja ennen muinoin; rahaa on kulutettava, sitä on kasattava sen on kuljettava. ( kulutuksen kautta kassaan ja uudelleen, korkoa korolle).


      • tarjoukset käyttöön

        K-marketissa on sika-nauta valtakunnallisessa kampanjassa ja hinta on 2x400g/3euroa! Ei tarvitse valehdella, kun valheellla on tunnetusti lyhyet jäljet.


      • muuntumiskyky
        tarjoukset käyttöön kirjoitti:

        K-marketissa on sika-nauta valtakunnallisessa kampanjassa ja hinta on 2x400g/3euroa! Ei tarvitse valehdella, kun valheellla on tunnetusti lyhyet jäljet.

        Eilen ja tänään kävin K-kaupassa, ei löytynyt tuota tarjousta, keskusta ja lähiö, Paikkakunta Tampere.

        Ostin siskon makkaroita koska teen keiton.
        osta nyt 100 kg, voit koko talven kirjoittaa kuink' halvall* saitt'


      • Ei mitää potkimista

        vaa valistamista. Välillä tuntuu, kun täällä lukee näitä juttuja, että köyhät hassaa rahansa melko surutta, ei osaa tehdä itse ruokaa ja ostaa kalliilla, siis täysin uusavuttomia joukossa valittamassa kohtaloaa.

        Meillä on perheessä pienet tulot, asutaan maalla omassa vanhassa talossa, joka on ostettu halvalla, kumpikin tehdään töitä, llapset käy koulua/opiskelee. Meillä menee kaikesta huolimatta hyvin, vaikka pienillä tuloilla ollaankin. Ruokaa tehdään itse ja kaupoissa on AINA tarjouksia, että me saadaan halvalla ruokaa aikaiseksi. Lisäksi me kerätään marjoja ja kasvatetaan vähän perunaa. Kalastetaan jonkun verran, sekään ei ole mitää salatiedettä, pari halpaa katiskaa. Me syödään oikeeta ruokaa, ei mitää ihmiselle kelpaamatonta, silti me ei saada menemään ruokaan omaisuuksia. Me joudutaan työn puoleen liikkumaan välillä isommallakin reviirillä ja tietty ostetaan ruokaakin samalla halvoista paikoista, kunnon kylmälaukku pitää olla aina matkassa. Kauppias päättää monasti, mitä me syödään. Ollaan tarkkoina päiväyksien kanssa, muutamissa kaupoissa on systeemi hinnoitteluun ja tiedetään se MEIDÄN kauppapäivä. Suurtalouspakkauksia saa helposti -70% alennuksella, jos on liian suuri, sen voi jakaa kavereiden kanssa ja käytännössä ilmaista ruokaa!

        Mulla oli aikoinaan venäläisiä töissä ja opin heiltä tämän verkostoitumisen taidon, heillä oli tänne Suomeen töihin tullessaan jo valmiit listat, mistä löytyy halvat paikat ostaa mitäkin tuotetta, yksi osti yhtä ja toiset toista jne. Suomessa on yllättävän paljon halpoja ostospaikkoja, joista voi ostaa ruokaakin halvalla, mutta paljon muuta. Aina ei tarvitse mennä itse joka paikkaan, riittää, että joku menee ja tuo kaikille, eli jos se kinkku on halpaa, niin yksi tuo koko porukalle kinkut jne. Kauppias palvelee ihan toisella lailla köyhääkin, joka ostaa kerralla paljon!

        Muissakin perheen menoissa me säästetään ja hankitaan edullisesti monta juttua, miks köyhän pitäs olla tyhmä. Me ostetaan kimpassa kavereiden kanssa joitakin juttuja ja saadaan hyvät alennukset isosta/ tukkueristä, jaetaan hyöty kavereiden kanssa. Kaikki mahdollinen on kilpailutettu, sähkö, vakuutukset ym. Nettikaupoista ostetaan tai ainakin verrataan hinnat hyvin. Itella tuo kotipihaan Saksasta taikka Ranskasta tuotteet monasti paljon halvemmalla, mitä Suomesta saa ja vielä kotiin!

        Jos yrittää selvitä jonkun hikisen Siwan kanssa koko talouden hankinnoistaan, ei ihan välttämättä toimi.


    • oldmetall

      Eurolla päivällinen niin tiukka tekee.Välillä voi ottaa €uron päiviä, mutta pidemmällä juoksulla tiukkaa moinen sitkuttelu tekee tiukkaa.
      Saadakseen maukkaita ateriakokonaisuuksia niin ruuat tarvitsevat höystämistä, mausteita ja suolaa,. Kanakoivet ovat hyviä ja halpoja ja kaali on halpaa.Mutta perusmuonalla eläminen alkaa maistua puulta ja tarvitaan öljyä, voita ja mausteita ja lisäkkeitä, riisiä, pastaa tai perunoita..
      Lisäksi onnistuakseen tiukan budjetin päiviä niin mulla on ollut tarvittava varmuusvarasto.
      Kauden tuotteita kannattaa hyödyntää ja olen nyt herkutellut kotimaisilla omenoilla ja lykkinyt sieniä ruokaan kuin ruokaan.

      • nuukuus kunniaan

        "Kauden tuotteita kannattaa hyödyntää", siinä oivallinen neuvo. Sitä noudattamalla saa edullisia ja laadukkaita aterioita.
        Viime aikoina pöydässäni on ollut usein ruispuolukkapuuroa, samoin keitettyjä perunoita ja kantarellikastiketta. Tein myös reilunkokoisen kaalipadan, kun kaalia sai 39 sentillä kilo. Hinta jäi varsin pieneksi, koska minulla oli varastossa tarjouksesta ostettua puuroriisiä. Jopa sellaista herkkua kuin tuore kotimainen kukkakaali saa alle kahden euron kilohintaan. Hieman keitettyjen kukkakaalilohkojen päälle sakeaa sienikastiketta ja uuniin!
        Porkkanaa, lanttua, punajuuria ja perunaa on viime aikoina myyty edullisesti säkeittäin. Halvimmastakin tarjouslenkistä saa maittavan ja ravitsevan sopan, kun mukaan laittaa reilusti juureksia. Entäpä sitten uunijuurekset?
        Tämä vuodenaika on ruoanlaittajan ja herkuttelijoiden juhlaa.


    • halpaa

      Edullista ruokaa.
      2-3 Broilerinkoipipalaa. Iso keräkaali. 2-3 Porkkanaa. 1 iso sipuli. Suolaa.Vettä.
      Perunoita.

      Laita noin litra kylmää vettä isoon teräskattilaan. Osa palotuista kaalista pohjalle.
      Siihen 2-3 Broilerin koipipalaa. Palotut porkkanat.Iso sipuli paloina. Palotut perunat.
      Lisää suola. Anna kiehua hiljalleen noin tunti. Lisää sittem loput kaalesta.
      Noin 2 tunnin hautumisen jälkeen ota Broilerinkoivet lautaselle ja irroita luut pois.
      Laita luuttomat broilerinpalat kattilaan. Sekoita hyvin. Anna kiehua hiljalleen noin 3 tuntia. Jäähdyttyä voit pakastaa pusseihin annoksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      216
      7819
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      3093
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      199
      2487
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      2033
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      201
      1875
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      24
      1632
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1321
    8. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      92
      1274
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      28
      1222
    10. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      39
      1202
    Aihe