Raision k1 katsastus et voi sapettaa

Ana

Nii kävin katsastamassa autoni kyseisellä konttorilla sain vikalapun missä oli takajarrut tehottomat.
Putsailin osat takaata ja laitoin uudet palat jarrut palautivat mutt ravistivat hiukan.
No ei ku konttorille näyttämää ei kelvannut ei saanut vasemmasta takarenkaasta arvoja ku oli levy mennyt kieroon.

Mutta yllätyksenä huomattiin että abs ei toiminut ja katsuri päätti lisätä sen vikalistaan vaikka sitä ei aikasempi katsastus mies ollut mtenkään maininnut.

Ei oikee tunnu lailiselta et lisätään vikoja jälkitarkastuksessa lisää.Kojaus aikaa oli vielä 3 viikkoa jälellä et pistää vituttamaa.

27

2276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17

      Se on just sitä...kun itte tekee niin tietää miät saa...
      Et kai nyt ihan oikeesti syytä katsastusmiestä siitä että meni jarruremontti pieleen???

      • Ana

        No kysymyshän ei ole siitä että jarruremppa meni perseelleen se homma on jo hoidettu.

        Vaan että eikö ne viat pitäis laittaa siihen paperiin jo ekalla kerralla että ne sais korjattua samalla kertaa.


      • 23
        Ana kirjoitti:

        No kysymyshän ei ole siitä että jarruremppa meni perseelleen se homma on jo hoidettu.

        Vaan että eikö ne viat pitäis laittaa siihen paperiin jo ekalla kerralla että ne sais korjattua samalla kertaa.

        Ehkäpä abs vikaa alkoi juuri tuosta jarruremontista ja jotain siel on varmasti muutakin hölmöilty jos jarrut alkanut vatkaamaan.


    • Plere

      Miksi veit alun perin katsastukseen auton, jossa oli ABS vika?

      • Autoilija vai?

        No tämähän on tulkinnanvarainen juttu.

        On totta ettei jälkitarkastuksen yhteydessä saa laittaa lisää vikoja, ellei vika aiheuta ajokieltoa. Eli tällöin vika aiheuttaa välitöntä vaaraa liikenteessä.

        Mutta, jos kuten sinulla, jarrut on juuri korjattu ja korjaus on puutteellinen tai aiheuttanut toisiinsa liittyvän vian alkuperäisessä vikakohteessa niin tällaisen saa ja tulee merkitä. Esimerkiksi, jarrusatulan pultit löysässä jarruremontin jäljiltä, jarrupala puuttuu, jarrut on huonosti ilmattu ja tämän takia etujarrut eivät toimi kun takajarrut on korjattu, yms. Esim. iskari vaihdettu ja alapallonivel jäänyt kiristämättä niin tämä alkaa olla jo harmaalla alueella, mutta tämä on tulkinta juttu ja väärin tuskin tekee jos sen merkitsee.

        Se että ABS:n toimimattomuus on jäänyt huomaamatta katsastuksen yhteydessä ei oikeuta mielestäni merkitsemään sitä jälkitarkastuksen yhteydessä, koska jarrut tomivat vaikkei ABS toimisikaan (yleensä). Eli katsastajan moka, jota ei voi laittaa asiakkaan "haitaksi" eli jälkitarkastukseen, huomauttaa asiasta toki saa.. Tehot ovat toki huonommat. Asia menee toki kinkkisemmäksi kun esim ABS johto on esim selvästi katkaistu jarrujen korjauksen yhteydessä.

        Sinulla on kaksi vaihtoehtoa:
        Ottaa yhteys kyseisen aseman esimieheen/päällikköön ja keskustella asiasta hänen kanssaan.
        Ottaa yhteys TRAFiin ja kysyä sieltä mielipidettä.


    • Ana Aliaukko

      No perskules, autoosi oli tullut vika lisää ja jos abs ei toimi, niin tottakai sekin pitää kuntoon laittaa, että saat leiman.

    • gerge

      uusia vikoja ei saa jälkitarkastuksessa tietenkään merkata jollei ne aiheuttauísi ajokieltoa mak:issa, mutta jos jarruja korjataan niin jarrut tarkastetaan jälkitarkastuksessa ja jos korjaus aiheuttanut jarruihin vikaa niin se pitää merkata-

      hylkäyksen syy on esim jarrujärjestelmä niin se pitää olla kunnossa, vaikka katsastaja merkaa esim tehoeron, niin jälkitarkastuksessa ei saa olla esim jarrunestevuotoa.

      samoin jos lähvalo ei toimi, niin jt:ssä pitää tietysti valon toimia ja suuntaus ja kuvio olla kunnossa.

      Lähtökohtaisesti jos aikaisempi katsastaja ei ole merkannut abs vikaa niin se on ollut kunnossa. Mitään vahinkoahan auton omistajalle tästä ei synny, koska viallinen abs pitää kuitenkin korjata.

      Jos virhe on tapahtunut tai katsastusasema sen uskoo, niin asemahan voi tehdä katsastuksen ilmaiseksi jos jälkitarkastusaika menee virheen takia umpeen ja autoa ei saa ajoissa kuntoon.
      Se pitää tietysti saada aseman kanssa sovittua. muuta vahinkoa auton omistajalle siitä ei seuraa.

    • MB 300 vm 89

      Mulla ei oo ikinä ollu ongelmia katsastuksex kun en siä käy,ajan vaan niinkauan kunnes viedään kilvet tai poistuu rekisteristä. Nyky mersussani toimii vielä käsijarru vähän enkä aio korjata muitakaan jarruja, joten olkaa tarkkana liikenteessä. 38 vuotta oon ajellut ja kahdesti oon kärynnyt, ole säästänyt remonteissa ja katsastusmaksuissa todella paljon rahhaa

    • Viikatemies..

      Toivottavasti kuolet joskus kolarissa kun vanha romu linttasi hajoaa ajossa!! Parempi lopettaa koko autoilu jos on niin helvetin köyhä ettei ole varaa edes korjata sitä romua...

    • haasthas

      Jarruvikaan puututaan aina. Ei poikkeuksia. Korjauta autosi ammattimaisella korjaamolla, jos oma taitosi ei riitä.

      • suikka_ned

        Ei pidä paikkaansa. Jos auto on hylätty muun kuin jarrujärjestelmän esim. turvavyön takia niin ABS-valo ei olisi aiheuttanut korjauskehotusta jäkitarkastuksessa. Nyt oli jarruissa vika ja jälkitarkastuksen jälkeen jarruissa vika.


    • ville3

      no jos helpottaa niin nykyään tuolla ei mene mikään läpi ja syyt vähintäänkin ihmeellisiä. Valittivat mm. siitä että sumuvalo näyttää liian alas.. no voi kyynel!?!? Nastarenkaissa oli kahdesta renkaasta lähtenyt nastoja irti jonkun verran, joten nastaero oli heidän mielestään liian iso, joten hylky siitä. Ymmärrän selkeät puutteet ja viat, mutta kun kolmen vuoden aikana neljästä autosta vain yksi on päässyt kerran läpi ekalla, niin nyt riitti tuossa paikassa käynti. Tuntuu että keräävät tuottoja sillä että asiakkaiden pitää tulla usein uusintakatsastukseen.

      Voi olla että olen ainoa tuohon paikkaan uskon menettänyt, mutta toisaalta en ole kenenkään kuullut kehuvankaan tuota paikkaa.

      • joppe.

        Minun käyttämälläni asemalla ei kutsuta jälkitarkastukseen pikkuvikojen takia. Ne merkataan tekniseen osaan korjausmääräyksellä. Jälkitarkastukset tuottavat rahaa kuulemma niin vähän, ei jää kuulemma viivan alle niistä mitään.


      • Paisteri
        joppe. kirjoitti:

        Minun käyttämälläni asemalla ei kutsuta jälkitarkastukseen pikkuvikojen takia. Ne merkataan tekniseen osaan korjausmääräyksellä. Jälkitarkastukset tuottavat rahaa kuulemma niin vähän, ei jää kuulemma viivan alle niistä mitään.

        Kaikki asemat jotka toimitvat oikein merkitsevät korjausmääräykset tekniseen osaan samoin perustein. Nastaeroa ei saa merkitä otteelle, vaan siitä on hylättävä. Virheellisestä sumuvalon suuntaukseseta tulee merkitä korjausmääräys. Mikäli auto hyväksytään, tulee ko. määräys merkitä otteelle.


      • just joo
        Paisteri kirjoitti:

        Kaikki asemat jotka toimitvat oikein merkitsevät korjausmääräykset tekniseen osaan samoin perustein. Nastaeroa ei saa merkitä otteelle, vaan siitä on hylättävä. Virheellisestä sumuvalon suuntaukseseta tulee merkitä korjausmääräys. Mikäli auto hyväksytään, tulee ko. määräys merkitä otteelle.

        Totta vitussa jos sä irrotit abs piuhan niin se on joko menny anturi paskaks joss sen irrotit väärästä paikasta tai et ottanut akkukaapelia irti ennen kun irrotit piuhan niin vikakoodia pukkaa. Nyt vaan nollaat tai käyt nollauttamassa vikakoodin.


    • katsastan itse.

      On tyhmää viedä vanha auto katsastukseen itse vaihdan autoa ennen katsastusta.

    • Loimaan junttila k1

      Käyppä Loimaan juntti kylän K1 asemalla, niin saat vielä terävät reunat autosi hylyn syyki, siellä osataan nämä terävät reunat, kun muuta ei keksitä.

      • jalankulkija

        Sain aikoinani pohkeeni auki, kun takaa tullut Mini pyyhkäisi liian läheltä. Minin etulokasuojien muovisuojat olivat poissa ja lokasuojan terävä reuna pyyhkäisi pohkeen auki.


      • Mitäs
        jalankulkija kirjoitti:

        Sain aikoinani pohkeeni auki, kun takaa tullut Mini pyyhkäisi liian läheltä. Minin etulokasuojien muovisuojat olivat poissa ja lokasuojan terävä reuna pyyhkäisi pohkeen auki.

        kekkaloit siellä keskellä tietä autojen seassa. Vai väitätkö että mini ajoi jalkakäytävällä? Kevyen liikenteen on pakko itse huolehtia siitä, että pysyvät hengissä, vaikkeivat kaikki sitä ymmärräkkään. Kysykää vaikka Kimmo Sasilta!


      • jalankulkija
        Mitäs kirjoitti:

        kekkaloit siellä keskellä tietä autojen seassa. Vai väitätkö että mini ajoi jalkakäytävällä? Kevyen liikenteen on pakko itse huolehtia siitä, että pysyvät hengissä, vaikkeivat kaikki sitä ymmärräkkään. Kysykää vaikka Kimmo Sasilta!

        Tapahtui suojatiellä. Mini ajoi päin punaisia.


      • jäminki
        jalankulkija kirjoitti:

        Tapahtui suojatiellä. Mini ajoi päin punaisia.

        Roiskesuojien ja puskureiden terävät reunat ovat asioita, joihin katsastuksen kuuluu puuttua jo arvosteluperusteidenkin mukaan. Niihin pitäisi jokaisen kansalaisenkin puuttua.

        Loimaan asemaa haukkuva paskiainen ajelee teräviä reunoja irvistelevällä romullaan, ja kehtaa vielä syyttää katsastusta, kun niihin puuttuu. Vieköön, vieköön raatonsa äkkiä paaliin, kun asenne on tuommoinen.Mokoma jalankulkijoiden hengestä piittaamaton paskiainen.


    • rostoff

      K1 Raisio. Katsastusmies iski leiman ilman moitteita iäkkään naisen vanhempaan kulkupeliin 6.2.2014, jonka jälkeen se poistettiin liikennekäytöstä, ja siirrettiin kuivaan säilöön viime viikkoon saakka. Ostin häneltä pois kuljeksimasta tämän koslan, koska sekä myyjä, että minä ostajana luotimme katsastajan kykyihin, enkä edes päässyt auton alle paremmin tutkimaan. Eipä aikaakaan, kun aloin tutkia pohjaa, ja havaitsin selkeästi ruostevauriot, jotka olisi pitänyt asemalla huomata. Auton myyjän on turha tehdä valitusta katsastuksesta, koska aika on mennyt umpeen, sekä omistaja vaihtunut. Minä ostajana kykenen tekemään peltityöt, mutta tämä olkoon varoittava esimerkki katsastuksen laadusta. http://kuvatuksia.aijaa.com/al97896

      • 20+10

        Ei tuollaisiin postimerkinkokoisiin ruostevaurioihin voi tänäpäivänä puuttua. Asiakkaat pahastuvat ja menevät kilpailijalle. Ei auto noiden takia ojaan mene.


      • Anonyymi00025
        20+10 kirjoitti:

        Ei tuollaisiin postimerkinkokoisiin ruostevaurioihin voi tänäpäivänä puuttua. Asiakkaat pahastuvat ja menevät kilpailijalle. Ei auto noiden takia ojaan mene.

        Katsastusmiehen harkintavalta on laaja kun nuo vapautettiin valtiollisen toiminnan piiristä, tuli toimita liiketaloudellisia .Liiketaloudelliselta pohjalta toimiessa tulot on ne joihin tähdätään toimintaa harjoitettaessa ja silloin jokainen hylky on uutta tuloa. Täytyy olla korkea moraali tuollaisessa toiminnassa, mutta toisinaan se ei riitä ja silloin tarvitaan kattava säännöstö mihin toimita pohjaa ja valvonta.


    • Anonyymi00024

      ADTurku asemallamerkkaavat jälkitarkastuksessa uusia vikoja,olisin voinut valittaa mutta en vain käynyt asemalla enää jakerroin muillekin miten siellä toimitaan.

      • Anonyymi00026

        Kyllä tuollaista toisinaan tapahtuu ja pitääkin tapahtua. Jälkitarkastuksessa tarkastetaan se tarkastuskohde, jossa määräaikaiskatsastuksessa on havaittu vikaa. Jos on havaittu vikaa vaikkapa jarrulevyssä, niin silloin jälkitarkastusessa tarkastetaan päätarkastuskohde kokonaisuudessaan, eli koko jarrujärjestelmä. Jos vikaa havaitaan muuallakin kuin jarrulevyssä, on katsastajalla velvollisuus arvostella se.

        Lisäksi jälkitarkastuksessa tulee myös tarkastaa sellainen tarkastuskohde, jossa katsastaja epäilee olevan ajokiellon aiheuttavan vian.


    • Anonyymi00027

      Kyllä AKE ja Traficom voi olla eri mieltä. Keneen luotat enemmän ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2503
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      142
      2284
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2088
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1570
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1277
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      898
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      896
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      183
      878
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      703
    Aihe