Hevonen ei tottele!!

höh??

Olen nyt jonkin aikaa ratsastanut issikalla vaikken ratsastusta olekkaan kamalan kauaa harrastanut ja hevosen luonne, käytös ja kaikki ovat noin yleensä mitä mainioimpia kaltaiseni keltanokan käsiin. Ori on kuulemma vielä tottunut vähemmän kokeneisiin ratsastajiin ja löntystelee esim. pidemmillä retkillä vain muiden perässä joten minä voin lähinnä istua selässä ja ohjata välillä.
Mutta ongelma tuleekin juuri siinä! Kerron esimerkiksi viikon takaisen reissun tämän ja parin ystävänii kanssa:

Olimme lähteneet pienelle maastovaellukselle hevosinemme ja menneet käyntiä yli puolet matkasta epätasaisen maan takia, mutta sitten kun saavuimme tasaisemmalle hiekkatielle niin hevoseni vain otti ja lähti. Ei suostunut pysähtymään missään vaiheessa ja lopulta mentiin semmoista vauhtia että sain lähes paniikin, kun ei ollut hajuakaan mihin tämä kaakki minua oli kuljettamassa. Pidin vain tiukasti kiinni ja yritin ohjastaa liikkeitä jotenkin mutta niistäkään ei ollut apua koska hevonen ei totellut yhtään mitään.
Tilanne laukesi vasta sitten kun luiskahdin alas satulasta - sen verran kovaa pompotusta oli.

Näitä tilanteita on ollut toki enemmänkin ja nyt vain mietityttää miksi se tekee niin? En ole koskaan joutunut tätä kokemaan yksin ratsastaessani, mutta jos joutuisin niin en tietäisi yhtään mitä tekisin joten sekös tässä pelottaakin eniten jos joskus tilanteeseen joudun! Pyydän anteeksi luultavasti epäselvää tekstiä.

2

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • issikkamaastoilija

      Hei "höh??"

      Heppa voi monesta eri syystä lähteä "lapasesta". Se saattaa säikähtää (etenkin yksin ratsastajan kanssa maastossa ollessaan) tai se saattaa myös huvikseen kokeilla, onko ratsastaja hereillä ja lähteä kiikuttamaan tätä.

      Tuntematta hevostasi sanoisin, että ori ei ole välttämättä kyllä aloittelijan ratsu. Ruunat ovat usein tasaisempia. Mutta tämä nyt on karkea yleistys.

      Suosittelen lämpimästi, että harjoittelet ns. hätäjarrutuksen hevosella: toinen ohja molempiin käsiin, toinen vapaaksi ja käännät molemmin käsin hevosen pään ja kaulan itseesi päin niin, että sen on pakko alkaa hiljentää ja pysähtyä. Itse olen tositilanteessa näin joutunut tekemään ja issikka pysähtyi täydestä kotiinpäin menevästä kiikutuslaukasta hyvin.

      Turvallisia ratsastusretkiä sinulle!

    • Juuli--

      Onko se aina se samainen pätkä jolla lähtee menemään? Meinaan jos kyseinen hevonen on aina tottunut menemään juuri sen pätkän vaikkapa laukkaa niin voi ihan tottumuksesta tehdä niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      57
      2543
    2. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      49
      2315
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      2302
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2223
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      51
      2072
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      137
      2027
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      398
      1765
    8. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      108
      1706
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      22
      1589
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1524
    Aihe