Olen iloinen, koska pääsin eroon materialitisesta dialektiikasta ja siiryin idealismiin. Kokemukseni materialismissa olivat tosi rankat. Mutta nyt siis todellisuuskäsitykseni on se, että fyysistä maailmaa ei ole olemassakaan, vaan on vain mielen tapahtumia. Buddha puhui juuri tästä asiasta.
Hylkäsin materialistisen dialektiikan
4
114
Vastaukset
- nuhainen kampela
Varsinkaan pienessä, virosta ostetussa omenasiideri pöllyssä en valitettavasti voi ottaa kantaa noin kompleksiseen asiavyyhteen.
Onhan elämä aivan huikee ja mieletön juttu. Sattumien summa että maapalloksi kutsutulla taivaankappaleella yleensä on elämää.- Rudolph......
Aivan! Jos ei tällä planeetalla olisi elonkehää, niin missä me sitten nyt oltaisiin? Jossain Siriuksen takana, Linnunradan kurjimmassa loukossa?
- m.kampela
Rudolph...... kirjoitti:
Aivan! Jos ei tällä planeetalla olisi elonkehää, niin missä me sitten nyt oltaisiin? Jossain Siriuksen takana, Linnunradan kurjimmassa loukossa?
Siriustähden mahdollisen elämänvyöhykkeen täytyy sijaita kaukana emotähdestä kun sen lämpötIlaksi katsotaan huikeat 11.000 C.
Kysymys mahdollisten sivilisaatioista pelkästään Linnunradalla kiinnostaa tähtitieteilijöitä ja harrastajia kaikkialla maapallolla.
Lähiaikoina esitetty tv-ohjelma otaksui, ettei telluksellamme olisi ns. älyllistä elämää, ellei iso taivaankappale olisi osunut maahan.
Tämä olisi tapahtunut silloin kun maapallolla ei voinut olla ilmakehää, vettä ei mitään elämää edes mikroskooppikokoisena.
- marxisti
haista paska
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265676
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984866Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404824Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952449- 1312370
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv22017- 1131942
- 2561627
- 3831387
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243