Kun koneellani (Windows XP, Service Pack 3) painaa windowsin käynnissäollessa Ctrl-Alt-Del, niin (tarvittaessa käynnistyy ja) aktivoituu välittömästi Windows Tehtävienhallinta.
Mitään muita ikkunoita ei tässä yhteydessä piiloteta (mitä nyt tietysti joku ikkuna saattaa jäädä piiloon avautuvan/esilletulevan tehtävänhallintaikkunan taakse).
Onko koneellani joku haittaohjelma joka tuon aiheuttaa ?
Eikö Ctrl-Alt-Del kuuluisi piilottaa kaikki ikkunat ja työpöytä, sekä tuoda esiin toimintoruudun, josta voi valita muutamista vaihtoehdoista, joista toki 1 on tuo tehtävänhallinta.
Microsoft Security Essentials ei ainakaan löydä koneelta mitään haittaohjelmaa.
Kokeilin ajaa komentoriviltä SFC (system file checker) ja laitoin asemaan Windows XP asennus-CD:n SFC:n sitä pyytäessä.
Aikansa kone jotain tarkisteli: näytöllä pieni tarkistusikkuna mutta tuo tarkistusikkuna katosi itsestään jossain vaiheessa, ja sen jälkeen myös CD-aseman lukeminen lopetettiin sekä CPU -käyttö palautui hyvin matalalle tasolle (se oli tarkistuksen aikan korkea).
Eikö ole outoa, ettei ikkuna jää näytölle esim viestillä "tarkistus suoritettu", ja OK -nappi jota painamalla ko. ikkuna katoaa ja tarkistusohjelma päättyy - tämän luulisi olevan se normaali tapa hoitaa asioita.
Onko koneella siis jokin haittaohjelma, miten asian voi selvittää ja jos haittaohjelma löytyy, miten se poistetaan ?
Ctrl-Alt-Del -> Windows Tehtävienhallinta ... Haittaohjelma ???
CtrlAltDel_Outoa_XP
1
248
Vastaukset
Kyseinen toiminto on ihan normaali. Windows Xp toi komento tuo esille pelkästään tehtävähallinta ikkunan. ( Windows 7 käyttiksessä se toimii taas erillailla).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25215220Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510146Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826537Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251726IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451690