Ajatelkaa.

Sitä tosiasiaa, että samaan aikaan kun iso osa Suomalaisista elää köyhyydessä niin herrat vetää optioita ja muita miljoonabonuksia. Kaiken tämän lisäksi veronmaksajien rahoja pistetään etelänmaihin MILJARDEITTAIN. Kohta leikataan toimeentulotukea ja työttömyysturvaa, että saadaan maahanmuuttajille hienommat asunnot ja voidaan lähettää taas kerran rahaa ulkomaille ja ulkomaalaisille jotka eivät ole välttämättä Suomesta edes kuulleetkaan koskaan.

Todella hienoa. Tämän takia en otakaan kantaa politiikkaan, aivan naurettavaa silmänlumetta koko touhu, koska ihmiset ymmärtävät tämän!
651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Toisaalta onhan meillä HyvinVointiSuomi! Ja LottoVoitto Syntyä Suomeen!

Äänestä
  • Nooh, kuulut siihen porukkaan joka ei ymmärrä edes politiikasta taikka edes äänestäisit missään vaaleissa...

    Äänestä

se lohduttaa onneks paljo! :-)

Äänestä

Pikkusen järjen sanoja tohon mouhotukseen: Suomessa suhteellinen köyhyys ei kaiketi kuitenkaan ole lisääntynyt merkittävästi viimeisten vuosien aikana, vaan fakta on se, että suuri - ei ehkä valtaosa, mutta lukumäärällisesti merkittävin kansanosa, suomalaisista voi ihan hyvin, mutta se mikä ehkä on tilastointitapojen seurauksena muuttunut, on erilaisten erityisryhmien tilastoimisen lisääntyminen. En ole perehtynyt siihen, että miten esim. työttömiä tänä päivänä tilastoidaan, mutta mm. sillä on merkitystä, että millä aikavälillä työttöminä olleita tulkitaan vähäosaisiksi ja se vaikuttaa tapoihin, millä tavalla esimerkiksi julkisuudessa esitetään, eittämättä.

Kaikkein vähiten pidän tosta jorinasta, missä mouhataan maahanmuuttajien "saavan" hienot asunnot ja pälä pälä tollasta oidipaalitasoisten kateellista ininää. Tony Halmekaan ei liennyt suuri filosofi, jos oli edes peruskoulun käynyt, mutta tosta tulee mieleen hänen retoriikkansa. Tiedätkö, että valtaosa ihmisistä ei koskaan mieti sekuntiakaan, että millaiset asunnot maahanmuuttajat saavat,eikä se kaivele elämäänsä edes joltisenkin tyytyväisten - olivat hyväosaisia tai vähemmän - napaa yhtään millään tavalla, vaikka maahanmuuttajat asuisivat kullalla vuoratuissa hehtaarikartanoissa? Merkitystä taviksille on vain sillä, että kuinka paljon on veronmaksajia maassa.

Minusta on ihan outoa ajattelua, että jos pitäisi ajatella, että mitä minä menetän, jos jollakulla muulla on jotakin, vaikka kiva kämppä tai mitä vain. Itse asun halvassa vuokramurjussa, mutten koen olevani yhtään sen alempi ihminen, kuin ovat minua varakkaammatkaan, enkä etenkään kuvittele, että valtion pitäisi antaa minulle käteen kiva asunto tai häätää ne maasta, jotka muka veisivät minun sosiaalietuuksiani. Toimeentulotuista taas ei voi enää edes vähentää, koska eihän sitä saa kaikki edes aidosti tarvitsevatkaan tänä päivänä, joten turha varmaan yhdenkään on nojailla toimeentulotuen varaan, vaan suosittelisin rehellisesti vain työssä käyntiä jokaiselle, jota oman elintasonsa parantaminen kiinnostaa. Niin sitä kaikki tekee, ja erityisesti ne joilla elämässään jotakin omaisuuttakin on karttunut, köyhistä rikkaisiin.

Muuten: ei Suomi ole "antanut" ulkomaille yhtään mitään erityistä. Ei Suomi ole niin varakas. Ainoa missä ehkä ovat sössineet, on se, että ovat päästäneet ylikansalliset härskit mm. terveysalan firmat, maahan kiertämään veroja ja siitä touhusta ei ole hyötynyt yksikään suomen kansalainen. Maahanmuuttajat taas tuntuvat tekevän jopa enemmänkin töitä, kuin monet kantasuomalaiset - enemmän sitä on usein laiskoja katuihin räkiviä nuoria kantasuomalaisia miehiä toimettomina päivisin katukuvassa, kuin mitään maahanmuuttajia. Ja vaikka arvostan suurelti kotiäitejäkin ( jotka jos siis vaikka halajavat työelämäänkin ja jotka esim. opiskelevat, eivätkä elämäänsä omista kodeissa olemiseen tuilla) , niin valitettavasti verokertymää eivät kerrytä myöskään monetkaan sellaiset kantasuomalaiset useinkaan, jotka pyöräyttelevät letkan lapsia ja sitten elelevät perheellisten lapsietuustuilla sellaisen kymmenisen vuotta, mennäkseen sen jälkeen kouluttautumattomina ja hoomoilasina työvoimatoimistoon täyttelemään lappuja, että millons alkaisi työttömyysrahaa tippua... Inhoan kaikenlaista vastakkainasettelua, mutta toi maahanmuuttajien leimaaminen saa mut aina provosoitumaan. Kun en vaan ymmärrä, että mitren kukaan jaksaa edes miettiä mitään maahanmuuttajia. Luulen, että monilla köyhilläkin on ihan sen verran tekemistä ihan vain oman arjen hallintansa ja selviytymisensä kanssa, että ei siinä jaksa tai edes halua miettiä, että mitä tukia naapurin abdullah saa... Ja hyväosaisia sellaisten miettiminen taas ei kiinnosta varmaan muuten vain.

Ei tollasia juttuja voi käsittää, paitsi jos sä asuisit jossakin ihmeen ghetossa, ja Suomessa ei kai vielä (onneksi) ole sellaisia.

Äänestä

Kuka haluaa samaistua sinun kateellisiin horinoihisi, ajatusmaailmaasi ja asenteisiisi?

Ei kukaan järkevä, itsensä ja perheensä elättävä ihminen.

Äänestä

pelle vaikka niihin tony halmeen näköisiin uroksiin kun niistä niin pidät. Oletko sellainen muodikas " erilainen homo " ? lol....:-) vaikutat ihan siltä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietiskelijä. kirjoitti:

Sitä tosiasiaa, että samaan aikaan kun iso osa Suomalaisista elää köyhyydessä niin herrat vetää optioita ja muita miljoonabonuksia. Kaiken tämän lisäksi veronmaksajien rahoja pistetään etelänmaihin MILJARDEITTAIN. Kohta leikataan toimeentulotukea ja työttömyysturvaa, että saadaan maahanmuuttajille hienommat asunnot ja voidaan lähettää taas kerran rahaa ulkomaille ja ulkomaalaisille jotka eivät ole välttämättä Suomesta edes kuulleetkaan koskaan.

Todella hienoa. Tämän takia en otakaan kantaa politiikkaan, aivan naurettavaa silmänlumetta koko touhu, koska ihmiset ymmärtävät tämän!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu