Varmaan monikin saanut Soneralta tarjouksen 10M:n valokuitukaapelista.
Kyseessä olisi 24 kk:n sopimus, josta eka vuosi vain 9,90 e/kk ja sen jälkeen 19,90 e/kk toinen vuosi tähän kaupan päälle tulee modeemi ilmaiseksi.
Asun Helsingin keskustassa. - Onko tämä ao. valokuitukaapelitarjous nyt ok, että se toimii ja olisi verrattavissa nyt käyttämääni DNA/Welhon 10M kiinteään laajakaistaan, joka rullaa ok. ?
Jos mielipiteitä ja muita, joille tarjous tullut, niin kertokaa please.
Valokuitukaapelitarjous NYT, otanko?!
9
352
Vastaukset
- PPAP2
eli eka vuosi puoleen hintaan? onhan se säästöä tietenkin, mutta onko olennainen säästö.... mene ja tiedä. itse maksaisin mieluummin listahintaa, enkä olisi sidottu määräaikaisuuteen.
- PPAP2
omiin kokemuksiini pohjautuen tarkennan:
welho on aikalailla tasalaatuinen yhteys. mulla oli joskus viikonloppuisin ongelmia kun vauhti hiipui käytännössä olemattomiin (yhteys asuntokohtainen, ei siis yhteinen). ei selvinny miksi niin tapahtui. yhteys oli 40/8 Mb/s
sonera tuli kuvioon kun DNA sopimus yhtiön kanssa päättyi ja solmittiin uusi sopimus TS kanssa.
soneran valokuitu on kanssa hyvin tasalaatuinen. vaikka olen huomannut senkin aina välillä notkuvan, tosin hyvin tilapäisesti. yhteys on 100/10 Mb/s
summa summarun: ehkäpä toimiva systeemi kannattaisi pitää? =)
- kaapeli solmuun
No luuleksä että ne vetää sulle uuden valokuitukaapelin sinne kämppääs?
Samaa piuhaa myöten se "valokuitukaapeli-liittymäkin" tulee. Vai mitä tarkoitat että nyt käytössäsi on kiinteä laajakaista ja Sonera tarjoaa sitten jotain "ei kiinteää" niinkö?
Jos sulla on adsl-liittymä niin älä vaihda kaapeliin tai ei ainakaan langattomaan laajakaistaan. Siis silloin kun kyseessä on sama nopeusluokka ja hinta.- Huuhaavalokuitu?
Miten nämä Soneran valokaapelit sitten oikein toteutetaan ellei kuidulla? Minulla on valokuituliittymä (ei Soneran) ja siinä kuitu tulee tuvan nurkasta sisään päätelaitteelle.
- e2Mf^zQs
Tuolla toteutustavalla kaikki ADSL liittymät ovat kuituliittymä. Tuleehan kuitu langan toiseen päähän eli puhelinkeskukseen.
- klö-
Mullekkin tuli ja olen asiaa harkinnut kun oon muutaman vuoden dna: 2/512 hintaan 24,95. Mietin vain tarviiko toi yhteys uuden modeemin, kun olen just ostanut uuden laatikon koska edellinen jostain syystä hajosi. Enemmän hinnan perässä olisin tässä asiassa mutta olisihan se kiva kun nykyään netti täynnä hd videoo ja ei tarttis aina pausettaa ja odottaa lataamista.
- VDSL
riippuu siitä , asutko talossa jossa on ns ethernet, eli kaapeli kiini seinään ja sillä sipuli vai tulisko se vaikka VDSL2 muodossa puhelintöpselistä. jos töpselistä, niin uus modeemi pitää olla joo.
- kokemus4
Itsellä speedtest antaa 10mt Soneran yhteydellä: ping 17ms,11,13mt ja lähetys 2,2mt.
(Tosin paikkakunta on Turku)
itse olen vanha asiakas joten en tuota tarjousta saa joten maksan tuon 19,90/kk.
Uusi asiakkuus vaatisi 3kk ilman Soneran asiakkuutta.
Ilman muuta ottaisin tuon tarjouksen. - otavaan....
Joo, kyllä tuon voi ottaa, paljon halvemmalla ei sitä mistään saa lähimmän 2 vuoden aikana, joten ei haittaa tuo määräaikaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1578362KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4427469Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743844Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521513551Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123009Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512607- 1262026
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530