Olen juuri valmistumassa oleva AMK-rakennusinsinööri. Työpaikka on valmiina perheyrityksessä jossa olen myös ollut opiskeluaikoina töissä.
Haluaisin jossain elämäni vaiheessa lähteä esim Afrikkaan tekemään avustustyötä ja nyt kun koulu loppuu niin siihen tarjoutuu loistava tilaisuus. Olen täysin amatööri näissä asiossa eli mistä minunlaiseni ihmisen kannattaisi lähteä hakemaan paikkaa?
En tarvitse palkkaa mutta en myöskään halua paikkaa jossa joudun itse maksamaan jostain leiristä.
insinööri + kehitysapu
4
212
Vastaukset
- Wallinin Jaska
saattaisi sopia sinulle, mene sen huussi-annan kanssa rakentamaan paskahuusseja, mutta pidä varasi etteivät ne nussi myös sinua..
- Vienti-inssieläkel.
Enpä osaa tarkalleen neuvoa, mutta on useita kansalaisjärjestöjä (Kirkon ulkomaanapu ym), jotka puuhaavat kehityshankkeita kukin tyylillään ja kiinnostuksensa mukaan. Valtion kehitysapurahoista (KYO) saavat hankkeisiinsa raha-avustusta ja muun rahoituksen keräyksistä ja sponsoreiltaan.
Kirjastoissa on noita kehitysapulehtiä, sieltä voisi löytyä vinkkejä menossa olevista hankkeista.
Eikä välttämättä tarvitse rajautua kotimaisiin järjestöihin, on niitä muissakin Euroopan maissa, esim. ruotsalaisissa projekteissa on suomalaisia ollut mukana. Saisit vielä hieman eksoottisempaa elämän kokemusta.
Itse olen Afrikkaa kierrellyt kaupallisissa asioissa ja sain myönteisiä kokemuksia noiden aatteellisten järjestöjen tekemisistä. Sorry kun joudun masentamaan sinua, mutta olen itse ollut vuosia siellä, kokeneenä alani ammattlaisena, ja saanpas sanoa, ettei siellä tarvitaa kokemattomia ja ammattitaitoa vailla olevien ihmisiä jatkamaan samoja ongelmia kokevien afrikkalaisten jonoja. Valkoisen työteho kun troopisessa oloissa on muuten vain 30% siitä, mitä kotimaassa ja monenkymmenenkertaisesti kalliimpi. Pelkäällä insinöörikoulutuksella siellä ei tee yhtään mitään, olet rasitteena niille jotka joutuvat vakaavan työnsä oheella vielä taluttamaan sinua.
Ketkä siis avustaisit taidollasi? Sinne ei kannattaa mene leikkimielissä tai verottoman auton hankkimiseksi, kuten monilla "keshitysaputyöntekijöillä" on ollut päämotiivi.
Parhaimmat kehitysapuihmiset olivat ne, jotka olivat esimerkkiksi saaneet pitkän erikoiskoulutuksen troopisen maaviljelyksen alalta ja pystyivät kehittämään paikan päällä viljeliöiden menetelmät ja veden oikean käyttön. Tekninen kehitysapu on suuremmilta osalta epäonnistunut kun perusammattitaito puuttuu valtaosalta afrikkalaisilta ja jos saavat sen, siirtyvät jo "parempiin tehtäviin" eivät jää koneita hoitamaan.
Sellaisa välähdyksiä todellisuudesta.- 10+7
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Tarkoitus olisi lähteä ja katsotaan miten homma pelittää.
Autoja ei ole tarkoitus hankkia, ihan mielenkiinnosta olen(toivottavasti) lähdössä.
Keväällä tiedän enemmän, mutta ainakin tällä hetkellä näyttää että jonkun näköinen paikka löytyy, osaltaan koulunkin avustuksella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3978553Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1702891- 131232
- 761008
- 64928
- 25916
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61913- 55893
- 64852
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72822