kerrottiin notta seinäjoelle tulee noin 30 kiintiöpakolaista kongosta-onkohan tossa mitään järkeä alkaa elättämään taas uutta laumaa melkeen alkuasukkaita täällä-mihinkähän tää suomen touhu vielä meneekään
eilises ilkas
12334514233
19357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kuka jättäisi tilaisuuden käyttämättä.....
Ei varmaan kukaan.
Otetaan heidät vastaan- kaupunki on luavnnut pitää heistä
huolen....
Terve tuloa vaan. Toivottavasti vähintään 50% heistä on naisia, mieluiten enemmistö.
Mistä muuten tuo johtuu, että harvemmin tulee nähtyä pakolaisnaisia? Kaupungilla liikkuessa ei tule kuin miehiä yleensä vastaan.
Kongolaiset sopii Seinäjoelle oikein hyvin. Onhan se sellainen kunnallispoliittinen viidakko, joka on onnistunut luomaan Kongoakin karmeamman ympäristön ihmisten asuttamiselle.
Jaa, onko jollakin yrittäjällä vuokrakämppiä tyhjänä? Kaipaako joku parasiitti-bisnesenkeli hyvähintaista mamu-bisnestä, jonka veronmaksajat kustantaa?
Rukoilen teitä Seinäjoen päättäjät, ettei täällä tehdä samaa virhettä, mitä on tuolla 80 kilometrin päässä tehty. Pysykää päättäjät lujana.
Vaasassa sosiaalitoimen maksuista 24% menee ulkomaalaistaustaisille ihmisille, vaikka heitä on Vaasassa "vain" 4,6% kaupungin väestöstä. Jos keskustassa tapahtuu pahoinpitely tai muuta merkittävää häiriökäyttäytymistä, niin melkoisella todennäköisyydellä tekijä on tuosta 4,6% suuruisesta väestönosasta.
Suomeen on turha tuoda ihmisiä, joista merkittävä osa ei länsimaiseen elämänmenoon sopeudu. Se ei paljoa lohduta, jos jotkut sopeutuu.
No jooo, puolesta tai vastaan. Hyvä vaan että saavat nuo kaupungin (sevas) vuokra-asunnot käyttöön, jokka ei kelpaa kellekkään muille. En todellakaan tarkoita, että muuttajia pitäisi huonoihin asuntoihin majoittaa, mutta tuntuu, että ei muille kelpaa, niin pienen pintaremontin jälkeen varmasti asuttavassa kunnossa ja uskon, että muuttajilla ei ole niin paljoo niitä ennakkokäsityksiä esim. Kasperin "kauheudesta", mitä joillain tuntuu olevan. Samoin näyttäis olevan vaikkapa Kuusikujalla isoo asunto vähän suuremmallekkin suvulle jo olleen pitkään tyhjillään.
Tuota, eikö niille verorahoille ole oikeastikkaan parempaa käyttöä kuin täyttää tyhjiä vuokra-asuntoja Afrikasta asti tuoduilla pakolaisilla? Miksi maksaa enää veroja, kun ne menee kaikkialle muualle kuin meidän suomalaisten asioiden hoitamiseen?
Kun niillä "pakolaisilla" on varaa maksaa salakuljettajille 20 000e/nuppi tänne pääsystään niin miksi niille pitää antaa ILMAISEKSI kaikki ja vielä 5 tonnia kuussa
baarirahaa?
Kerrohan parahin ihmeisäänn millaista salakuljetusta on kun asiasta kerrotaan jopa paikallisissa lehdissä?
Eivät ne kovin salaa ole tulossa vai onko niin että koko salakuljetus juttu on sun omassa päässäsi?
Seinäjokelaiset ovat viisaita, mukavia,leppoisia ja aina valmiita auttamaan ihmisiä hädässä .
He ovat tunnettuja siitä, että ottavat selvää asioista ja keskustelevat tasokkaasti.
Salakuljettajat hoitavat kuljetuksen Suomen rajalle. Ensin esim. Afrikasta veneellä Välimeren yli vaikkapa Italiaan, sieltä rekan sisällä lautalla Suomeen ja kun ovat Suomessa ilmoittautuvat turvapaikanhakijoiksi. Yksi reitti kulkee Venäjän halki Suomen itärajalle. Lysti maksaa sellaisen 20 000 euron luokkaa eli rahaa on.
Samalla se on hyvä sijoitus kun yksinhuoltajaäiti jolla muutama lapsi saa PUHTAANA KÄTEEN 4500e kuussa plus kulut ja asunto kustannetaan.
Voiko kovempaa kohtaloa olla kun joutua pakolaiseksi, jättämään oman maan ja kielen ja suvun.
Ja kaikenlisäksi vielä sjoen vihamielisten junttien keskelle että asukaas nu täällä elämänne, perustakaa perheet ja kasvattakaa lapsenne ja älkää olko moksiskaan vaikka pöyrööt aukois naamaa minkä kerkiää. Vaikka maksettais miljoona euroo en vaihtaisi noin kovaan osaan kuin pakolaisen omaa kohtaloani. Tuskin kongolaisetkaan, mutta kun oli pakko.
Seinäjokelaisten on nyt kiireesti tultava synnintuntoon ja ryhdyttävä muutamaan ympäristöään ja elintapojaan niin että afrikkalaiset mahdollisimman hyvin tuntevat olevansa kotonaan. Olisi aivan kohtuutonta vaatia että tulokkaat sopeutuisivat elämään maassa maan tavalla.
Suomenkieli on tosi vaikea kieli, sitten joku pohjammaan murre , jota ei edes kaikki suomalaisetkaan ymmärrä. Onnea vaan pakolaisille että pärjäävät tuolla sivistyksen siperiassa.
Porukka niin kipeen nuukaa siellä että samasta suodatinpussistaki on nähny yhessä kahvilaruokalassa parit sumpit keitettävän. Nää kitupiikit ei auttais ees sodan jaloista ihmisiä, ellei olisi ihan pakko kun on noi kiintiöt.
Onneksi porukka alkaa viiastua siellä nuoresta polvesta eteenpäin, alkaa olla ihmisiä jotka on matkustanu muuallakin kuin hyyskän ja äireen keittiön väliä.
Eikö Suomen ja Kongon välillä ole mitään turvallista maata joka voisi ottaa pakolaiset vastaan?
on. Lapua.
toivottavasti kongolaisten uuden asuinalueen vanhat viinakonkarit jättävät pakolaiset rauhaan. Ja joku kutoo villasukkai näille pohjoisen uusille asukkaille.
EI TARTTE TULLA! Mikä helekutin tarve meirän on yrittää pelastaa koko maailima
Moon samaa miältä ei tartte tulla , pannahan ensiksi omat asiat kuntohon!
PS eikö Kauhajoki voisi vuarostansa ottaa näitä pakolaasia hoteihinsa nottei meriän kaupunkilaasten tartte kaikkia elättää :) kun tekin täälä käyttä töis