Ero ykkösenä olevan kokoomuksen ja toisena tulevan Sdp:n välillä on kasvanut
http://www.iltasanomat.fi/kuntavaalit/art-1288501516338.html
http://www.iltasanomat.fi/kuntavaalit/art-1288501516338.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Virhemarginaali oli lähes 3 %-yksikköä"
-----> ainut nousija oli siis PS, muiden puolueiden kannatusvaihtelu sopii
virhemarginaalin sisään.
Hyvänen aika, osaatko kenties miettiä jotain
Iltalehti :
kannatustutkimus elo--> syyskuu kok - 0,3 %
sdp - 1,2 %
kepu + 0,9 %
ps - 0,2 %
Kokoomus saa äänestäjiltä tukea muita enemmän
Tarkoitat että: "Kokoomus saa gallupeissa tukea muita enemmän"
No monissa viime vaaleissa kokoomus on ollut suurin.
kataisen aikana kokoomus on noussut suurimmaksi puolueeksi.
Turha on kokoomuslaisten hehkuttaa tuolla suurimmalla puolueen tittelillään. Virhemarginaali pitäisi ottaa huomioon ja eihän tuo kokoomuksen hallitusvaltakaan näytä tavoittavan kaikkia suomalaisia. Miten jouduttiin käymään valtava taistelu, että saatiin aikaiseksi tämä vanhusten hoivapalvelulaki? Kokoomus yritti torpata koko ajan ja saikin sanansa tähän hekilölukumitoitukseen vanhuksien hoitajatarpeesta. Vähän tuli sellainen käsitys, että ei oikein tuo kokoomus ole vanhuksiemme asialla. Jos olisi oikeasti, niin tuollaista torppaamista ei olisi nähty.
Nousun merkit kirjoitti "Ero ykkösenä olevan kokoomuksen ja toisena tulevan Sdp:n välillä on kasvanut."
Mutta kun otamme huomioon tutkimuksne virhemarginaalin, niin Kokoomuksen suurimman puolueen asema kunnallisvaaleissa ei ole täysin varmalla pohjalla. Otaksun kuitenkin, että me kokoomuslaiset saamme hieman demareita enemmän väkeä aktiiviseen vaalityöhön ja sillä turvaamme ykkäspaikan näissäkin vaaleissa. Mutta koska vuoden 2008 vaaleissa Kokoomus sai historiansa parhaan kunnallisvaalituloksen (23.5%), niin tuskinpa pystymme sitä heti parantamaan..
Jostalin luin, että ennusteiden korjauskertoimissa on korjattu alakanttiin kokoomukselle, joten toiveita ennusteita paremmasta tulossa on olemassa.
Minä luin myös jostain , että oli tehty juuri päinvastoin, korjauskertoimia on korjattu
yläkanttiin kokoomuksen kohdalla, joten edellinen väittämä ei pidä paikkaansa.