Kirkkonummen Sanomat puolueeton? :)

ootteko kuulleet/lukeneet että Kirkkonummen sanomat ois julkistanu tekstejä jotka ei vastaakaan oikeiston tahtoa ja tukis niitten päätöksuä?
Ai ette?
En minäkään!
19269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Onko koko Kirkkonummen Sanomat vielä olemassa? Ainakaan tänne Överbyylle ei sitä lehteä enään pitkään aikaan ole tullut! Tais tulla viimeksi joskus keväällä?

Äänestä
  • Ota yhteys jakeluun! Jos asioi kunnan ruokakaupoissa, kirjastoissa yms, niihinkin valtaosaan jaetaan myös lehteä mukaanotettavaksi. Eli ei muuta kuin simmut auki seuraavalla kauppareissulla ;)))

    Äänestä

  • "Kakkospesänkuja 2B" kirjoitti:

    Ota yhteys jakeluun! Jos asioi kunnan ruokakaupoissa, kirjastoissa yms, niihinkin valtaosaan jaetaan myös lehteä mukaanotettavaksi. Eli ei muuta kuin simmut auki seuraavalla kauppareissulla ;)))

    Eikös Knummen sanomien mainoslause joskus ollut " ei sinne tänne, vaan joka kotiin" vai muistanko väärin?

    Äänestä

  • Joppe joutomies kirjoitti:

    Eikös Knummen sanomien mainoslause joskus ollut " ei sinne tänne, vaan joka kotiin" vai muistanko väärin?

    Kysymys kai oli siitä minkälaisia juttuja Kirkkonummen Sanomat julkaisee. Oikeistolaista etc. Logistiikka ei nyt ollut päällimmäisenä tässä asiassa.

    Äänestä

  • olikonäin kirjoitti:

    Kysymys kai oli siitä minkälaisia juttuja Kirkkonummen Sanomat julkaisee. Oikeistolaista etc. Logistiikka ei nyt ollut päällimmäisenä tässä asiassa.

    Kirkkonummen Sanomat on yksityinen perheyritys (Salo). Firman tulot koostuvat pääasiallisesti kirkkonummelaisten yritysten ilmoitustuloista.
    Ilmaisjakelulehti joka on "monopolillaan" hankinnut kohtuuttoman kunnallispoliittisen vaikutusvallan tässä kunnassa.

    Äänestä

  • Joppe joutomies kirjoitti:

    Eikös Knummen sanomien mainoslause joskus ollut " ei sinne tänne, vaan joka kotiin" vai muistanko väärin?

    Ei se niin mennyt Joppe, vaan se menee näin " ei sinne tänne, vaan Joppe Joutomies joka kotiin" eli muistit väärin.

    Äänestä

  • post`laatikko kirjoitti:

    Ei se niin mennyt Joppe, vaan se menee näin " ei sinne tänne, vaan Joppe Joutomies joka kotiin" eli muistit väärin.

    "Ei se niin mennyt Joppe, vaan se menee näin " ei sinne tänne, vaan Joppe Joutomies joka kotiin" eli muistit väärin."

    -luuletko olevasi hauska?

    Äänestä

  • Joppe joutomies kirjoitti:

    "Ei se niin mennyt Joppe, vaan se menee näin " ei sinne tänne, vaan Joppe Joutomies joka kotiin" eli muistit väärin."

    -luuletko olevasi hauska?

    uKaukana hauskasta Joppe. Kovasti synkkää. Ei ollenkaan naurata.
    Tuttuluuruu ja kauniita unia Joppe.

    Äänestä

Sukupolvenvaihdoksen jälkeen aviisissa ei ole kertaakaan puitu esim. rakennus- ja ympäristölautakunnan pöyristyttäviä hyväveli-päätöksiä. Aiemmin törkeimmistä Hegelbergin ja Öfverstömin tapauksista sentään kirjoitettiin jotakin diplomaattista mutta nyt on selvästi laitettu toimittajille suitset suuhun, joten ainakaan meidän postilaatikkoon ei Mediamafiaa tarvitse enää kantaa.

Äänestä
  • Teillä on siis lappu postiluukulla "ei mainoksia, ei Kirkkonummen Sanomia".

    Äänestä

  • Kenelle Kirkkonummen Sanomissa on muka tehty sukupuolenvaihdosleikkaus??!?! Tietääkseni sellaisia ei ainakaan terveyskeskuksessa tehdä!!! Vähän järkeä nyt näihin valheisiin!!!

    Äänestä

  • KS:N lukia kirjoitti:

    Kenelle Kirkkonummen Sanomissa on muka tehty sukupuolenvaihdosleikkaus??!?! Tietääkseni sellaisia ei ainakaan terveyskeskuksessa tehdä!!! Vähän järkeä nyt näihin valheisiin!!!

    KS:n lukia. Kysymyksessä on sukupolvenvaihdos ei sukupuolenvaihdos.
    Suosittelen silmälasien ostoa. Hyvää illanjatkoa.

    Äänestä

Eihän Kirkkonummen Sanomat voi olla puolueton. Se on yksityinen
kustannusosakeyhtiö.

Äänestä

Eihän se puolueeton ole. Se peesaa Haapaniemeä (kok) , Harista (sdp) ja Kilappaa (vihr) jotka kolmestaan muodostavat kunnanhallituksen vaikuttajakolmikon. Kuulemma saunoavat yhdessä ennen kokouksia. Katsokaa vaan, näistä on juttuja juuri ennen vaaleja. KS:n intressi on noin 100.000 € vuodessa, eli kunnan ilmoituslehtenä pysyminen.

Ja sitten on tämä ruotsinkielinen ikäihminen, joka ottaa joka lehteen ainakin yhden kuvan Vahasalosta, kun on tämän kaveri.

Jos luette sitä, ehkä huomattee että se ilmoittaa noudattavansa Journalistin ohjeita.

Siitä huolimatta viikko sitten komeasti melkein puolensivun jutussa kerrottiin, kuinka toimittaja Liisa Kososen mies on avannut valokuvaamon kotonaan. Upeaa journalismia, kertakaikkiaan. Ei mene mainos ja siäsltö sekaisin ollenkaan. Kun ne ovat yksi ja sama asia.

Ei se lehti ole. Se on ilmoitusalusta.

Äänestä
  • Erinomaisesti sanottu sieltä takarivistä.

    Äänestä

  • veit jalat suustani kirjoitti:

    Erinomaisesti sanottu sieltä takarivistä.

    Sulla on erikoinen ruuminrakenne. Mistä takarivistä?

    Äänestä

  • Juuri näin, eikä lehdellä ole edes keskustelufoorumia, joten nykyään tulee silmäiltyä netistä vain otsikot ja ajankohtaiset asiat verkkonummesta. KS on muinaisjäänne.

    Äänestä

Media saa päättää mitä painaa. Päätoimittajan pöytälaatikossa on paljon virjeitä, mitkä mullistaisi päättäjiä ja moni vaikutusvaltainen joutuisi edesvastuuseen.

Aikanaan, kun Siuntion Kelassa menehtyi teinityttö hypotermiaan, oli poliisien puolustavat kannat esillä, ei yhtään poliisin toimintaa arvostelevaa kommenttia ylittänyt julkaisukynnystä. Olisi tullut monta asiaa esille, mitkä todistaneet poliisien järjestäneen tytön kuoleman.

Äänestä
  • Skrämmy. Voisit avata tietokammariasi vähän enemmän. Mistä moinen tieto sulla? Aika kova väite sulta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


k.apina kirjoitti:

ootteko kuulleet/lukeneet että Kirkkonummen sanomat ois julkistanu tekstejä jotka ei vastaakaan oikeiston tahtoa ja tukis niitten päätöksuä?
Ai ette?
En minäkään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu