Apple vakoilee Wlaniasi
Ubiwan
364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Törkeetä toimintaa, Kuutonenko tollasen toi?
että ei voi kirjautua wlaniin, jos sei ole netissä?
FBI, CIA saa iphone ja ipadin kautta yrityksesi tai yhteisösi wlanverkon salasana!
Tietenkin kansallisen turvallisuuden virastojen tulee olla tietoisia kuka käytää WLANia ja missä. Siksi ne Googlenkin autot niitä WLANeja etsii, että tiedetään sijainnit. NSA ja Echelon toimia, kuten myös nämä kansainväliset statistiikkapalvelut jokaisella nettisivulla, saadaan vielä maksu siitä että seurataan kuka nettisivuja lukee ja kuka niihin kirjoittaa mistä IP:stä ja millä selaimella ja asetuksilla. Yhdessä nämä tiedot yksilöivät jokaisen netinkäyttäjän tarkasti. Selaimen vuotamista tiedoista selviää sen lisukkeet ja versiotiedot, selaimen versiotiedot, käyttöjärjestelmä ja sen versiotiedot, näytön tarkkuus, käytetty kieli ym. ym. jolla voidaan identifioida netinkäyttäjä erittäin tarkasti.
Myös puhelimen tunnisteet paljastavat sinut, sekä kopiokoneiden ja tulostimien:
3T: Tulostaminen ei ole anonyymiä – sinut voidaan jäljittää
http://www.taloussanomat.fi/kulutustavarat/2012/05/12/3t-tulostaminen-ei-ole-anonyymia-sinut-voidaan-jaljittaa/201229276/12
Käytännössä kaikki digitaaliset laitteet ovat valvonnassa.
Tämä on tätä taustalla pyörivää isovelisysteemiä joka hakkaa 1984:n 1:0.
Apple on HAL. Ihan näin tiedoksi sinne podin tai padin tai mitä vitun iImplantteja niitä nykyään onkaan, äärelle... Että onnea vaan irtipääsemiseen, kun kaikki sun stuffis on pian Syntisen Omenan logon yrityksen pilvellä jossain, puff vaan ja sinne meni koko digipersoonasi, jos kulloinenkin monopolimiehiltä fyrkkansa saava sateenkaariguru niin päättää...!
"Tiedostavat hipsterit" on Applen orjuuttamassa toimintaympäristössä syvällä, eivät raukat tajua edes, miten törkeä prisonplanetin rakentaja Iso A on. Voisi mennä soijalatte väärään kurkkuun jos valkenis!