Aloitan auringosta. Miksi ihminen on kehittynyt pystykävelijäksi ?... koska luonnosta saalistamisen/keräämisen (horisontaali) sijaan olemme suuntautumassa (suuntaamassa huomiotamme) kaiken lähteeseen: aurinkoon (vertikaali).
Hengen maailmassa ei ole etäisyyksiä ja olemmekin tiedostamattamme astraalikehossamme yhteydessä tuohon tulipalloon (joka vain vihjaa aineellisille silmillemme ja tuntoaistillemme mikä sen todellinen luonto on) http://en.wikipedia.org/wiki/Hunab_Ku ...Ei olekkaan sattumaa että kaikkialla maapallolla pyhien kuvissa, paistaa pään takana: aurinko.. se ei vain symbolisoi valaistuneisuutta vaan vihjaa (ehkä taiteilijat eivät ole tiedostaneet syvempää merkitystä tehdessään kuvaa) auringon todella olevan jotain joka on päähän yhteydessä (kruunuchakra). Myös mystikoilla on kokemuksia pyhästä tulesta joka puhdistaa sielua ja ruumista rankallakin tavalla (kiirastuli) ennen kuin palaa
"kirkkaasti" (tämä tuli on siis näkymätöntä mutta todellista) puhdistetussa olennossa. Aurinkoa ei ole syyttä palvottu jumalana, se onkin jonkinlainen jumalan silmä/suu josta mittaamaton tietoisuutemme virtaa "alas" materiaan, isästä/äidistä poikaan.. ihmisen päästä muotoutuu valaistumisessa graalin malja auringolle, joka alkaa kantaa alkemistista viisasten kiveä kuin lasta, koska tämä on se syntyminen uudestaan ylhäältä, josta raamattu puhuu. Se mikä tahdotaan piilottaa, on usein aivan näkyvillä. Meidän ei ehkä haluta tietävänkään tätä suhdetta aurinkoon joka on äiti/isämme, koska se vapauttaisi meidät niin monesta asiasta. Paljon verhoutuu symboliikkaan ja allegorioihin esim. Pääkallopaikka on myös pääkallo joka kuoleman symbolina on kaikkialla ja Kristus/aurinko sen keskelle ristiin (vanha aurinkosymboli) naulittuna... keskelle
koska yhdistämällä vasemman ja oikean (vastakohdat) luot ykseyden ja kallossasi syttyy totuuden lamppu/liekki/valo... se on kaita kultainen keskitie aivoista aurinkoon.
Tälläisen heräämisen vastustaja on kylmä psykopaattinen sielunimijä "ihmis" tajunnan osa joka jakaa saman kollektiivisen tajuntamme, mutta on siinä saarekkeena jonka asukkaat pelaa ehkä jopa (osittain tietoisesti) samaa peliä kuihduttaakseen ihmisiä tässä tyhjyydessä, imien voimaa sieluihinsa muista ihmisistä...koska etäisyyksiä ei ole...koska välissä on vain tyhjyys...koska jotkut tekevät mitä tahansa...ilman empatiaa.
Kaikki peilaa kaikkea, kaiken voi nähdä kaikesta, maailma on ikkuna tai lasipöytä, kyseenalaista kaikki.
Pari juttua
1
66
Vastaukset
- valistunut
Ajaton elämä on kaikkialla niin auringosskin kuin maailmankaikkeuden ulkopuolellakin se ei ole koskaan syntynyt
eikä se näinollen voi koskaan myöskään kuolla, ja mekin olemme osa tuota elämää, sillä se on se joka pitää meidät hengissä elämämm ajan.
Ego sielu on sitten aivan eri juttu, koska se on kehityksen kautta materiasta syntyisin sen korkeipana tuotteena.
Ihminen eli henkisesti paratiisitilassa ja kun ego sielu syntyi, niin
se sitoi hänet aikaan ja aineeseen,mikä johti sen takia joutumisen
syyn ja seurauksen lain alaisuuteen myös henkisesti, ja sen seurausta on tämä kaoottinen ihmiskunta koska sen johdosta
tuo paratiisin portti sulkeutui takana ja ego sielu alkoi hallitsemaan ihmismieltä
Tämä kaikki on muinaisuuden tiedosta päivitettyä tieto nykyhetkeen
Valaistuminen on tämän tiedon omakohtaista ymmärtämistä, jolloin vapaudumme tuosta tuhansien vuosien harhasta, ja tuo vapaus on riippumattomuutta kaikista uskonnoista ja dogmeista
Olet kuitenkin oikealla tiellä jatka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522075
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3301274Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.911166- 1491055
- 35928
- 67919
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31859Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59797Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta23796Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46759