Eräs viisas mies kerran tokaisi osuvasti: putoavassa lentokoneessa ei ole ateisteja.
Kertooko tämä luonnonvalinnan ihmiseen asettamasta rukoiluvaistosta vai mistä, sitä saatte ateistit pohtia keskenään.
Päivän aforismi
22
227
Vastaukset
- O'ou
Tämä tokaisija ei ollut sen viisaampi mies kuin se, joka tokaisi:
“There are no atheists in foxholes”
http://www.dbskeptic.com/2008/11/23/a-skeptical-analysis-of-there-are-no-atheists-in-foxholes/ Eräs viisas Amerikkalainen sotamies totesi: Poteroissa ei ole ateisteja.
Noh tämä myytti ei pitänyt paikkaansa.
http://i.qkme.me/35c2gb.jpg- -
Ehkä ei, varsinkaan jos tuo lentokone putoaa pikkuvian vuoksi koska pilotti ei yritäkään lentää sitä, vaan rukoilee jumalilta apua, kuten kävi pari vuotta sitten Italiassa.
"Kertooko tämä luonnonvalinnan ihmiseen asettamasta rukoiluvaistosta vai mistä, sitä saatte ateistit pohtia keskenään. "
Se kertoo siitä, että jotkut uskovat ovat valmiita keksimään kaikenlaisia valheita uskonsa puolustamiseksi.- Syltfabrik
MInusta tuon lauseen keksijä ei ollut järin viisas, jos pitää uskovaisuuden synonyymina kuolemanpelkoa. Mutta hyvä kysymys tämä on. Eli perustuuko usko vain pelolle siitä, mitä kuoleman jälkeen tapahtuu. Minä olen ollut juuri tätä mieltä itsekin usein. Että ihminen tulee usein silkasta pelosta uskoon. Hän pelkää elämää, kuolemaa ja kaikkea. Ja nämä pelot on häneen juurrutettu jo lapsena ja hän kuvittelee että kaikkien maailma koostuu samoista peloista kuin hänellä itselläänkin.
Putoavassa lentokoneessa kuten kaikissa tilanteissa, missä ehtii jotain ajatella ennen elämän päättymistä jotain varmaan tulee hirvittävä eroahdistus ja tuska siitä, että elämä päättyy eikä ehdi sanoa rakkaille hyvästejä. Mutta onko mitään todisteita siitä, että putoavassa lentokoneessa tulee uskoon? Moneltako pudonneen lentokoneen matkustajalta asiaa on tiedusteltu?- _herranpelko
" Että ihminen tulee usein silkasta pelosta uskoon."
Ja tätä pelkoa on varmaan lisännyt se vuosituhantinen uskonnollinen propaganda
jolla hallitsevat piirit ovat kansaa ovelasti pelotelleet.
Vastakarvaan - Stanislaw Jerzy Lec.
"Minun käsitykseni mukaan ei sellaista ateistia olekaan joka ei
kiiruhtaisi apuun jos kuulisi Jumalan sähköttävän SOS:ää."
Näin se kirjoitteli Stanislaw"Kertooko tämä luonnonvalinnan ihmiseen asettamasta rukoiluvaistosta vai mistä"
Se kertoo siitä kuinka vaikea ihmisen on hyväksyä että maailmassa on asioita joita tämä ei voi kontrolloida. Jumalan/jumalten puoleen kääntyminen rukoulun kautta on epätoivoisen ihmisen viimeinen yritys kontrolloida asioita sen sijaan että ihminen alistuisi tilanteen edessä jota ei voi hallita.
Kyseinen "rukoiluvaisto" on lähtöisin siis ihmiselle hyvin luonnollisesta ylimielisyydestä, jumalusko on vain jatke tuolle ihmisen ylimielisyydelle ja pyrkimykselle kyetä kontrolloida kaikkea.- krophosh39
Näitä tilanteita, jossa laiva uppoaa, lentokone putoaa tms. on tutkittu oikein tieteellisesti.
Ensiksi, putoavan lentokoneen matkustajista yli puolet selviää hengissä. Parhaiten selviytyvät ne, jotka aktiivisesti etsivät kaikki keinot pelastua.
Tutkimuksissa on havaittu, että onnettomuustilanteessa yllättävän moni lamaantuu täysin ja on aivan avuton pelastamaan itseään tai auttamaan muita. Ovatko nämä näitä ei-ateisteja? Tassut ristiin ja silmät kiinni.- 29999
"Tutkimuksissa on havaittu, että onnettomuustilanteessa yllättävän moni lamaantuu täysin ja on aivan avuton pelastamaan itseään tai auttamaan muita. Ovatko nämä näitä ei-ateisteja? Tassut ristiin ja silmät kiinni."
Tuskin on eroa ateistien ja uskovien välissä tuollaisessa tilanteessa. Tai ehkä joku uskova ei edes halua pelastua, kun odottaa kuolemaa niin innolla. - Kersantti Ärjylä
Tässä kohtaa pitää taas kirjoittaa tämä vanha, mutta kontekstiin sopiva uskisvitsi:
Harras uskovainen joutui tulvan saartamaksi. Hän kiipesi katolle ja alkoi rukoilla että jumala pelastaisi hänet. Tulivat pelastajat veneellä ja käskivät uskiksen kiivetä veneeseen. Uskis kieltäytyi, ja huusi pelastajille, että jumala kyllä pelastaa hänet uskon avulla. Vesi nousi ja tuli helikopteri. Pelastajat käskivät uskiksen kiivetä kopteriin, mutta tämä kieltäyi väittämällä jumalan kyllä pelastavan kunnon uskiksen. Uskis sitten hukkui, ja oli vihainen ja katkera ja raivosi jumalalle että perkleen jumala, et pelastanut minua vaikka uskoin sinun pelastavan kuolemalta ja rukoilin kuten on käsketty. Jumala vastasi siihen että suotta siinä raivoat, minähän lähetin veneen ja helikopterin.
>
Kertoo tasan tarkkaan siitä, että kuolemanpelko on niin voimakas tunne, ettei sen vallassa oleva ihminen pysty enää ajattelemaan rationaalisesti.- Selitystä kaipaava
Sanotaan nyt vaikka näin argumentin vuoksi että olet täysin oikeassa ja putoavassa lentokoneessa ei ole koskaan ateisteja.
Voisitko kertoa miksi mikään jumala ei ole koskaan suorittanut ihmettä ja estänyt lentokoneonnettomuuden tapahtumista siitäkin huolimatta että omien sanojesi mukaan putoavat lentokoneet ovat täynnä rukoilevia uskovia??Ehkä jumala vähän joutuu priorisoimaan ja katsoo että on parempi parantaa Pohjois-Amerikan raamattuvyöhykkeellä asuvan ja kohtuullisen hyvin toimeen tulevan mummon likinäköisyys, ettei hänen tarvitse enää käyttää silmälaseja.
Ainakin tämän tyylisiä todistuksia tännekin postataan vähän väliä..weccu kirjoitti:
Ehkä jumala vähän joutuu priorisoimaan ja katsoo että on parempi parantaa Pohjois-Amerikan raamattuvyöhykkeellä asuvan ja kohtuullisen hyvin toimeen tulevan mummon likinäköisyys, ettei hänen tarvitse enää käyttää silmälaseja.
Ainakin tämän tyylisiä todistuksia tännekin postataan vähän väliä..Joo. Mummun likinäkö tai papan eripituiset jalat hoidetaan, mutta etteivät liikaa innostuisi siellä raamattuvyöhykkeellä, niin pientä kuivuutta ja muutama hurrikaani välillä niskaan, että muistavat kuka on Kuka.
- jep jep
Tuo ei ole argumentti ateisteja, vaan lentokoneita vastaan...
- keu keu
Miten tämän miehen viisaus oli todennettu?
- suhteellista kaikki
Jos sinusta tuollaisen oivalluksen keksijä on viisas, niin mahtaa olla teillä uskiksilla sitten aika törkeen alhainen älykkyystaso.
- vihtuilija
"Eräs viisas mies kerran tokaisi osuvasti: putoavassa lentokoneessa ei ole ateisteja."
Ja siksi näin tapahtui vain kerran, koska viisas mies huomasi erehtyneensä.... - dbgdbg
Eräs viisas mies tokaisi kerran osuvasti: öböböbööö bllbllblblaa bubbmumb.
Olen ollut putoavassa lentokoneessa ja olen ateisti!
Viisas miehesi oli siis väärässä.
(Ja kone, joku pikku Cessna kai, putosi koska lentäjä teki vähän jäynää matkustajille ja sammutti moottorin tilapäisesti... laittoi sen uudestaan päälle.)- Nasse.
Estoniasta pelastuneiden haastatteluissa korostuu yksi kohta ylitse muiden; ne jotka uskoivat joninlaiseen jumaluuteen, huomasivat hädän hetkellä ettei sellaista ole.
Estonia teki heistä ateisteja.
Edellämainittu on faktaa, toisin kuin avajaajan urv´baanilegenda vajakkien itsepetoksen tueksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4058879Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1723308- 171774
- 771146
- 761068
- 271055
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta641011Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss79985- 55973
- 65930