Pitäähän niiden nyt tulla jotain selittämään, että miksi sairaat ei pääse eläkkeelle. Totuus on, että lääkärit ei edes tiedä kaikista sairauksista tarpeeksi, ja lyövät sen hylkäyspäätöksen tuosta vaan. Kokoajan tulee uutta tietoa maailmalta esim. tuki ja liikuntaelinvaivoista. Suomessa ollaan 5 vuotta jäljessä tukimuksissa ja nyt työnnetään pää pensaaseen. Eräskin pelkuri lähti karkuun, kun oli ensin 20 vuotta tehnyt vääriä päätöksiä. Milloinkas se Varman toimitusjohtaja palaa 3 kk:n sairaauslomalta vai palaako ollenkaan?
http://www.hs.fi/kotimaa/Yhä useampi hakemus työkyvyttömyyseläkkeelle hylätään/a1305601047414
http://www.hs.fi/kotimaa/Yhä useampi hakemus työkyvyttömyyseläkkeelle hylätään/a1305601047414
Vastaukset 10
Vanhimmat
Toisaalta moni näyttäisi yrittävän eläkkeelle pelkällä masennus -diagnoosillakin. Se kyllä on jo liian kevyt peruste. Masennuksesta paranee, kun kuntoutus on kohdallansa, sekä antaa omaa panostakin ajatustensa ja elämänsä uudelleen rukkaamiseen.
Joku paranee , toinen ei - itsemurhiakin on iso määrä.
Valitseppa itekki, jos ei-leimasimen kyljessä on 1000 € ja kyllä-leimasimessa 0€. Ja jos tulee paljon kyllä leimoja , on seuraavassa sitten kengän kuva. Ei se ole helppoa näillä nykyajan mengeleilläkään.
Joo eihän nykyään mene enää edes työmarkkinatukihakemus läpi, tai meneehän se jos on suhteita tai kuuluu "toverimafiaan."
Itse menetin työmarkkinatuen jo kolme vuotta sitten: heti kun Kreikkapaketit ryssittiin läpi.
Mutta tämäkään ei ole vielä mitään: tietäisittepä ne kuviot mitä esim. Suomen valtion erityisrahoituslaitos Finnvera tekee!
Ensimmäinen hakemus hylättiin koska osoitin sen kelalle ja olin jäänyt työttömäksi. Pistin reklamaatin kanssa eläkeyhtiölle suoraan seuraavan hakemuksen. Natsasi tasan kuukauden sisällä. Kelan jätin pois välistä sotkemasta ihmisen asioita. Päätös oli ansaittu.
Mutta minä en hakenutkaan eläkettä tekosairauksilla aivovammaisuuden eli pään eli "masennuksen" eli työhaluttomuuden vuoksi. Vaan pitkän työuran tehneenä fyysisten kulumien vuoksi.
Kyllä totuus on, että fyysisistä töistä on syytä jäädä pois 55-57 ikäisenä. Kroppa ei kestä kauemmin, jos aikoo siitä nauttia vielä eläkkeelläkin. Kun vapauduin työn orjuudesta, vapautui koko keho. Erektiokin palasi niin kovana, että tarvitsee melkein lekaa että saa sen rauhoittumaan. Eukko ihmetteli.
ettei vaan kusi pakottanut?
Sinulla se pakottaa silmin nähden. Olet kaikkien joutoluusereiden malliesimerkki.
Sivistyksesikin on tunkion tasolla. Et tule pärjäämään tässä elämässä.
Päivänä muutamana EU hajoaa, sosiaalituet lakkautetaan. Sen jälkeen olet tosi paljon siinä omassas k u s e s s a, yltä päältä keltaisena kuin kiinalainen.
Juttuhan on propagandaa ja manipulointia!
Vielä 30.8. Taloussanomissa vakuutuslääkäri Kettunen ei tiennyt mistä tuo johtuu, nyt tietää. Laiskat työttömät ovat syyllisiä.
Ilmarisen omassa lehdessäkään( 2/2012) ei tiennyt. Arvaili kyllä, mutta sanoi että ETK(Eläketurvakeskus) tutkii asiaa.
Miksiköhän Kettunen silti kertoo mielipiteitään Hesarissa totuuksina?
Ilmarisen lehdessä Kettusen haastattelussa on kuvaava kysymys:
"Entä miksi on niin tärkeää, että työkyvyttömyyseläkkeitä voidaan vähentää?
Ja Kettunen kertoo meille syyt.
Ilmarinen siis suoraan ilmoittaa, että se pyrkii hylkäämään eläkehakemuksia entistä enemmän!
Työttömiä on hakijoissa entistä enemmän vakuutuslääkäreitten takia. Kun ne hylkäävät hakemuksen, sairas ihminen työnnetään työkkäriin.
ETK:n aikaisemmassa tutkimuksessa sanotaan:
"Työsuhteen päättyminen on osa työkyvyttömyyseläkkeelle siirtymiseen liittyvää prosessia, eikä esimerkiksi vuonna 2008 alkaneesta taantumasta seurannut ilmiö.”
Työkyvyttömyyseläkkeelle siirtyi v.2011 8000 henkilöä vähemmän kuin v.2010.
Siinä lisätodiste hylkäysprosentin kasvun syystä.
Syy on siinä että eläkeyhtiöt ovat päättäneet hylätä enemmän hakemuksia.
Eikö tällekään tyypille mitään töitä löytyis Suomesta?
Osaa lukea ja kirjoittaa? Seisoo omilla jaloillaan!
Vähemmän koulutetuillekin löytyy hommia. Ja työkkärin kautta voi hakeutua vaikka mihin koulutukseen. Työkkäriin vaan tulevaisuuttaan suunnittelemaan.
>>
Aki Parviainen hakee eläkettä korkeimmasta oikeudesta
>>
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/395203/Aki Parviainen hakee elaketta korkeimmasta oikeudesta
Ylipalkkaiset turhakkeet vakuutusyhtiöiden johtoportaasta minimieläkkeelle.