Mitäs kuule olisi jos kalevalasta tehtäisiin uusi raamattu? Siinä on paljon hyviä juttuja, esim, maailmasyntyy sotkasta ja väinämöinen syntyy vanhana. Minä uskon siihen kaikkeen. Narnia on täysin epäuskottava, joten älkää kiitos ehdottako sitä. Kalevala FTW!!!
Kalevalasta uusi Raamattu
14
154
Vastaukset
- Jesekahainen
Oikein loistava idea, itsekin olen tätä samaa miettinyt. Ja Muumithan eivät ole kovinkaan järkevän näköisiä, kun ei niillä ole edes mitään, mistä paskoa. Mutta palatakseni tähän Kalevala-ehdotukseen, niin eikös juuri tuo Narnia olisi huomattavasti uskottavampi, kun siitähän on tehty myös realistinen elokuva?
- Aslak, The Viljami
Olen kuullut aika paljon tuosta aiheesta ja se kuulostaa uskottavalta. Uskottavalta, get it? :D Jossain indomaassa (en nyt satu muistamaan missä) oli oikeasti synnytty vanhana. Taino ainakin vanhan näköisenä. Voisi melkein kuulostaa hassulta tämä idea mutta minä kannatan!
Toinen "myytti" on kun siskoni käveli vaatekaappiin ja pääsi narniaan. En itse ole vielä uskaltanut mennä sinne itse mutta ajattelin huomenna käväistä, kun pääsen mummoni luokse, jossa kyseinen kaappi sijaitsee. Paikkakuntaa en kuitenkaan kerro sillä sinne saattaisi tunkeilla useita ventovieraita sillä kyseinen paikkakunta on melko pieni.
KALEVALASTA TAI NARNIASTA UUSI USKONTO!- Tuhkimo The My Lover
Mutta Narnia on niin epäuskottava! Minusta nämä disney sadutkin ovat uskottavampia. Kuten tuhkimo, siitähän tulisi oikein hauskaa!! Minä uskon Lumikkiinkin, voisiko joku kertoa lumikin numeron?
- Simsala Bim
Tuhkimo The My Lover kirjoitti:
Mutta Narnia on niin epäuskottava! Minusta nämä disney sadutkin ovat uskottavampia. Kuten tuhkimo, siitähän tulisi oikein hauskaa!! Minä uskon Lumikkiinkin, voisiko joku kertoa lumikin numeron?
Gandalf tietää
- Simsala Bim
Aloitin Harry Potterin lukemisen 10 vuotiaana. 13 vuotiaana en edes odottanut kirjettä, vaan matkustin suoraan King's Crossin asemalle lontooseen. Juoksin pylvästä päin, jotta pääsisin laiturille 9 ja kolme neljännestä, mutta törmäsin tiiliseen pylvääseen. Ehkä olen jästi. Toivoisin kuitenkin pääseväni vielä joskus näkemään tylypahkan ja tutustumaan taikamaailmaan. Minulle tuli hieman onneton olo kun Voldemort oli vallassa, mutta onneksi hän on nyt kutistettu ja maailmassa on nyt rauha. Kiitos, Harry, olemme sinulle ikuisessa velassa.
- Pettynyt velho
Tämä on tapahtunut minulle myös! Hieman petyin siitä etten päässytkään tylypahkaan, sillä lentolippu ei ollut mitenkään erityisen halpa ja olin ostanut vain Meno- lipun koska kuvittelin saavani tylypahkasta luudan ja oppimaan lentämään sillä. Kotiinhan sillä olisi päässyt mutta kun en tylypahkaan päässyt niin en päässyt kotiinkaan. Jäin englantiin asumaan noin viikoksi ennenkuin paikallinen poliisi oli lopettanut donitsikahvien syömisen, ja ottanut asian vakavasti ja ilmoittanut minusta vanhemmilleni, jotka lähtivät sitten hakemaan minua.
- Voldermortti
Pettynyt velho kirjoitti:
Tämä on tapahtunut minulle myös! Hieman petyin siitä etten päässytkään tylypahkaan, sillä lentolippu ei ollut mitenkään erityisen halpa ja olin ostanut vain Meno- lipun koska kuvittelin saavani tylypahkasta luudan ja oppimaan lentämään sillä. Kotiinhan sillä olisi päässyt mutta kun en tylypahkaan päässyt niin en päässyt kotiinkaan. Jäin englantiin asumaan noin viikoksi ennenkuin paikallinen poliisi oli lopettanut donitsikahvien syömisen, ja ottanut asian vakavasti ja ilmoittanut minusta vanhemmilleni, jotka lähtivät sitten hakemaan minua.
Komea nenätön mies etsii kesäksi seuraa, osaan taikoa ja syntyä padasta.
Pidän myös pojista, etenkin Harry-nimisistä. Taikasauvani on noin 24cm ja taipuisa. Omistan tatuoinnin, jolla voin kutsua sinut luokseni. Soittele!
- metsä it's my home
Itse pidän myös Harry Potterista, mutta disney sadut kuten Liisa Ihmemaassa on paras! joten kaikki metsään:)
- Aslak, The Viljami
Narniassa on paljon metsiä, joten menkäämme narnian metsiin? Metsät ovat varsin mukavia myös minun mielestäni :)
- metsä it's my home
METSÄÄN SIIS! ASLAK, THE VILJAMI PUHUU ASIAA !
- Väkä Nuori Igorainen
Mutta Narnia on täysin epäuskottava, pysykäämme aiheessa. Kalevala on myös metsäinen paikka, joten menkäämme kalevalan metsään.
- Jesekahainen
Itsehän pääsin Tylypahkaan opiskelemaan ja opin kuin opinkin lentämään luudalla. Enpä ole kuullut vielä kenestäkään kristitystä, joka osaisi lentää, joten ehkä taikuus ja Narnia ovat uskottavampia, kun niillä on oikein näkyviä seurauksia.
- Igorainen
Kalevalassakin on taikuutta!! Älkää poistuko aiheesta:(. Kiitos!
- Aslak, The Viljami
Kalevala ei kuitenkaan ole läheskään niin uskottava kun taikuus ja narnia yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?732761Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282517Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422221Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132036Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111517- 1671383
- 521052
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa281004IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16818Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99801