rinteeseen pensaita

uudisrakentajat

Mitä kannattaisi istuttaa rinteeseen? Isäntä haluaisi kukkivia pensaita ja minä ehkä nurmikkoa vaan ... kun pelkään että emännyys joutuu viettämään aikansa rikkaruohojen kimpussa

Rinne viettää järveen ja mahdolliset pensaat saisivat olla melko matalia että ei näkymä peittyisi. Mahdollisesti voisi ajatella että osa olisi pensaalla ja osa nurmikolla ja ehkä joku kivetys luonnonkivistä jonnekkin.

9

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eedenistä itään

      Onko rinne aurinkoinen? Aurinkoiseen rinteeseen sopii vaikka pensashanhikki.

      • pt.

        Pensashanhikissa sitä rikkaruohojen nyppimistä juuri piisaakin vuodesta toiseen!
        Parempi vaihtoehto mielestäni olisi esim. rinneangervo. Hanhikkia aikaisemmin lehtivänä, ja tiiviimmän kasvutavan omaavana, se ainakin jossain vaiheessa alkaa tukahduttaa itsekin niitä rikkaruohoja.


    • mimulii

      erilaiset angervopensaat on näyttäviä ja erityisen helppohoitoisia, kunhan pari ekaa vuotta malttaa kitkeä ne välit tai sitten kattaa niin ettei rikkaa tule, itse laittaisin erilaisia nagervoja muutaman pessaan ryhmiin suureen istutus alueeseen, sitä on helppo muuttaa ernäköiseksi mielihalujen ja ajan mukaan kun laittaa väleihin jotain korkeaa kukkaa, esim. malva, leimukukat, ritarinkannus, ukonhattu, ym.Koivu ja keiju angervot kestää myös leikkausta, eli voi istuttaa sen mukaan että leikkaamalla sivuja saa tilaa niille kukille jos haluaa... tai antaa sitten kasvaa omineen leikkomatta.Keijuangrvo kukkii jopa toisen kerran kun leikkaa kukinnan jälkeen, minulla on juuri ohi menossa se toinen kukinta.

      • mimulii

        sori kirjoitusvihreet, 2vkon kuluttua kaihileikkaus, sitten toivottavasti parempi selko.


    • uudisrakentajat

      Rinne on aurinkoinen ja se on nyt vielä melko jyrkkä. Kaivinkone tulee vielä uudelleen ja harkitaan tehdäänkö rinnettä loivemmaksi. Leveydeltään se on (oma puoli) 25 metriä. Uintireitti pitäisi ainakin saada loivemmaksi.

      Semmoinen erikoisuus vielä että parista kohtaa rinnettä tihkuu vettä koko ajan, saattaa olla lähteitä tai kenties ovat vanhoja ojan kohtia. Näihin kohtiin ehkä voisi tehdä pienen syvänteen ... kun sitä vettä kuitenkin valuu.

      Angervot vamaan ihan hyvä ratkaisu ja niitä saan jonkin verran ilmaiseksi :-)
      Pensashanhikin alkuja olisi kyllä myös tarjolla, ehkäpä vähän niitäkin.
      Kiitos vinkeistä ja lisääkin saa mieluusti antaa.

      • Kerralla kunnolla

        Ryhmittele matalia angervoita ja hanhikkeja, saat pitemmän kukinnan.

        Vetisiin paikkoihin jotain kosteikkokasveja, esim. kurjenmiekat, nauhukset. Niitä on monen korkuisia ja värisiä, kukkivat komeasti.

        Istuttaessa vedät maanpeitekankaan ja siihen katteen päälle, niin ei tule kitkemistä yli tarpeen. Eloperäiset katteet maatuu ja niihin ajan myötä siementävät rikkaruohot, mutta joku kivimurska pysyy paikallaan eikä hupene.


    • mimulii

      jos saat pensaita 'valmiina' eli jo kasvamassa olleita niin ainakin ne koivu-ja keiju angervot voi lapiolla tai veitsellä huoletta jakaa, samasta saat silloin monta ja jo samana kesänä kasvaa hyvän kokoiseksi.Itse en pidä paju- siperian virpi- pihlaja angervoista sillä ne tekee runsaasti juurivesaa ja leviää sinnekin minne ei halua.Olen nuo hävittänyt.Sekä koivu- että keijuang. on muutama värimuunnos, jotka eroavat päämuodosta myös kasvutapansa puolesta.

    • kukista pitävä

      Haluatteko talveksikin vihreää? Silloin kääpiövuorimänty hyvä. Se kestää kuivuuttakin. Niistä voi tehdä ryhmänkin.
      Jos tulee pengerrystä, sopisi sen reunalle helmipensas. Mahdollisen lammikon lähellä menestyisi keltaisena keskikesällä kukkiva tarha-alpi.
      Perennoista mahtava on syysleimu, kukkii pari kuukautta. Niistä saa pensasmaisen muutamalla taimella.

    • mimulii

      vuorimännyt tosi työläitä, on katkottava vuosikasvut joka kesä jos haluaa ne kauniina pitää, minulla on alunalkaen ollut niitä 21 kpl, mutta pikkuhiljaa olen niitä hävittänyt. Laskin kerran katkomani päät, yhdessä männyssä oli yli 3000 päätä, ja jos niitä vaikka muutamakin on niin töitä saa tehdä ja jos unohtuu niin rumaa on jälki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1755
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1048
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      949
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      91
      924
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      921
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe