(Vilja)käärmeen ruokaa pohjoisesta?

Olen lähiaikoina muuttamassa Ouluun ja harkitsen viljakäärmeen hankintaa. Tietoa hoidosta olen hankkinut erinäisten nettisivujen/ muiden kiinnostuneiden ym. kautta, ja yrittänyt seurata yleisesti tälläkin sivustolla käärmeistä käytäviä keskusteluja.
Ainoa, mikä tällä hetkellä vaivaa, on ruuan ostaminen, päällimmäisenä kysymyksenä: mistä? Olen yrittänyt etsiä netistä lemmikkieläinliikkeitä/ kasvattajia, jotka myisivät jyrsijöitä käärmeen ruuaksi, mutta en ole vielä onnistunut löytämään mitään. En myöskään ole löytänyt hintoja (ainakaan kovin tarkkoja..).
Otan mielelläni vastaan muiden käärmeenomistajien (tai asiasta tietoisten) kommentteja eri ruuanhankintapaikoista ja -hinnoista. Eli mistä Oulun lähistöltä saisi käärmeelle ruokaa?

Kiitoksia etukäteen... : )

Ps. Kyllä, jos joku on sattunut huomaamaan, laitoin saman kysymyksen alunperin ''Yleistä lemmikeistä''- osioon, kun en 24:sen toiminnasta oikein mitään ymmärrä, joten en siis tahallani koita levittää keskustelua monelle palstalle. : )

2

168

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käärmekissa

      Katsoin itse nettiä ja wikipediaa, niin
      pakasteruoka on se mikä rulettaa.

      Pakastehiiret.
      Ei huolta elävistä, eikä ilmeisesti eläviä ssaa edes antaa.

    • käärmeenomistaja

      kun eläinkaupan kassalta kysyt, niin sen pitäisi antaa. poikasille kannattaa antaa pinkkejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1265
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      59
      1150
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      911
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      104
      873
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      767
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      229
      689
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      685
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      210
      679
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      658
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      592
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      281
      552
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      518
    13. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      8
      487
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    15. 34
      455
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      454
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      440
    18. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    19. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      42
      409
    20. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      150
      409
    Aihe