Olen lähiaikoina muuttamassa Ouluun ja harkitsen viljakäärmeen hankintaa. Tietoa hoidosta olen hankkinut erinäisten nettisivujen/ muiden kiinnostuneiden ym. kautta, ja yrittänyt seurata yleisesti tälläkin sivustolla käärmeistä käytäviä keskusteluja.
Ainoa, mikä tällä hetkellä vaivaa, on ruuan ostaminen, päällimmäisenä kysymyksenä: mistä? Olen yrittänyt etsiä netistä lemmikkieläinliikkeitä/ kasvattajia, jotka myisivät jyrsijöitä käärmeen ruuaksi, mutta en ole vielä onnistunut löytämään mitään. En myöskään ole löytänyt hintoja (ainakaan kovin tarkkoja..).
Otan mielelläni vastaan muiden käärmeenomistajien (tai asiasta tietoisten) kommentteja eri ruuanhankintapaikoista ja -hinnoista. Eli mistä Oulun lähistöltä saisi käärmeelle ruokaa?
Kiitoksia etukäteen... : )
Ps. Kyllä, jos joku on sattunut huomaamaan, laitoin saman kysymyksen alunperin ''Yleistä lemmikeistä''- osioon, kun en 24:sen toiminnasta oikein mitään ymmärrä, joten en siis tahallani koita levittää keskustelua monelle palstalle. : )
(Vilja)käärmeen ruokaa pohjoisesta?
2
135
Vastaukset
- käärmekissa
Katsoin itse nettiä ja wikipediaa, niin
pakasteruoka on se mikä rulettaa.
Pakastehiiret.
Ei huolta elävistä, eikä ilmeisesti eläviä ssaa edes antaa. - käärmeenomistaja
kun eläinkaupan kassalta kysyt, niin sen pitäisi antaa. poikasille kannattaa antaa pinkkejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645582Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411349Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla898606Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776654Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti22525Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122334- 452154