lähtemään, osoittamaan mieltä esimerkiksi helsinkiin / eduskunnalle / jos joku perustaisi sellaisen sivun facebookiin? Vai jäisikö se vaan klikkaukseksi taas kerran ja edelleen miinoittaisitte itsenne turvaan näppäimistön taakse.
Joku on sanonut että maailman passiivisin kansa löytyy suomesta ja se pitää paikkansa. Suomalaisissa ei ole selkärankaa edes osoittamaan mieltään. Suomalaisuus ja isänmaallisuus jäi liki 50 vuoden taakse. Yleislakko 1956.
On sen jälkeenkin ollut kunnollisia mielenosoituksia. Mutta nykyisin jos saat kentälle 10 ihmistä, se on suomen maailmanennätys.
Se huutaa joka pelkää.
Joku on sanonut että maailman passiivisin kansa löytyy suomesta ja se pitää paikkansa. Suomalaisissa ei ole selkärankaa edes osoittamaan mieltään. Suomalaisuus ja isänmaallisuus jäi liki 50 vuoden taakse. Yleislakko 1956.
On sen jälkeenkin ollut kunnollisia mielenosoituksia. Mutta nykyisin jos saat kentälle 10 ihmistä, se on suomen maailmanennätys.
Se huutaa joka pelkää.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei hyödytä. turha sitä on osoittaa mieltään, ei eliitti kuitenkaan kuuntele. niitä ei nykypäivänä kiinnosta kansan mielipiteet paskan vertaa..
>>jos joku perustaisi sellaisen sivun facebookiin?>>
työntäkää jo tuo feisbuukki persiiseenne!
on ongelma. Ne jotka käy töissä, tienaa sen verran mukavasti ettei viitsi lähteä riehumaan. Tietysti on inhimillistä välttää konfliktit viimeiseen asti. Riitely ei ole koskaan mukavaa. Kuitenkin köyhällistön määrä kasvaa jatkuvasti ja sitä kautta tyytymättömyys, ja kenties ihmettely, että mihin ne kaikki rahat katoaa???? Toistaiseksi on enemmän niitä, joilla pyyhkii ihan kivasti.
Sitten on lapsiperheet, jotka ei tahdo mitään kahinoita, ymmärrettävästi. Toisaalta heidän on jossain vaiheessa pakko myöntää, ettei heidän lapset ja lastenlapset saa yhtään mitään muuta kuin haisevan kaatopaikan jos ei vanhemmat vaadi tasa-arvoa joka asiassa. Vältellä voi vimppaan asti mutta piirileikin säännöt on niin, että aina joltain tempasitaan tuoli alta pois, ja niin jäljelle jäävän piiri pienenee.
ei tartte mennä kadulle, äänestä SKP kuntavaaleissa, se on iso varoitus eduskunnalle.
Helpomi tapa olisi koittaa kerätä äänestäjiä netin kautta SKP. Täälläkin eräs sanoi, ettei kannata kun kansan mielipide ei kiinosta. Se millä kansanmielipiteestä saa kiinostumaan on kommunismin nousu, tällä hetkellä eliitillä ei ole pelättävää. Joskommunismi alkaa nousemaan, eliitille tulee hätä. Siitä olisi hyvä antaa varoitus kuntavaaleissa, varsinkin jos SKP saa kannatusta, niin se ei kunnissa pysty kuitenkaan tekemään niin suurta vahinkoa ja se pelästyttää eliitin. Mielestäni kannataa käyttää taktisesti SKP hyödyksi, kuten kokoomus Haavistoa.
Tuskin kansa kommunismista innostuu. Kommarithan vain haluavat haalia Suomeen lisää mamuja loisimaan.
Suomessa on edelleen herranpelko voimissaan. Virkamiehillä ja johtajilla on sen verran auktoriteettiä että jos duunari menee mieltä osoittamaan niin voi olla että kortisto kutsuu pian.
Suomi on totalitäärinen virkamies diktatuuri.
Itsekkäät ja egoistiset johtajat ja virkamiehet tekevät kaiken oman edun nimissä. Tässä maassa ei kansasta ole välitetty enää vuosiin. Tosin kansa saa sitä mitä haluaa. Suomalaiset haluavat elää holhousyhteiskunnassa jossa ei tarvitse ajatella itse vaan kaikki säädellään ja pykälöidään valmiiseen pakettiin.
HAH HAH HAH, päivän parhaat naurut taas tältä palstalta..
"virkamiehillä ja johtajilla on auktoriteettia"
Yksikin voi muuttaa Maailmaa jos tahto ja kyvyt riittävät. Yksin toimivan suunnitelmia on vaikeampi myös pysäyttää.
Juuri tätä.
Niin kauan kuin jokainen ajattelee "yksin ei voi muuttaa maailmaa..."
Kysymys olikin kuinka moni olisi halukas lähtemään osoittamaan mieltään jos joku laittaisi alkuun veto-juhdan?
http://www.youtube.com/watch?v=E-5eh9si-sA
Kyllä täällä lutkamarsseille ja homokulkueisiin riittää osallistujia.