Tämän pitäisi olla ylpeydenaihe suomalaisille.
Suomi saanut kiitosta kaksikielisyydestään
Samat aakkoset
1095
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jaa. Itse olen kuullut ulkomaalaisilta vain kauhistelua tyyliin, miten se suostutte sellaiseen.
Kyllä se on noloa.
Suomi on monikielinen maa kuten useimmat maat maailmassa. Kiitoksia vaan koko maailman väestölle!
Maksettuja lausuntoja maailmaan riittää kaikkkia ei vaan pidä ottaa todesta. Suomen etua pystyy ajatelemaan jokainen suomalainen, ja luulen kansainvälisyyden ohittaneen pakkoruotsin jo tuossa 80-luvullla ;-) Maailma avartaa ja opettaa ettei paakkoruotsilla pärjää maailmalla..!
Ruotsi on kans monikielinen maa, mutta yksi on ainoa pääkieli se on ruotsinkieli, mitään muuta ei opiskella pääkielenä. Kaikki muut kielet on vähemmistökieliä
Bulgarian ja Romanian romanitkin ovat kiitelleet Suomen olevan antelias maa.
Tämä tunnustus on samantasoinen ylpeydenaihe kuin Suomen kaksikielisyys.
Tietysti svedut tykkää, että on edes yksi ripe sotalaiva Vasan lisäksi jäljellä suurvalta-ajasta.
Varsinkin Ahvenanmaan kaksikielisyyttä on kannatettu ja kiitetty Ruotsissa.
Jännä juttu, että yksikään maa ei ole ottanut mallia tästä kiitellystä Suomen mallin mukaisesta kaksikielisyydestä.
Jos se pitää paikkansa, niin maailmalla varmaan halutaan ottaa mallia. Esim. Ruotsissa, joka on kehittynyt yhteiskunta, alettaneen piakkoin opiskella pakkosuomea.