Apua! Hjälp!

Kunnallisvaalit lähestyy.Etelä-Uusimaassa kerrottiin ehdokkaat valtuustoon.Ehkä joukossa oli pari-kolme,jotka jollain tavoin tunnistin.
Muiltaosin lista ei kyllä sanonut yhtään mitään.
Eli:ketä nyt siinä sitten äänestät??
Kertokaahan nyt hyvät ehdokkaat jotain itsestänne ja siitä millätavoin aiotte asioihin valtuustossa vaikuttaa.
Hanko on hankalassa tilanteessa.Useamman vuosikymmenen ajan tuntuu,että täällä on ollut jonkinlainen "alasajo" menossa.
Ja,kun näyttää siltä,että asukkaat itsekään ei ymmärrä omaa parastaan.Niistä vähistä työpaikoistakin haluttais luopua ajamalla esim. satama Lappohjaan!
Eikä rautatiekään saisi jatkua sen pitemmälle.Häiritsee,kuulemma,jonkun päiväunia,kun "siirtelevät junanvaunuja paikasta toiseen."
Hanko on vielä itsenäinen kunta.Täällä on aivan ainutlaatuinen luonto.Tällä pikku kaupungilla on vielä kaikki mahdollisuudet!
Nyt tarvittaisiin päättäjiä,joilla olisi rohkeutta ja kyky nähdä asioita vähän omaa nenää pitemmälle.....
Kertokaahan nyt,ihmeessä,mitä asioita aiotte viedä eteenpäin,kun/jos valtuustoon pääsette.
16256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Lappohja kuuluu Hankoon, että tiedoksi vaan.

Jos jaetaan ensin ehdokkaat kahteen ryhmään, niin vaihtoehdot vähenee:
toiseen ryhmään ne, jotka haluavat investoida satamaan 9 miljonaa euroa ja sitten toiseen ryhmään ne, jotka haluavat investoida saman summan kuntalaisten hyvinvointiin, kuten uima- ja jäähalliin ja vastaaviin. Ehdokas, kumpaan ryhmään kuulut tämän päivän Hangossa?
Tämän jälkeen ehdokkaat voivat esittää muita ajamiaan asioita.

Äänestä
  • Haluan investoida saman summan kuntalaisten hyvinvointiin.

    Hanko on aina, mutta kuntalaiset eivät ole aina. Köyhät suomalaiset elävät kymmenen vuotta vähemmän kuin rikkaat suomalaiset, se on tämä realiteetti, mikä katsoo vastaan. Menkää Narvikinkadulle katsomaan, mikä asumisviihtyvyys siellä on tai sen puute. On ihan totta, ettei sitä paranneta kiekkokaukalossa eikä uimahallissa, mutta jälkimmäinen on ainakin alku.
    Turvakotipaikkoja tarvitaan, tarvitaan kunnan rahatoimisto auki kesällä, että toimeentulotuet voidaan maksaa ajallaan ja niin edelleen.
    Sataman suhteen on paljon kilpailijoita, mukaanlukien Venäjän omat satamat. Oikeisto luottaa siihen, että laman jälkeen tulee nousukausi. Minä sanon, ettei sitä tule. Minä olen aina ollut sitä mieltä, että meillä on systeemikriisi edessä. Nyt näyttää siltä, että sataman kanssa paisutetaan taas yhtä talouskuplaa. Ihmisten hyvinvointi ei ole ikinä mikään kupla.

    https://www.facebook.com/groups/278270848952038/

    Äänestä

Ensin työ,sitten huvi.Ei uiskentelulla ja kiekkoa hakkaamalla tuoda perheelle leipää.Nämä samat ikuisuusvalitukset vain pyörivät porukalla päässä :(
Pohjakin,muuten kuuluu Raaseporiin,mutta on aivan eri paikkakunta.
Valtuustossa tarvittais vähän laajempiakin visioita kaupungin kehittämisestä,kuin,tarvitaanko jäähalli,eikö tarvita...
Tätä menoa Hanko on kohta aavekaupunki.....

Äänestä

Tästä keskustelusta ei nyt ollut tarkoitus tulla jatkoa tuolle iänikuiselle "uimahalliväittelylle",vaan kaipaisin tietoa vaaliehdokkaiden mielipiteistä ja visioista mitä he olisivat kaupunginvaltuustossa ollessaan eteenpäinviemään.

Äänestä

Mikäli satama laajentaa Koverhaariin siitä syntyy lisää työpaikkoja. Ainoastaan lisäämällä työpaikkoja saadaan kaupunkiin kasvua. Nyt hangosta on vähentynyt n. 100 henkilöä vuodessa 15 vuoden ajan, siis vähemmän veromaksajia. Yksi työssä käyvä henkilöä tienaa n. 35000 €/vuodessa keskimäärin, josta maksaa kunnalle kunnallisveroa n. 7000 €/vuodessa, tämä tarkoittaa ne 1500 henkilöä jotka ovat lähteneet hangosta, olisi tuonut verotuloja n. 10,5 milj €/vuodessa. Kyseisellä määrällä rahaa voitaisiin rakentaa yksi uimahalli joka vuosi hankoon.

Tärkeintä on, että kukunnallispäättäjät tietää mihin verorahat käytetään. Se pieni määrä rahaa mitä hangolla on varaa investoida, tulisi investoida sellaiseen mistä saadaan lisää työpaikkoja kaupunkiin, eikä sellaiseen mitä lisää kuluja eikä tuo työpaikkoja.

Äänestä

Kunnallisvero on perusvähennyksen jälkeen 15,5 % eli noin 4100 jättää yksi työssä käyvä 27000 euron keskitulolla. Noista 1500 vain 500 oli töissä. Eli sinun 10 M€ onkin vain 2 M€/ vuosi

Jos kerran kunta tekee tappiota, niin silloinhan on hyvä että väki vähenee niin tappuiokin pienenee ??

Äänestä

Hangossa on enemmän työpaikkoja kuin työntekijöitä. Ongelma on se, että väki ei asu täällä ja maksa veroja tänne. Olennaista on ymmärtää, miksi asukkaat muuttavat pois ja mieluummin asuvat Raaseporissa ja käyvät Hangossa vain töissä. Miten Hangosta tehdään Onnela, johon hakeudutaan asumaan?

Äänestä

Olen satavarma, että kaupunki on lähempänä Onnelaa, jos 9 miljoonaa investoidaan kaupunkilaisten hyvinvointiin kuin että se investoidaan satamaan. Eikö satama voisi olla ilman investointeja tai elää investointitasolla yksi miljoona/vuosi 5 vuotta? Käytetään nykyisiä kaijoja ja kenttiä.

Äänestä

Ah sitä onnelaa,kun aavekaupungin eläkeläiset,vastaan syrjäytyneet ottavat yhteen upouudessa jääkiekkokaukalossa.

Äänestä

Kyllä ihmiset kohta muuttavat Raaseporista kun joutuvat korottamaan kunnallisveroa ensivuonna varmaan 26 senttiin. Rapseporissa on investoitu onnelaan ja se näkyy kunnallisverossa. Työ tuo hyvinvointia ei mikään muu. Mikäli lähdetään samalle linjalle kuin Raaseporissa eikä investoida järkeviin asioihin josta saadaan tuottoa, on meilläkin kohta pakkoliitos edessä tai ainakin kunnallisveron korotus, niin korkealle ettei täällä voi asua tai ainakaan olla kirjoilla.
Mikäli kunnallisvero joudutaan nostamaan esim. 26 senttiin, on vastaavasti Naantalin 16,5 senttiä ja hangon välinen ero noin 10 senttiä joka tarkoittaa, että hangossa asuva maksaa n.3500 € vuodessa enemmän veroa. Mikäli perheessä on kaksi aikuista, jotka tekevät työtä ero kasvaa 7000 €. Tämähän tarkoitta, että perheiden kannattaisi ostaa sijoitus yksiö Naantalissa, vaikkakin he ovat töissä ja asuvat Hangossa ja pistää kirjat Naantaliin jolloin saavat sijoitusasunnon ilmaiseksi.
Valtuutettujen tärkeämpien tehtäviä on tehdä ratkaisuja jolla saadaan kunnallisveroa alemmaksi. Mikäli hangon kuunalisvero olisi suomen alin, luulen että kaikki kesäasukkaat pistäisivät kirjat tänne ja meillä hankolaisille tulisi paljon verotuloja, jolla voitaisiin rakentaa onnella

Äänestä

Tärkein tuotto on kunnallisvero. Sitä maksavat hankolaiset työlliset, työttömät ja eläkeläiset.

Äänestä

EHDOKKAAT.HALOO!
Sanokaa ny jotain.Iää ei ny helpota yhtään... :/

Äänestä

Sanokaas nyt hyvät ystävät mistä raha otetaan investointeihin? Tehdäänkö ne velalla?
Hanko on tällä hetkellä SUOMEN VELKAISIN KUNTA. Eikö se nyt jo mene ihmisten päähän.

Tärkeintä olisi saada jollakin tapaa velkaa maksettua ja kaupungin talous tasapainoon.
Jos näin ei tehdä niin voidaan sanoa tervemenoa itsenäiselle Hangolle.

Äänestäkää nyt herranen aika sellaisia ihmisiä jotka EIVÄT LUPAA YHTIKÄS MITÄÄN MUUTA KUIN YRITTÄÄ TEHDÄ PARHAANSA TALOUDEN TASAPAINOTTAMISEKSI. Ja se homma tulee tehdä yhdessä. Siinä ei puoluepolitiikalla ole yhtään mitään tekemistä. Ei sinisellä eikä punaisella värillä ole mitään merkitystä tässä asiassa.

Eikä kannata tuijottaa menneitä. Hommat on tehty siten kun ne on tehty. Ja varmasti jokainen valtuuston jäsen on pyrkinyt parhaansa mukaan asioita hoitamaan. Syyttely ja sättiminen ei tässä syntyneessä tilanteessa auta. Siitä saa vain itselleen päänsärkyä.

Suomessa on jokaisella vapaus äänestää. Jokaisella on vapaus mielipiteeseen, myös poliittiseen. Mutta - jos mielipiteet on vain loanheittoa - silloin saadaan vain mielipahaa ja huonoa oloa aikaan.-

Äänestä

Historiasta voi ja pitää oppia. Sen takia sinne kannattaa katsoa, ettei edettäisi samalla tavalla kuin tähän asti. Tietyt piirit haluavat jatkaa puheista päätelleen samaan tyhmään tyyliin. Se on varma resepti sille, että kaupungin väki vähenee. Vanha koira ei näet opi! Uutta verta peliin, väki vaihtoon!

Äänestä

Kyllähän sen näkee mihin on johtanut jatkuva hankolaisten laiminlyönti kun on säästetty vääristä paikoista ja sijoitettu kakkoshankolaisiin. Suunta ei vaihdu ennen kuin ruvetaan satsaamaan kaupunkilaisten hyvinvointiin. Investoinnit sinne ovat tulevaisuuden säästöjä ja hyvinvointia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


asukas hangosta kirjoitti:

Kunnallisvaalit lähestyy.Etelä-Uusimaassa kerrottiin ehdokkaat valtuustoon.Ehkä joukossa oli pari-kolme,jotka jollain tavoin tunnistin.
Muiltaosin lista ei kyllä sanonut yhtään mitään.
Eli:ketä nyt siinä sitten äänestät??
Kertokaahan nyt hyvät ehdokkaat jotain itsestänne ja siitä millätavoin aiotte asioihin valtuustossa vaikuttaa.
Hanko on hankalassa tilanteessa.Useamman vuosikymmenen ajan tuntuu,että täällä on ollut jonkinlainen "alasajo" menossa.
Ja,kun näyttää siltä,että asukkaat itsekään ei ymmärrä omaa parastaan.Niistä vähistä työpaikoistakin haluttais luopua ajamalla esim. satama Lappohjaan!
Eikä rautatiekään saisi jatkua sen pitemmälle.Häiritsee,kuulemma,jonkun päiväunia,kun "siirtelevät junanvaunuja paikasta toiseen."
Hanko on vielä itsenäinen kunta.Täällä on aivan ainutlaatuinen luonto.Tällä pikku kaupungilla on vielä kaikki mahdollisuudet!
Nyt tarvittaisiin päättäjiä,joilla olisi rohkeutta ja kyky nähdä asioita vähän omaa nenää pitemmälle.....
Kertokaahan nyt,ihmeessä,mitä asioita aiotte viedä eteenpäin,kun/jos valtuustoon pääsette.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu