Ikuinen valitusrumba maatalouden kannattamattomuudesta näyttää tuottaneen hyvää tulosta. Korjuupeltojen renoilla näkyy parkissa paljon uutuuttaan kiilteleviä mersuja ja muita laatuautoja. Toivottavasti menneilläänolevat EU:n maataloustukineuvottelut jatkuvat entisillä linjoilla.
Onnea Suomen maanviljelijät!
1
117
Vastaukset
- Tutustu asiaan.
Mistäs sinä sen uuden Mersun tunnistat, jos niitä kattelet pellon toiselta laidalta.
Muutaman vuoden ikäisen käytetyn hienokuntoisen kiiltävän Mersun, joka varmaan näyttää kateellisen valittajan silmissä ihkauudelle laatuautolle, saa pränikän Yariksen tai Punton hinnalla. Halvemmallakin, kun hakee Saksasta. Ei niistä kannata hirveesti mesota.
Ilman muuta tuet pois, pellot vesannolle, karja pois ja alkutuotanto muihin maihin. Älä sitten kinua lihatiskillä sitä puhdasta kotimaista. Tai jos kotimaista haluat, ole valmis maksamaan ruuasta tuplahinta. Se on varma, ettei väliporras voittojaan pienennä, jos maajusseille aletaan maksamaan alkutuotannosta se hinta, millä hommaa kannattaa tehdä muutakin kuin työn ilosta.
Tuo tukiasia ei ole ihan niin yksioikoinen mitä monet luulevat. Myönnetään toki, että on niitä "tukihuijareitakin", mutta suurin osa saa tukea toimintansa oikeaan tervehdyttämiseen siinä missä jotkut Euroopan pankitkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1164765Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1834489Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1171922- 4031701
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331462Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61199Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3711185- 741110
- 741055
- 92988