Katainen: Tarvitsemme eteenpäin katsovia suomalaisia

Katainen: Tarvitsemme kunnan­valtuustoihin eteenpäin katsovia, tavallisia suomalaisia, jotka uskaltavat uudistaa Suomea

http://www.kokoomus.fi/uutiset/katainen-tarvitsemme-kunnanvaltuustoihin-eteenpain-katsovia-tavallisia-suomalaisia-jotka-uskaltavat-uudistaa-suomea/
31155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Minun ei tarvitse vastata eduskunnan urheilukerhon laiminlyönneistä minulle kuuluvista vastuista. Olen niin suuri väärentäjä.

Äänestä
  • Tarkoitan lauseella:

    Olen niin suuri saittiväärentäjä, luonnollisesti itseäni

    Äänestä

Suurin ongelma on nyt tämä KÄTEINEN suomalaisille, ei yritysjohtajille vaan niille jotka kustantavat tekemällä työtä, eikä kelpaa mitkään tahraiset paperit (setelit), ei kultaharkotkaan, palkat jatkossa platinaharkkoina.

Äänestä

Kokoomus on paras Suomen puolueista

Äänestä
  • Kokoomus ei ole tältä planeetalta, Suomen tuhoksi.

    Äänestä

Me emme tarvitse väärentäviä pääministereitä.

Ps. Mitä kertoo kannattajista heidän petosten hyväksyminen?

Äänestä
  • Niin kerrot nyt itsestäsi petossaittikirjoittaja

    Äänestä

Katainen tuhoaa suomen kautta äänestäjiensä. Tuleeko suomesta pohjoismaiden Libanon . Rosvoporvarit kerää säälimätttömästi rahaa.
Haluan nähdä suomen tuhon todella. Porvari ei osaa hoitaa niin isoa asiaa kuin valtio.
Kokoomuslaiselle on paras johtotehtävä vaikka R-kioski paitsi nämäkin omistaa norjalainen. Eli sillekin hei hei

Äänestä
  • Käteinen on totisesti nimensä veroinen Stuppia myöten.

    Äänestä

  • 2 kirjoitti:

    Käteinen on totisesti nimensä veroinen Stuppia myöten.

    Me tarvitsemme vain KÄTEISTÄ! Only God we trust, others pay...

    Äänestä

  • In cash kirjoitti:

    Me tarvitsemme vain KÄTEISTÄ! Only God we trust, others pay...

    Eikös kuitenki "Only cash (hmmm ... Onkos Jyrki Käyteinen muuten enklanniksi: "Johnny Cash"?!!) ... we trust"?

    Äänestä

Kokoomus otti Kataisen johdolla paalupaikan kuntavaalitaistelussa.
http://www.kokoomus.fi/

Aikaise linkki.

Äänestä

ON VAIN OLLIREHNPUOLUEITA JA PERUSSUOMALAISET, kumman valitset???

EUROBONDIT EIVÄT OLE SAMA ASIA KUIN VALTIONAVUSTUKSET KUNNILLE,
koska Suomen kunnat ovat Suomen lain ja eduskunnan alaisia
mutta eurobondeja jakava Hollande ja niiden rahoja vastaanottava Kreikka
Italia Espanja Portugali ...
EIVÄT OLE SUOME NLAIN JA EDUSKUNNAN ALAISIA.

ALAS OLLIREHNPUOLUEET NYT, on keskustan oma vika että se ei ole
erottanut Olli Rehniä, ottakoon tappionsa nyt kuntavaaleissa.

Kansa uskoo Perussuomalaisiin, joiden linja on sinivalkoinen kestävän
kehityksen linja,

KATAINEN-URPILAINEN -HALLITUSPUOLUEET JA KESKUSTA OVAT OLLIREHN-PUOLUEITA

http://www.ksml.fi/mielipide/paakirjoitukset/eun-kehitys-suosii-perussuomalaisia/1250767


27.9.2012 00:01 Eurokriittisiksi leimautuneiden perussuomalaisten kuntavaalikannatus on nousussa. Tuoreen kyselyn mukaan puolueen kannatus on nyt 15,7 prosenttia, nousua on elo-syyskuussa on tullut 1,9 prosenttiyksikköä. Puolue on onnistunut kampanjansa kohdentamisessa.

Viime vuonna Suomen nettomaksuosuus Euroopan unionille kohosi yli 651,2 miljoonaan euroon. Se tekee 123 euroa jokaista suomalaista kohti. Kaikki EU:n viimevuotiset 11 nettomaksajaa olivat vanhoja, ennen vuotta 2004 unioniin liittyneitä jäsenmaita. Nettosaajia olivat uusien jäsenmaiden lisäksi Kreikka, Portugali, Irlanti ja Espanja.

Äänestä

Ja osoittaakseen miten Hr. Katainen hoitaa kyseisen hyvinvointipalvelujen alijäämäongelman, hänen suosiolla avustuksellaan:
- terveydenhoitajille myönnetään julmetut palkankorotukset ihan vaan näiden äänien kalastelemiseksi.
- Kuntien valtionosuuksia leikataan, jolloin nämä ajetaan väkisin lainanottoon, eli siis käytännössä "markkinavoimien" talutusnuoraan.
- Vanhuksia roudaillaan pitkin Suomea kuin karjaa yhä suurempiin ja tehokkaampiin bisnestyyliin johdettuihin laitoshoitoloihin, jossa ensisijaisena arvona ei ole ollenkaan vanhusten hyvinvointi, vaan kyseisen laitoksen omistajille jaettavat osingot! Laitoksen, joka saa rahoituksensa kunnalta valtiolta=verotulojen siirtoa osakkeenomistajille.

Eli juu ihan hyvin menee Jykä! Teot kyllä puhuvat puolestaan että oot todellakin tehnyt KAIKKES hyvinvoinnin puolesta!

Äänestä
  • niin on :P häivy pois jos ei kelpaa :D

    Äänestä

  • jаnne kirjoitti:

    niin on :P häivy pois jos ei kelpaa :D

    ... Tarjooks Jykä mulle kahvien lisäks matkalipun Viroonkin vaikka? ... HETI LÄHDEN!

    Äänestä

  • TimppaTT kirjoitti:

    ... Tarjooks Jykä mulle kahvien lisäks matkalipun Viroonkin vaikka? ... HETI LÄHDEN!

    mee pummilla viroon :D Suomi ei kaipaa antisuomalaisia persuja :D

    Äänestä

  • jаnne kirjoitti:

    mee pummilla viroon :D Suomi ei kaipaa antisuomalaisia persuja :D

    Poika poika! Moon takuulla suomalaisempi ku tommosesta räkänokasta tulee KOSKAAN! Painukaa ennemmin työ KOKSUT täältä vittuilun rosvoomasta rehellisten suomalaisten rahoja STN epärehelliset ulkomaan pankkiirien perseennuolijat!

    Äänestä

  • TimppaTT kirjoitti:

    Poika poika! Moon takuulla suomalaisempi ku tommosesta räkänokasta tulee KOSKAAN! Painukaa ennemmin työ KOKSUT täältä vittuilun rosvoomasta rehellisten suomalaisten rahoja STN epärehelliset ulkomaan pankkiirien perseennuolijat!

    painu hеlvettiin antisuomalainen persu!!

    Äänestä

  • jаnne kirjoitti:

    painu hеlvettiin antisuomalainen persu!!

    ... Tuu kuiskaa toi mun korvaan mul on vähä huono kuulo! ;)

    Äänestä

Mutta mitä tekemistä tällä on kokoomuksen kanssa.Jos eteenpäin katsominen tarkoittaakin paluuta vuosikymmenten takaisiin järjestelmiin mm.sairaspoissaolojen kohdalla,ei hyvällä tahdollakaan voida pitää tätä eteenpäin katsomisena.Hyvässä työyhteisössä ei kukaan ole huvikseen sairas,vaan päinvastoin töihin tullaan jopa liiankin sairaina.

Äänestä

Juuri tuon vuoksi äänestän kokoomusta.

Äänestä

Kannatetaan aloituskirjoituksen tavoitetta.

Äänestä

Jaa nyt se onkin sitten Katainenkin jo huolissaan siitä, kun ei verotulot riitä? Ja "mies" on ite ollu pääarkkitehtinä KAIKILLE mahdollisille veronalennuksille joita Suomessa on EU aikana tehty! :/ ... Notta SILLEE!

Äänestä

Kotimaa
Budjetti 2012
Valtion tarve kattaa kustannuksiaan lainalla nousee hallituksen mukaan 411 miljoonalla eurolla ensi vuonna. Hallituksen tämän vuoden kolmannessa lisätalousarviossa Suomi on ottamassa vuonna 2012 lainaa kaikkiaan 9,1 miljardia euroa.
Ensi vuoden lopulla Suomen valtionvelka on arviolta noin 89 miljardia euroa.

Luvussa on mukana pysyvän vakausrahaston EVM:n pääomittamiseen käytettävä 1,44 miljardia euroa. TÄMÄ VAIKUTTAA KUNTIEMME TULEVAISUUTEEN ON KERÄTTÄVÄ VEROJA TUO SUMMA.

Suomen velkataakka kasvaa ensi vuonna 1685 eurolla per kansalainen. Uuden arvion mukaan velkaa otettaisiin kansalaista kohden noin 76 euroa enemmän kuin aiemmin on arvioitu.
Yhteensä valtionlaina on vuoden 2012 lopussa noin 16 481 euroa jokaista suomalaista kohden.
Lainantarpeen lisäys johtuu verotulojen odotettua pienemmästä määrästä.

Hallituksen mukaan ensi vuonna veroja kertyy kaikkiaan 660 miljoonaa euroa vähemmän kuin mitä aiemmissa arvioissa on odotettu. KUNTATOIMIEN YKSITYISTÄMINEN ON TÄHÄN SYY JA YLEENSÄ VEROPARATISIFIRMOILLE ANNETUT TOIMET.

Velanhoitokuluihin on arvioitu ensi vuodelle noin 2,2 miljardia euroa. TÄMÄ MYÖS VAIKUTTAA KUNTIEMME TALOUTEEN.

OLISIKO AIKA LOPETTAA TÄLLÄINEN VERONKIERRON EDISTÄMINEN.

KOKOOMUS VASTUSTI ILMAISTA PERUSKOULUA 60 LUVULLA JA NYT NE TAITAA ONNISTUA SIINÄ.

Sen verran kannataa katso taakse. KUinka paljon velkaa on tullut tehtyä. Jos ei säikäytä niin tehdään lisää.

Äänestä

Millaisia ovat ihmiset, jotka kannattavat petosmiestä?

Äänestä

... ja kun suomalainen katsoo eteenpäin, nikn sen perstaskusta on paljon helpompi kähveltää lompakko! Tätähän Senor Käteinen ajoi takaa?

Äänestä

Puheenjohtaja !

Kannatetaan aloituspuheenvuoro.

Äänestä
  • Kannatetaan !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikein todettu kirjoitti:

Katainen: Tarvitsemme kunnan­valtuustoihin eteenpäin katsovia, tavallisia suomalaisia, jotka uskaltavat uudistaa Suomea

http://www.kokoomus.fi/uutiset/katainen-tarvitsemme-kunnanvaltuustoihin-eteenpain-katsovia-tavallisia-suomalaisia-jotka-uskaltavat-uudistaa-suomea/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu