Mikä on tämän ehdokkaan kotiosoite ja -kunta?
;=)
1198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Voiko kaavassa kaavoitettu vapaa-ajanasunto / kesämökki olla vakituinen asuinpaikka?
Kesämökki ei voi olla vakituinen asunpaikka!
Kyllä voi sellaiselle ihmiselle, joka elää mielessään kesää läpi vuoden. Samoin vapaa-ajanasunto sellaiselle, joka ei ole työelämässä.
Mistäpä me tuohon otsikon kysymykseen osaisimme vastata, ellei joukossamme ole porukkaa hänen kotikunnastaan. Outo tyyppi. Keskusvaalilautakunta näkyy hänet Muhokselle ehdokkaaksi hyväksyneen, joten kaiketi Muhos on silloin hänen kotikuntansa.
Kaavoituksella ei tietääkseni ole mitään roolia kotikunnan määrittelyssä. Yleensä suurin osa maalaiskuntien väestöstä asuu kaavoittamattomalla alueella.
Taas yksi Kepuliketku joka käyttää kunnantaloa vaalitoimistonaa, yhteystiedot ovat suoraan Muhoksen maaseutupalvelishteerille (lomituspalvelu)? Pitäisiköhän tehdä poliisille tutkimuspyyntö? kunnan rahojen käyttämisestä vaalityöhön.
Se onkin koko Muhoksen Kepulijengin yhteystieto, eli käyttävät kunnan työntekijöitä järjestönsä työntekijöinä, onkohan tuo ihan laillista, tuskin. Mutta tätähän täällä on kerottu, kepulikuntien kunnanvirastot ovat kepun vaalitoimistoja, ja veronmaksajat kiittävät.
aika törkeää Kepun toiminta myös muualla, katselin muutamien muiden kepukuntien kepun vaaliyhteystietoja niin ne johtavat lähes poikkeuksetta kaupungin nettiosoitteeseen erilaisille kunnan työntekijöille, mm. kunnensihteereille, henkilöstäpäälliköille... eli veronmaksajien rahoilla hoidetaan vaalityötä.
Kepun vaalityötä rahoitetaan myös asunnottomien nuorien kuppauksella ja myymällä kepusatraappeja nippukaupalla talousrikollisille ja keinottelijoille.
Jos kyseisen henkilön virallinen kotiosoite on ilmoitettu pieneen kesämökkiin, jossa ei kaiken lisäksi edes asuta, niin miten hän voi olla vuodesta toiseen Muhoksella kunnanvaltuutettuna?
Ei kesämökiksi kaavoitettu mökkipahanen voi olla ympärivuotinen asunto eikä siis virallinen kotiosoitekaan. Oikea osoite taitaa löytyä Oulusta, missä taitaa se parempi puoliskokin asua.
Asiasta ei ole kiinnostunut Kaleva eikä muutkaan lehdet.
KePulointia jälleen kerran, myt Muhoksella.
Tänään alkoi ennakkoäänestys ja Muhoksen vaalilautakunta ei ole tainnut tutkia tapausta.
Lisäkysymyksenä voitte vielä pohtia, että MIKSI kyseinen henkilö on käyttänyt kunnan sähköpostiosoitetta yritystoimintansa lehti-ilmoituksissa yhteydenottoa varten?
No näinhän siinä kävi. Tätä asuinpaikkapeliä on jatkunut jo vaalikaudesta toiseen, mutta nyt taitaa tulla stoppi venkoiluunkin!
Kaleva 27.11.2012
Oulu&Seutu
Valtuutetun vaalikelpoisuudesta valitus Muhoksella
Oululaisen Martti Apajan (kesk.) vaalikelpoisuudesta on tehty valitus Oulun hallinto-oikeudelle.
Valituksen on tehnyt entinen keskustalainen, sittemmin kokoomukseen loikannut Sauli Laakkonen.
Valituksen peruste on Apajan kotipaikka, joka Laakkosen mukaan on Oulu, jossa Apajan vaimo asuu.
Laakkosen mukaan Apajan ilmoittamassa osoitteessa on vapaa-ajan asunto. Se on myös Apajan yrityksen katu- ja postiosoite. Osa rakennuksista on Laakkosen mukaan asuinkelvottomia.
Lukekaahan tiistain 27.11.2012 Kalevasta loput, sillä juttua on pitkästi.