Milloin on liian vanha isäksi?

Kuka on liian vanha isäksi!
Olen ajatellut tuota asiaa päätin kirjoittaa aiheesta.
Minulla on muutama miespuolinen tuttu jotka ovat tulleet isiksi noin 40-45 vuotiaina ja mietityttää että ovatko he jo liian vanhoja vauvojen isiksi - pitäisikö heidän hävetä isyyttään? Tai tuleeko lapset häpeämään isoisä ikäisiä isiään kun ovat teini-iässä?

Yleensähän suomalainen on kateellinen kaikesta jopa siitä kun joku saa lapsia myöhemmällä iällä, mutta kuitenkin pistää miettimään että miloin on liian vanha isäksi?
18139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ei ainakaan yli viiskymppisenä kannata lähteä lapsia tekemään, täytyy miettiä myös lapsen tulevaisuutta. Kun lapsi on vasta teini-iässä, alkaa myöhäisellä iällä lapsen tehneillä vanhemmilla olemaan jo noutaja ovella. Mutta jos vielä viisikymppisenäkin lapsen teko onnistuu, mikä minä olen sitä kieltämään.
Et sinä ole mielestäni liian vanha lisääntymään, mutta kiirettä kannattaa pitää.

Äänestä
  • Sinun mielipiteelläsi ei ole hevon vitun merkitystä!

    Äänestä

Lähi-Idän alueella 70v mies ei ole mikään harvinaisuus vastasyntyneen lapsen isäksi, etenkään lapsivaimojen kanssa.

Äänestä

Vaikka 60v jos kunto kestää. Ei siinä ole muilla nokan koputtelemista.

Äänestä

Tähän pätee sama kuin ostoksiinkin "jos sinun täytyy kysyä hintaa, sinulla ei ole varaa siihen".
Jos sinun täytyy miettiä, niin jätä väliin. Muuten urakastasi tulee saatanallinen, loputtomalta tuntuva suo.

Äänestä

kyllä luonto sen sitten näyttää kun ei tarvitse enää lisääntyä.

Äänestä

Vanhojen miesten lapsilla on enemmän geneettisiä mutaatioita. Jos siis haluat ruveta isäksi niin adoptoi tai pyydä nuorempaa sukulaismiestä luovuttamaan spermaa vaimollesi.

Äänestä
  • Ei kaikki mutaatiot ole haitallisia. Itseasiassa mutaatiot ovat evoluution kehittävä voima ja ilman niitä ei meitäkään olisi.

    Äänestä

  • Vaihdevuotinen nainen ei tule enää raskaaksi minkään viidakon spermalla.

    Äänestä

  • "Lapsen geneettiseen perimään tulee keskimäärin 60 mutaatiota. Luku on suhteellisen pieni, sillä kaikkiaan ihmisen DNA:ssa on noin kolme miljardia emäsparia. Kaiken kaikkiaan ihmisellä on 20814 geeniä.

    - Suurin osa mutaatioista on todennäköisesti neutraaleja, kertoi projektia johtanut islantilaistutkija Kari Stefansson."

    http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/art-1288494041168.html

    Äänestä

Itse olen 44 ja monet tutut sanoo että eikun uutta putkeen, lapseni ovat jo täysi-ikäisiä, nuorin aivan kohta 18 ja vanhin 22

Mut joo..en aio enää tehdä (kuuluisat viimeiset sanat?)

Äänestä

Ikääntyy ne miehetkin vaikka kovin yrittävät uskotella muuta. Samojen luonnonlakien alaisia ovat kumpikin sukupuoli vaikkakin mies voi lisääntyä kauemmin. Toinen juttu on, että onko se järkevää, itsekästä kylläkin.

Äänestä
  • Kiitos pyyteettömästi uhrautuvasta epäitsekkyydestäsi.

    Äänestä

itsestään se entinen on kiinni, ja siitä puolisosta.
Onhan näitä 50v isäksi tulleita vaikka kuinka paljon.

Itse olen 43v, lapset 7v ja 10v ja ajattelin mennä laittamaan
putket poikki - ihan varmuuden vuoksi, koska mun lapsimäärä on tämä

Äänestä
  • Tulin taas isäksi nyt 54 vuotiaana,joillekin se on on ollut ongelma,ei meille!!Ai niin vaimo piti vaihtaa 20v nuorempaan kuin alkuperäinen!

    Äänestä

Tämä osasto on "keskustele päivänpolttavista kotimaan ja ulkomaan uutisista!!!!!!!"

Äänestä

Silloin on liian vanha isäksi, kun mälli ei enää lennä!

Äänestä

Ei koskaan liian vanha. Senhän takia miehien sukuelimet tuottavat spermaa yleensä koko elämän. Lisäksi, eikös jossain tutkimuksessa käynyt ilmi, että mitä vanhempi isä, sitä pidemmät telomeerit lapsi saa = suurempi todennäköisyys elää pidempään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies 40 ja osia kirjoitti:

Kuka on liian vanha isäksi!
Olen ajatellut tuota asiaa päätin kirjoittaa aiheesta.
Minulla on muutama miespuolinen tuttu jotka ovat tulleet isiksi noin 40-45 vuotiaina ja mietityttää että ovatko he jo liian vanhoja vauvojen isiksi - pitäisikö heidän hävetä isyyttään? Tai tuleeko lapset häpeämään isoisä ikäisiä isiään kun ovat teini-iässä?

Yleensähän suomalainen on kateellinen kaikesta jopa siitä kun joku saa lapsia myöhemmällä iällä, mutta kuitenkin pistää miettimään että miloin on liian vanha isäksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu