Ruotsalaiset Kehittävät Kumiasfalttia!

Niksimirkka..

Tämä olisi elastisuudensa takia paljon edullisempi loppujen lopuksi kuin fossiilinen asfaltti, vaikka hankintahinta olisi 25% korkeampi.

Uuden tiepinnoitteen kyky korjata itse pieniä halkeamia, ja hyvä kitka auton renkaaseen ovat ominaisuuksia jotka tekevät tästä kiinnostavan.

Tulevaisuudessa tulee varmaan sähköä johtava materiaali jota voidaan sijoittaa mm. risteyksiin ja mäkiin sekä kaarteisiin, jotta tällä sähköllä voidaan sitten sulattaa lumi ja jää. Liikenneturvallisuus nousisi uudelle tasolle? Sähkö voidaan ottaa yksinkertaisesti tuuligeneraattorilla jotka toimivat autojen luomalla ilmavirtauksella. Toinen vaihtoehto on sijoittaa painovoimaan perustuvia generaattoreita paikkoihin joissa on pakko pysähtyä, mm. juuri risteykset. Nämä painovoimageneraattorit jarruttavat samalla autoa jonkun verran, jolloin auton omat jarrut kestävät pitempään

7

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kumipeukalo
    • iigg

      "Sähkö voidaan ottaa yksinkertaisesti tuuligeneraattorilla jotka toimivat autojen luomalla ilmavirtauksella"

      Tällöin auton ilmanvastus kasvaa ja tuo energia joka pyörittää generaattoria on suoraan lisänä polttoaineen kulutuksena. Halvempi olisi suoraan ottaa tehosähköverkosta.

    • Pieni kulutus

      Miksi ei samantien kehtitetä superpalloasfalttia? Olisi kimmoisampaa

      • 3.25dl silarit

        Superpallot on silikoonia. Aika liukasta...


    • szdx,

      mahtaa lisätä polttoaineen hitusen kulutusta tuollanen pinnoite!

      • Kumipeukalo

        http://www.youtube.com/watch?v=afJ18eJeNgU

        Tuokin voi viedä polttoainetta, mutta ei se tietäkään tarvitse. Että ois kiva peli tuommonen!!


    • Ympäristön puolella

      Itseasiassa ihan kehiteltävissä oleva idea. Kun otetaan huomioon, että fossiiliset raaka-aineet loppuvat kuitenkin jossain vaiheessa, niin on pakko kehittää ympäristön kannalta "kestävämpiä" ratkaisuja. Mitä polttoaineeseen tulee, niin alkoholipitoiset polttoaineet yleistyvät kovaa tahtia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1216
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1199
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1050
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      905
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      803
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      778
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      732
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      13
      723
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe