Tiitisen listan yhteydessä käytävässä keskustelussa keskitytään "DDR:n" eli "Saksan Demokraattisen Tasavallan" salaisen poliisin Stasin toimiin. Kyseessä on suomalaisten Venäjä-trauma; DDR ei ollut missään mielessä itsenäinen toimija ja/tai valtio, vaan Moskovan käsinukke. "Kun et voi lyödä isäntää, lyö renkiä", kuten suomalainen sananlasku se sanoo.
DDR oli, kuten Länsi-Saksan kristillisdemokraatit sen ilmaisivat, "Neuvostoliiton miehittämä Saksan itäosa". Itä-Saksassa oli 300.000 neuvostosotilasta. Sillä ei ollut luonnollista kansaa, ei omaa talousjärjestelmää eivätkä sen johtajat olleet kansan valitsemia. Puhumattakaan kannibalistisesta muurista maan pääkaupungissa ja miinakentistä sen muilla rajoilla.
Vakuuttavin todiste DDR:n epäkelpoisuudesta oli, että se lakkasi olemasta heti, kun ulkoinen pakko sen olemassaololle poistui.
Koetin joskus 1980-luvun alkupuolella saada jonkinlaista käsitystä DDR:n valtionbudjetista. Se osoittautui mahdottomaksi. Joitakin yksittäisiä lukuja oli saatavissa, mutta minkäänlaista kokonaisuutta niistä ei muodostunut; sellaista, josta olisi voinut päätellä maan elintasoa, kehitystä, painopisteitä tms.
DDR oli Neuvostoliiton läntinen sotilastukikohta.
DDR ei ollut valtio
2
67
Vastaukset 2
- Miten sen ajattelee
DDR oli valtio ainakin siinä mielessä, että se tunnustettiin valtioksi yli poliittisten blokkien. Myös USA tunnusti sen valtioksi.
Maalla oli oma edustuslaitos, hallinto, lainsäädäntö ja omat ulkoiset tunnusmerkit.
Talousjärjestelmää oli ainakin sen verran, että maalla oli merkittävässä väärin omaa teollista tuotantoa, omaa elintarvike- ja kulutustavaratuotantoa. Maa vei myös ulos tuotteitaan. DDR oli varmaan taloudellisesti parhaiten menestyviä SEV-maita.
Tottahan sillä oli budjetti, eri asia on, miten selkeästi se olisi ollut selvitettävissä.
Kaikki itäblokin maat olivat enemmän tai vähemmän Neuvostoliiton talutusnuorassa. DDR:n oleminen "sotilastukikohtana" oli historian painolastia II maailmansodasta ja Saksojen jakamisesta. - näin de on
Periaatteessa DDR olisi voinut olla valtio, DDR:n alue oli vanhaa Preussia, joka oli eli entinen valtio ja itseasiassa taisi olla Saksan vahvin osavaltio, mikäli tätä identtiteettiä haluaa korostaa, DDR:n rajat ei kyllä kulje yksi yhteen Preussin kanssa, pääosa entisestä Preussista on Puolan alueella nykyisin ja pieni osa Venäjän Kaliningradia.
Valtion nimi vain olisi pitänyt muuttaa Preussiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1023630
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta341412- 831252
- 731069
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,3331009- 65876
Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l141863- 64786
Kysymys miehille ...
Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil289777Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste74734
